Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: Zacznij od małego !!!
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Liczba opisów prac nad makietą czy modułem jest na naszym Forum ... malutka. Wiele osób wskazuje, że dopiero zaczyna, gromadzi tabor, kupuje pierwsze tory. Myślę, że jednym z powodów może być pewne przerażenie wielkością pracy która czeka, wielkością budżetu jaki należy przeznaczyć na start, czasem który musi upłynąć aby dokończyć dzieło. Ja sam jestem zdziwiony, że moja praca nad projektem ZELLIN trwa już 8 miesięcy i mimo, że często pisaliście: "Jak szybko Ci idzie" to do konca jeszcze trochę czasu trzeba (choć na horyzoncie ten koniec majaczy). Pomyślałem więc, że warto pokazać, że projekty mogą być małe, dać relatywnie szybko efekt. mam nadzieję, że zachęci to niektórych kolegów do rozpoczęcia własnych prac. No ale skoro niewiele można znaleźć w kraju - to przykłady będą zagraniczne pewnie.

Na początek dzieło amerykańskiego modelarza "Curn'a"

Plan bardzo prosty - wystarczy torów niemal z każdego trochę większego zestawu startowego:

[Obrazek: curn3.jpg]

Curn buduje swoją makietę na torach Rokuhana:


[Obrazek: curn2.jpg] [Obrazek: curn4.jpg] [Obrazek: curn5.jpg]

Całość będzie zamknięta w bardzo estetycznej kasetce:

[Obrazek: curn6.jpg]

Kształtowanie terenu:

[Obrazek: curn9.jpg] [Obrazek: curn8.jpg] [Obrazek: curn1.jpg]
A tutaj mamy podejście "modułowe":

[attachment=1063]

Niemiecka minimakieta składająca się z minimodułów. Jak ktoś chce to może zacząć od pojedynczego modułu który stanowi sam w sobie dioramę do prezentacji taboru. Moduł jest na tyle mały, że może być umieszczony w witrynce wystawowej (nie kurzy się). No i wprawka w pracy nie jest ogromna - można dość szybko mieć pewien zamknięty choć niewielki projekt ukończony.
hmmm. lokomotywy dziwnie mi wyglądają na Nn3, wagony już nie ;-).
Ale ogólnie całość świetnie się wpisuje w ideę Inglenlok siding

^^ w wersji modułowej może być zaczątkiem większej całości
(13-08-2015 09:44)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Curn buduje swoją makietę na torach Rokuhana:

Bardzo ciekawa propozycja. Przy okazji może by warto poruszyć temat dla takich laików jak ja.
Jaki są zasadnicze różnice między torami Rokohana, a innymi. Może jakiś oddzielny wątek, post....Rolleyes
(18-08-2015 09:00)Dred napisał(a): [ -> ]Bardzo ciekawa propozycja. Przy okazji może by warto poruszyć temat dla takich laików jak ja.
Jaki są zasadnicze różnice między torami Rokohana, a innymi. Może jakiś oddzielny wątek, post....Rolleyes

Tutaj jest wątek (dość stary) o torach Rokuhana
(18-08-2015 12:44)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Tutaj jest wątek (dość stary) o torach Rokuhana

Tylko ten wątek nie porusza tematu różnic między torami poszczególnych producentów.
A więc jest nieprzydatny. Undecided
(18-08-2015 17:44)Dred napisał(a): [ -> ]Tylko ten wątek nie porusza tematu różnic między torami poszczególnych producentów.
A więc jest nieprzydatny. Undecided

Na ten moment po prostu jest miejsce gdzie można o tym dalej popisać - szczególnie jak ktoś ma doświadczenia. Ja pracowałem tylko z Marklinem więc osobistych nie mam - ale coś tam uzupełnię za chwilę - z doświadczeń innych i tzw. wiedzy ogólnej.

Dodaję też kolejną fotkę tej makietki - już prawie skończonej i wykończonej jeśli chodzi o prezentację.

[Obrazek: layout.jpg]
(18-08-2015 23:27)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Dodaję też kolejną fotkę tej makietki - już prawie skończonej i wykończonej jeśli chodzi o prezentację.

