Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: Najmniejsze koleje świata
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Tutaj można zobaczyć coś w skali 1:35.200 !!!!!!!!

[Obrazek: 1.jpg]

Oraz mniej ekstremalnie 1:900 - ale jeździ samodzielnie !!!!
Wielkość makiety 18cmx10 cm





I najwyższa "makieta" - niestety raczej "zabawkowa"

[Obrazek: 2.jpg] [Obrazek: 3.jpg][Obrazek: 4.jpg] [Obrazek: 5.jpg]
Czego to ludziska nie wymyślą Rolleyes
Nie wiem czy znacie:

http://forum.modelarstwo.info/threads/bu...ost-436528

Zetka to pikuś wow
(01-04-2015 20:23)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Zetka to pikuś wow

Fakt! Ma gościu zacięcie Rolleyes
do niedawna myślałem, że Zetka to najmniejsza komercyjnie i przemysłowo budowana skala kolejowa ale jak się okazało jestem w błędzie. Nie trafiłem u nas na forum na informację o skali T (1:450) więc jak kogoś interesuje to zapraszam do zapoznania się ze stronką:
http://www.tgauge.com/
Polecam obok przejrzenia oferty (oczywiście drogo) obejrzenie filmiku...
No i jak ktoś potrzebuje - to z ich budownictwem można się bawić w efekt perspektywy na makietach zetkowych Tan
(03-04-2015 21:38)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Nie trafiłem u nas na forum na informację o skali T (1:450) więc jak kogoś interesuje to zapraszam do zapoznania się ze stronką:

Słabo szukałeś Wink
http://forum.trybunaly.eu/showthread.php?tid=60
Co do skali T to chyba ostatnia sensowna granica miniaturyzacji modelowania. Tor o prześwicie 3mm to już trudno bez okularów szyny rozdzielić z metra... oczywiście dla naszych mieszkań to ideał (makieta na parapecie???). Trzeba zwrócić uwagę, że tor lub koła są zapewne dla zapewnienia stabilności jazdy namagnesowane (rozmowa o niskim środku ciężkości w osi jazdy taboru przy tym wymiarze i masie chyba mija się z celem), co umożliwia ponoć jazdę do góry kołami Big Grin Daje też możliwość - uwzględniając skalę - uzyskiwanie olbrzymich prędkości składów - w tym na ostrych łukach... Ciekawe czy ktoś w PL praktykuje dłubaninę w tej skali...???

Rekord prędkości uwzględniając skalę jest zagrożony chyba?
https://www.youtube.com/watch?v=VaxjLSQnHVo#t=35


A z ołówka można zrobić to:

[Obrazek: 1i_X5b_J.jpg]
(01-03-2016 16:11)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]A z ołówka można zrobić to:

Nie ma to jak szalone pomysły sliniak
(07-04-2015 23:47)ZetkaFun napisał(a): [ -> ]... Ciekawe czy ktoś w PL praktykuje dłubaninę w tej skali...???

Bardzo wątpliwe. Dopiero co nieliczni przekonują się do Zetki, a co mówić do tego Shy
Rysiu dawno temu już wielu było przekonanych do Z....tylko nikt się tym nie chwalił na forach bo takich nie było. Dziś można w tej skali mieć znacznie więcej jak 10 lat temu....zwłaszcza w klimacie PKP Smile
Granice miniaturyzacji wciąż przesuwane. Oto zestaw Teeny Track Nano wyprodukowany przez
IDL Motors w USA 1:1000 scale napęd WORKING. Czyli po naszemu napęd magnetyczny. luz



Taka polska ciekawostka kiedyś znaleziona na jakimś forum. Jaka skala nie wiem. Huh
Na pewno nie jeździ więc nie ma co porównywać z powyższymi, niemniej polski akcent jest. luz
[Obrazek: 6.jpg] [Obrazek: 7.jpg]
(19-04-2020 12:22)DB300 napisał(a): [ -> ]Taka polska ciekawostka kiedyś znaleziona na jakimś forum. Jaka skala nie wiem. Huh
Na pewno nie jeździ więc nie ma co porównywać z powyższymi, niemniej polski akcent jest. luz

