Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: Drzewa w rzeczywistości, czyli jak wygląda drzewo.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie moi mili. Ponieważ miałem okazję napatrzeć się w tym roku trochę na drzewa postanowiłem stworzyć temat, który będzie podpowiadał ich twórcom jak one wyglądają w rzeczywistości. Uważam, że zrobienie ładnego modelowego drzewa jest trudne (np. ze względu na dużą zmienność), więc najlepiej jest się chyba wzorować na zdjęciach faktycznie istniejących drzew.
No to zaczynamy:
[attachment=1065]
Przykład "dojrzałego" okazu dębu, drzewo rośnie na polanie śródleśnej, jest wystawione na działanie wiatru. Takie drzewo jest stosunkowo niskie z grubym pniem i rozłożystą koroną, która jest poszarpana (wynik działania wiatru i ogólnej kondycji drzewa).
[attachment=1066]
Kolejny dąb, też rosnący na polanie. Uwagi te same co wcześniej, korona jest okazalsza, bo drzewo jest zdrowsze i w tym przypadku było lepiej osłonięte od wiatru.
[attachment=1067]
Ten dąb rośnie otoczony ze wszystkich stron innymi drzewami, korona jest bardzo okazała i równomiernie wykształcona, pień gruby.
[attachment=1068]
Aleja dębów. Drzewa mają już inne proporcje niż w poprzednich przykładach. Pnie są bardziej wydłużone, gałęzie rosną na większej wysokości. Ciekawostką jest fakt, że drzewa odchylają się od osi jezdni (głównie dlatego, że gałęzie od strony drogi są/był przycinane, oraz dlatego, że jest tam skarpa i rów.)
[attachment=1069]
Kolejna aleja, stosunkowo młode dęby, pnie również wydłużone i cienkie, korony mało rozłożyste.
Super temat. Pewnie warto go potem konfrontować z tym jak to przełożyć na zrobienie modelowego drzewa w naszej skali. A zmienność gatunków jest duża - podobne różnice o jakich pisze Gloow są w sosnach, świerkach, brzozach (to te na które ostatnio spoglądałem lub próbowałem robić).
(26-08-2015 11:31)Gloow napisał(a): [ -> ]Witajcie moi mili. Ponieważ miałem okazję napatrzeć się w tym roku trochę na drzewa postanowiłem stworzyć temat,
który będzie podpowiadał ich twórcom jak one wyglądają w rzeczywistości.

Popieram temat. Gloow świetny pomysł best
Miło mi, że wam się podoba. Ciąg dalszy nastąpi po 1 września. Teraz jadę na urlop.
Jedyny problem jest taki, że większość zdjęć którymi dysponuję to dęby, jest jeszcze parę lip, klonów, buków sosen i ze dwa modrzewie.
(27-08-2015 09:28)Gloow napisał(a): [ -> ].......Jedyny problem jest taki, że większość zdjęć którymi dysponuję to dęby, jest jeszcze parę lip, klonów, buków sosen i ze dwa modrzewie.

Nie przejmuj się. Myślę że jeszcze ktoś z naszych będzie uzupełniał drzewostan Wink
Przekierowanie