Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: Szuter - jakiej firmy wybrać?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Przedstawiamy tutaj nasze propozycje doboru szutru
i wyboru firmy produkującej w/w asortyment. Oraz
własne spostrzeżenia i uwagi. Na początek propozycja
nowego uczestnika zajmującego się szutrem.Smile

Szuter
Mailem dobre doświadczenia z poniższą firmą.

Polakmodel
Ostatnio kupiłem po paczuszce szutru firmy NOCH.

09174-Gleisschotter grau 250g.
09172-Gleisschotter braun 250g.

Tak to wygląda pod toremWink
[attachment=527]
[attachment=528]
[attachment=529]
[attachment=530]
Zastanawiam się czy nie byłoby dobrym pomysłem pomieszać kilku
wytwórców i takim koktajlem szutrować torowisko. Co Wy na to? Smile
Polecam szutry ASOA. Niestety nie wiem czy są do Z'tki także. Ja używałem do H0 takich i ze skali TT. Mam tego 6 słoiczków w różnych kolorach i są rewelacyjne, ze względu na kształt drobiny.
Do Z'tki równie dobrze można stosować piasek lub nawet piasek kwarcowy. Barwić już na etapie klejenia lub po utwardzeniu malować i nanosić pudry.
Link do wymienianej przez KAMAPI firmy. Smile
Warto przejrzeć całą stronę ze względu na
kilka ciekawostek które zawiera.

ASOA - szutry i inne
Mam takie szybkie pytanie. Jaki szuter powinienem użyć? Na pewno brązowy jednak jest go tyle
rodzajów firm i odcieni że zgłupieć można a też dobrze by był w standardzie na tyle na ile się da.
(07-01-2016 17:23)wilczeecho napisał(a): [ -> ]Mam takie szybkie pytanie. Jaki szuter powinienem użyć? Na pewno brązowy jednak jest go tyle
rodzajów firm i odcieni że zgłupieć można a też dobrze by był w standardzie na tyle na ile się da.

Zapraszam do przeczytania wątku.
Hmmm tak czytałem ten wątek ale bardziej mi chodzi o to jaki powinienem wybrać by wpisać się w Z'tkową normę Smile
Polecany rdzawy szuter firmy NOCH Smile
A dlaczego rdzawy a nie szary?
(07-01-2016 22:05)Misiek napisał(a): [ -> ]A dlaczego rdzawy a nie szary?

Chyba dla tego, że Zdrada69 używał do swojej makiety Rolleyes
(08-01-2016 01:05)Rysio napisał(a): [ -> ]
(07-01-2016 22:05)Misiek napisał(a): [ -> ]A dlaczego rdzawy a nie szary?

Chyba dla tego, że Zdrada69 używał do swojej makiety Rolleyes

U mnie świadomie są 3 rożne kolory szutru. Rdzawy, szary i mieszanka "marmurkowa" - tak jak w rzeczywistości bywają rożne kolory na prawdziwej kolei. Na realnych szlakach kolejowych w niektórych miejscach zmienia się kolor szutru, czasem na linii dwutorowej w zależności od momentu naprawy nawet bywa tak ze każdy tor ma inny odcień. W załączeniu kilka fotek, które to ilustrują. Nie wiem czy w innych systemach modułowych jest "ujednolicony" kolor szutru ale to co miałem okazję oglądać w realu na targach wskazuje na to, że niekoniecznie i chyba nie da się/nie należy tego robić na siłę.

[Obrazek: tor1.jpg] [Obrazek: Tory_kolejowe_2_400x400.jpg] [Obrazek: tory1.jpg]
(07-01-2016 20:00)wilczeecho napisał(a): [ -> ]Hmmm tak czytałem ten wątek ale bardziej mi chodzi o to jaki powinienem wybrać by wpisać się w Z'tkową normę Smile
Norma określa tylko wymiary modułu, elektrykę itp. Wykończenie zależy od modelarza, ważne żeby jak najbardziej przypominało rzeczywistość. Smile
Przekierowanie