Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: Temat o malowaniu i farbach.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Jak w temacie, rozpoczynam wątek o malowaniu, wyborze farb oraz zamiennikach.
Na początek Tabela konwersji.

[attachment=783]
Czegoś takiego szukałem, dzięki ci za to kolego. Smile
(28-01-2014 00:29)Ernest napisał(a): [ -> ]Jak w temacie, rozpoczynam wątek o malowaniu, wyborze farb oraz zamiennikach.
Na początek Tabela konwersji.

Bardzo ładnie, a co dalej w temacie? Rolleyes
Ernest? Masz może wzory malowania wagonów osobowych PKP? Rolleyes
(01-03-2014 00:00)Junior napisał(a): [ -> ]Ernest? Masz może wzory malowania wagonów osobowych PKP? Rolleyes

Mówisz i masz Big Grin
Jeszcze o malowaniu Smile Znalezione w sieci.

Encycolorpedia
Kolejny przydatny plik Shy

[attachment=1075]
Humbrol Authentic, rety kiedyś to był szpan Big Grin
(27-10-2015 22:22)Misiek napisał(a): [ -> ]Humbrol Authentic, rety kiedyś to był szpan Big Grin

Przepraszam o co chodzi ze szpanem? To jakieś farby dla elit?
Jakieś 30 lat temu, nie było takiej oferty farb jak teraz.
Mieć hambrolkę to było coś, a już serii authentic to było naprawdę COŚ.

Pamiętam, jak w moim drugim klubie modelarskim (pierwszy to 2 klasa podstawówki, stolarnia szkutnicza)
istniało coś takiego jak "bank farb". Czyli w pracowni były dostępne farby, można było z nich korzystać,
ale oczywiście nie za darmo - trzeb było kupić na stan jakaś farbkę (najlepiej przydatną a nie różową),
albo uiścić jakąś opłatę (chyba równowartość farbki.
Pracownia nadal istnieje, niedawno obchodziła 40-lecie istnienia Wink
(28-10-2015 22:28)Misiek napisał(a): [ -> ]Jakieś 30 lat temu, nie było takiej oferty farb jak teraz.
Mieć hambrolkę to było coś, a już serii authentic to było naprawdę COŚ.

Nooo..... to były czasy. Aż się łezka w oku kręci Shy
Czy ktoś coś może mi powiedzieć na temat farb z użycia w praktyce?

Talensa
Testor
Lifecolo
(22-11-2015 17:33)Egon napisał(a): [ -> ]Czy ktoś coś może mi powiedzieć na temat farb z użycia w praktyce?

Talensa
Testor
Lifecolo

Na początek Telens farby akrylowe. Opnie na temat tych akryli? Różne.
Jedni twierdzą, że świetne inni porównują do szmalcu Undecided
Jest 5 serii farb akrylowych:
Rembrandt,
Van Gogh,
Amsterdam Standard Series,
Amsterdam Expert Series i
ArtCreation.
Producent sprzedaje farby w tubkach o różnych pojemnościach:
20ml, 40ml, 75ml, 150ml, 250ml.
A także w słoiczkach i butlach mających nawet litr farby.
Ceny farb bardzo różne.
Z kolei wersja farb olejnych Talens ArtCreation Essentials 200ml np.
w tubie jest chwalona przez profesjonalnych artystów jaki i przez
amatorów. Ogólnie są to produkty renomowanej firmy Royal Talens.
Cytat:
"Wybierając artykuły tej holenderskiej marki, można liczyć na ich
doskonałą jakość.