Tylko w takich zabudowach, człowiek uświadamia sobie jakie to maleństwo Shy
Dzisiaj pierwszy odcinek kolejnego projektu typu MAŁA MAKIETA. Makieta ma cechy typowego "tortu" i też nie jest duża (znowu wystarczy pewnie trochę większy zestaw startowy - taki ze zwrotnicami z małym rozszerzeniem jeśli chodzi o tory.
Autorem jest Amerykanin John Bartolotto (wszystkie fotki za zgodą autora). Temat tym razem jest miejski (chyba Nowy York)

Ogólnie plan i początek budowy wygląda tak:

[Obrazek: bartol.jpg]

A zaawansowana makieta tak:

[Obrazek: bartol29.jpg]

To co jednak najbardziej urzeka - to dopieszczenie szczegółów - ale o tym w następnych odsłonach...
Ładna to makieta. Lubię takie industrialne klimaty.
No więc pierwszy zestaw szczegółów z makiety Johna

Temat WODA

[Obrazek: bartol3.jpg] [Obrazek: bartol4.jpg] [Obrazek: bartol5.jpg]

i to co na wodzie:

[Obrazek: bartol7.jpg] [Obrazek: bartol19.jpg] [Obrazek: bartol24.jpg] [Obrazek: bartol28.jpg]
Może na żywca wygląda inaczej, ale na zdjęciach woda raczej nie urzeka.
Prawdę mówiąc Twoje dzieło wygląda bez porównania lepiej. Rolleyes
(26-08-2015 09:18)Pat napisał(a): [ -> ]Może na żywca wygląda inaczej, ale na zdjęciach woda raczej nie urzeka.
Prawdę mówiąc Twoje dzieło wygląda bez porównania lepiej. Rolleyes

No tutaj miała być brudna woda w basenie portowym ... Mnie się w takiej roli podoba Tongue (choć powinno pływać kilka śmieci Big Grin)
No to jeszcze kilka fotek - tym razem temat główny DROGA (w terenie przemysłowym) - zwróćcie uwagę na dopracowanie szczegółów zniszczenia nawierzchni...

[Obrazek: bartol9.jpg] [Obrazek: bartol12.jpg] [Obrazek: bartol13.jpg]
(26-08-2015 12:01)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]......... tym razem temat główny DROGA (w terenie przemysłowym) - zwróćcie uwagę na dopracowanie szczegółów zniszczenia nawierzchni...

Autor na pewno wzorował się na jakiś polskich rejonach Big Grin
Pełen szacun za dokładność.
Na bank to moje okolice smiech

[Obrazek: images.jpg]
Ciekawi mnie ten (chyba ) Amerykaniec, fajnie spatynowany.
Patrzę i patrzę i nie mogę rozpoznać co to za gadzina? Confused
(31-08-2015 11:16)Fortek napisał(a): [ -> ]Ciekawi mnie ten (chyba ) Amerykaniec, fajnie spatynowany.
Patrzę i patrzę i nie mogę rozpoznać co to za gadzina? Confused

Nie znam się na Amerykańcach - wydaje mi się że lepiej widać je TUTAJ

Kolejnych kilka fotek z tej makiety - tym razem kilka detali:

[Obrazek: bartol2.jpg] [Obrazek: bartol6.jpg] [Obrazek: bartol8.jpg]

Mnie szczególnie podoba się mur na tej fotce poniżej:

[Obrazek: bartol20.jpg]
to jest Alco RS3
na potrójnym zdjeciu:
Alco C420
http://www.rrpicturearchives.net/locopic...x?id=28782

z tyłu ten sam Alco RS3

a prawej 5-osiowy Fairbanks Morse C-Liner
http://www.rrpicturearchives.net/locoPic...?id=197023
No i teraz wszystko jasne. Dzięki chłopaki za rozwianie moich wątpliwości. Shy
(25-08-2015 11:26)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Dzisiaj pierwszy odcinek kolejnego projektu typu MAŁA MAKIETA.

Jakiś dalszy ciąg będzie? Shy
(20-09-2015 15:58)Paragraf napisał(a): [ -> ]Jakiś dalszy ciąg będzie? Shy

Trochę klimatów industrialnych:

[Obrazek: bartol11.jpg] [Obrazek: BARTOL1.jpg] [Obrazek: bartol15.jpg] [Obrazek: bartol16.jpg]

[Obrazek: bartol18.jpg] [Obrazek: bartol22.jpg] [Obrazek: bartol23.jpg]

No i to by było na tyle - czyli koniec minicyklu prezentacji tej makiety. Jak dla mnie bardzo fajna rzecz na naprawdę niewielkiej powierzchni.
Stron: 1 2 3
Przekierowanie