Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: Woda
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W trakcie budowy mojego pierwszego modułu zacząłem się zastanawiać czy nie zmienić trochę zakładanego układu i nie zrezygnować z jednego domku na rzecz rozszerzenia terenu zajmowanego przez gospodarstwo rolne. Taka zmiana pozwoliłaby na pojawienie się na tym terenie niewielkiego stawku. Jak stawek to woda musi być. Poczytałem trochę na większych forach i generalnie wiem, że są różne preparaty do robienia wody. Jak na razie z nich nie korzystałem. Natrafiłem tez na informację, że ktoś robił wodę z wikolu - na fotkach nawet nie najgorzej to wyglądało, choć podobno trochę się zrobiło w kolejnej warstwie "mleczne". No ale w stawach wiejskich to woda kryształowa raczej nie jest....
Postanowiłem więc poeksperymentować na "stawach ćwiczebnych" - które tak wyglądają jako suche i przygotowane do wypełniania wodą:


[Obrazek: IMG_1179.jpg] [Obrazek: IMG_1180.jpg]

A tak wygląda to po pierwszym zalaniu i kilkunastu godzinach:

[Obrazek: IMG_1200.jpg]

Zobaczymy co będzie dalej.
Chyba najlepsza będzie żywica. Te próbki jakoś nieciekawie wyglądają Undecided
No i po pewnym czasie wygląda to tak:

[Obrazek: IMG_1304.jpg]

Wnioski:
1. Vikol - beznadzieja - pozostał biały
2. Pattex - znacznie lepszy efekt, przy czym bardziej gładka powierzchnia uzyskiwana jest jeśli się go rozwadnia. Występuje niestety tzw. menisk wklęsły a ponadto - co najważniejsze - jednak jest jak na razie trochę wewnętrznie zmatowione.

Pewnie będzie trzeba szukać innych patentów. Sporo dobrego czytałem o jednoskładnikowej wodzie Fallera.
Spróbuj z żywicę jak podpowiada Doktorek. Zastanawia mnie Vikol. Powinien być przezroczysty, ale to
pewnie jakaś inna mieszanina chemiczna. Ten klej czyli prawdziwy WIKOL może spełnić oczekiwania Shy
Fajny też jest ten w tubce, po wyschnięciu też przezroczysty.

[Obrazek: i_klej_do_drewna_wikol_45ml.jpg]
Może coś takiego się przyda? Rolleyes

[attachment=1033]
(07-05-2015 09:09)MisterZ napisał(a): [ -> ]Może coś takiego się przyda? Rolleyes

Sztuczna woda w kapsułkach? Niezły patent, chyba wart wypróbowania Shy
Od przybytku (pomysłów) .. głowa boli Tongue

(07-05-2015 08:54)admin napisał(a): [ -> ]Można też podejrzeć kolegów modelarzy związanych typowo z wodą. Wink

Modelarstwo okrętowe

Jakoś te techniki i efekty opisane na tej stronie okrętowej do mnie nie przemawiają. Bracia "więksi" też mają ciekawe dokonania i pomysły.

Polecam zajrzenie

tutaj

i
tutaj

Oczywiście musicie znaleźć odpowiednie fotki - polecam
Dałeś namiary na Daniela Loko. Smile Jest on w obecnym czasie, jednym z nielicznych, niekwestionowanych mistrzów w modelowaniu i tworzeniu krajobrazu. Warto go podglądać i się uczyć. Shy

[Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg]
(08-05-2015 09:41)admin napisał(a): [ -> ]Dałeś namiary na Daniela Loko. Smile Jest on w obecnym czasie, jednym z nielicznych, niekwestionowanych mistrzów w modelowaniu i tworzeniu krajobrazu...

Daniel! Oj tak! Dla mnie jest najlepszy. Widziałem jego prace na żywo Big Grin
Wyglądają jeszcze lepiej niż na zdjęciach. Jest zarejestrowany na naszym
forum, ale z braku czasu ostatnio się nie pojawia. A szkoda, można byłoby
się podpytać o aspekty wykonania wody. Smile
(05-05-2015 22:48)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Pewnie będzie trzeba szukać innych patentów. Sporo dobrego czytałem o jednoskładnikowej wodzie Fallera.

W końcu co z tą wodą będzie? Decydujesz się na Fallera?
(12-05-2015 09:09)Pt47 napisał(a): [ -> ]W końcu co z tą wodą będzie? Decydujesz się na Fallera?

Jeszcze nie kupiłem - u mnie w sklepie nie było - muszę zamówić w necie. Chcę też wykorzystać pomysł z wodą Vallejo. Opiszę po eksperymentach.
Wyniki eksperymentów z wodami modelarskimi:

Vallejo:

[Obrazek: woda_Vallejo.jpg]

trudno powiedzieć czy za szybko wylałem, czy też po prostu weszło w reakcję z farbą lub klejem - na prawej krawędzi coś się tam pod tą wodą popsuło Sad

Faller:

[Obrazek: woda_Faller.jpg]

Tutaj poszło lepiej - na próbnym stawku poszły 2 warstwy przezroczyste i jedna - górna lekko zabarwiona farbą akrylową (ciemnozielona i ciemnoniebieska - dosłowni po kropelce, a właściwie po minimalnej ilości przenoszonej na końcówce wykałaczki). Jest trochę efektu tzw. menisku wklęsłego ale zachowało przezroczystość Smile

Ostateczna decyzja - stawek na makiecie będzie lany z Fallera. Mam nadzieję, że się uda.
Przekierowanie