To chyba 1:700 Adama.
Jakiś czas temu pozbyłem się wszystkiego co miałem w zetce gdyż zainteresowała mnie skala T. Nie skończone ale i tak się pochwalę:

[Obrazek: 1.jpg]
(28-04-2020 18:45)Jacenty napisał(a): [ -> ]Jakiś czas temu pozbyłem się wszystkiego co miałem w zetce gdyż zainteresowała mnie skala T. Nie skońćzone ale i tak się pochwalę:

Wow - zobaczymy jak wyjdzie pomalowany ale już teraz wygląda super jak na skalę T - pełen szacun. Fajnie wyglądają reflektory. W porównaniu do wielu modeli w skali T które widziałem na zdjęciach te już teraz robią wrażenie.

Jak będziesz robił pantografy - jest coś chyba gotowego ale nie jestem pewien ? Czy wielkościowo są napędy które dobrze pasują ?
(28-04-2020 21:34)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Jak będziesz robił pantografy - jest coś chyba gotowego ale nie jestem pewien ? Czy wielkościowo są napędy które dobrze pasują ?

Na razie zaplanowałęm użycie tych, nieskładanych, pantografów:
https://www.tgauge.com/product/362/7/jr-...ograph-set

Co do napędu, to przy cienki ściankach jestem w stanie upchnąć jedno z oferowanych przez TGauge podwozi ale nie podoba mi się to rozwiązanie gdzie wózki mocowane są sprężynkami a poza tym nie pasuje to wymiarek do EN57. Obecnie zaprojektowałem wózki, które drukuję na Shapeways. Na razie te bez przeniesienia napędu ale zaczynam temat rozpoznawać i będę chciał zrobić coś własnego.
Co do wózków bez napędu to szczerze mówiąc raczej szedłbym w kierunku gotowców ze względu na właściwości jezdne - no chyba że będziesz drukował w metalu ale to może powodować problemy elektryczne. Nawet jeśli najdłuższe podwozie (to w którym regulujesz długość) jest np zbyt krótkie to można je rozciąć i wkleić jako dwa elementy. Ewentualnie można powalczyć z maskownicą wózka bo faktycznie ten japoński trochę się różni. Można tez przygotować dedykowana płytke w 3D do modelu i wkręcić tam gdzie trzeba wózki firmowe.

Własnoręcznie zrobiony napęd - to już będzie duży szacun. Czekam na efekty.

Będziesz próbował robić oznaczenia czy tylko malowanie ?
Jakby co - daj znać mogę spróbować zobaczyć czy i co wyszłoby jako kalkomania.
Z napędem na pewno będę jeszcze kombinował. Co do druku, to co widzisz to SLA drukowane w eaos.pl. Nie chcę reklamować ale jak dotąd to właśnie ich wydruki najlepiej wypadałby pod względem jakości. I co ważne model jest sztywny a po ostatnich poprawkach gdy szerokość przestrzeni w środku spadła do 4mm a grubość ścianki osiągnęła 0,8mm, to myślę, że model będzie nie do zepsucia Smile

Odnośnie malowania, w ten weekend będę robił próbę. Ciągle nie nabawiłem się aerografu więc w użycie idą spraye. Nie wiem jak to wyjdzie bo do tej pory malowałem tylko na jednolity kolor bez użycia taśm maskujących. W weekend chcę pomalować w żółto granatowy szarym dachem. Zabawa będzie z drzwiami bo te są żółte na całej wysokości. W kwestii kalkomanii, to na pewno numer klasy przedziału, napis "PKP" dla malowań z lat 90 i być może główny numer na czole.
Stron: 1 2
Przekierowanie