- Jeszcze nie sprawdzałem, ale się postaram Shy
Parę informacji o farbach z mojej strony.
Kolor używany w wagonach towarowych (przeważnie w epoce III) to RAL3009 "Oxide Red" Bądź "tlenkowo czerwony" Jednak ciężko mi było znaleźć ten konkretnie kolor jako farbę modelarską. Na pewnym Niemieckim forum modelarskim polecano Humbrol 133 kolor nie jest zły niestety krycie to już inna sprawa.... dla tego polecam tą farbę do poprawek ale nie do nakładanie jej jako właściwą powłokę. Z pomocą przyszedł Pado (dziękuję raz jeszcze) który wysłał mi farbę w sprayu firmy Idea Spray o kolorze "Terra Siena Bruciata" Kolor jest według mnie bardzo dobry a i farba bardzo ładnie kryje.
Ta sama firma (podobno ta sama) robi lakiery Polycolor których zdecydownie nie polecam. Nie zabezpieczają powierzchni no i "mat" jest tak naprawdę półmatem... Na razie to tyle. Mam nadzieję, że pomoże to komuś. Gdy poeksperymentuję na pewno podzielę się doświadczeniem Smile
Potwierdzam słowa Pawła - wilczeecho Wink Spokojnie moge polecić spraye IDEA SPRAY. Są to farby akrylowe. Rewelacyjnie kryją (juz bez podkładu) i szybko schną i nie trzeba żadnego aerografu. Na farbę nakładam bezbarwny też firmy IDEA SPRAY. Potem kalki i potem znów bezbarwny błysk IDEA SPRAY. Na koniec idzie spray matowy TROTON.
[attachment=1236]
Poniżej fotka 4 wagonów. Ten zaznaczony strzałka to model malowany przeze mnie. Reszta to seryjne wypusty z róznych skal (Z, N, TT(malowany) i H0e)
[attachment=1237]
RAL3009 = Revell 37, mniej więcej Big Grin z poprawką na "weathering"

Tyle, że farba może być gęsta, rozpuszczalnik lub benzyna ekstrakcyjna załatwaiją sprawę.
Tak wzbogacona farba, nawet szybciej wysycha - jak odparują tolueny i acetony.

Yyyy, sprajowanie Zetki to nie jest strzelanie z armaty do wróbla?
Sprajowałem na czarno zbiornik paliwa do lokomotywy w N i miałem obawy przed grubością farby.
(09-02-2017 23:41)Misiek napisał(a): [ -> ]yyy, sprajowanie Zetki to nie jest strzelanie z armaty do wróbla?
Sprajowałem na czarno zbiornik paliwa do lokomotywy w N i miałem obawy przed grubością farby.

No jak się człowiek odpowiednio weźmie do sprawy to nie jest źle. Ja wszystkie wagony maluje podkładem ze spraju a warstwa wierzchnia - różnie albo puszka albo aero. Przy puszce ważne by ją dobrze rozmieszać i dać sobie czas na kilka warstw - cieniutkich - zdecydowanie niepokrywających modelu za jednym razem. Ja maluje też z dość dużej odległości.

Tak wyszły wagony malowane podkład spray Tamiya (jasnoszary) + farba biała spray Tamiya (czarne detale malowane z ręki a niebieski pasek to aero)
[Obrazek: IMG_0412.jpg]

A tak malowane podkład spray Tamiya (jasnoszary) + niebieska farba DipliColor (z Leroy Merlin) - ten model ma nieidealna powierzchnię, bo jest to wydruk 3D (białe i żółte drobiazgi malowane z ręki).
[Obrazek: IMG_0759.jpg]
Właśnie przy sprayowaniu trzeba bardzo dobrze wymieszać farbę o czym sam się boleśnie przekonałem zmywając potem wszystko z modelu.... swoje węglarki pomalowałem krótkimi psiknięciami za to z każdej strony tak by uzupełnić szare pola podkładu. z takiej odległości by było daleko ale nie na tyle by powstawały "plamki" kolor tylko równa mgiełka. Co prawda dalej eksperymentuję z różnymi stylami malowania ale spray jest wygodny i szybki Smile
A tu efekt takiego malowania Smile
[Obrazek: 20170204_183200.jpg]
Misiek nie przesadzajmy. Akryle w sprayu są bardzo dobre. Jak narazie złego słowa o nich nie powiem. Cysterny moje są ciut grubiej zrobione w obrębie włazu z uwagi na ilość warstw podkładu. Moja wina. Wash je troszkę odchudzi Wink


Pawle widząc ten wagon z druku 3D coraz bardziej mnie drażnią te zderzaki. Koniecznie zrób próbę ze szpilkami ! No chyba że ja coś wcześniej wymodzę z 401z Wink
Stron: 1 2
Przekierowanie