Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: Trebnica
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Miała być stacja techniczna - do Projektu 368 bez zabudowy i scenerii ale chyba to jedna z tych rzeczy, które lubię robić makietowo ....
Pierwotne pomysły typu takiego jak niżej (Projekt nr 1) zostały szybko porzucone:

[Obrazek: techniczna1.jpg]

i po pewnych poszukiwaniach pojawił się projekt zrobienia modułu stacyjnego bazującego na stacji w Trzebnicy. Ponieważ skala kompromisów dotyczących układu stacji oraz pewne rzeczy, które może się pojawią na tym module powodują, że nie będzie on zbyt dokładnym odzwierciedleniem realnej stacji nazwałem go TREBNICA (czyli prawie Trzebnica). Założenie jest takie by bez ręcznego przestawiania parowozu można było potraktować to miejsce jako stacje końcową zakładając, że można obrócić parowóz do czego potrzebna jest obrotnica.

Tak więc moduł ten raczej powinien wyglądać tak jak Projekt nr 4

[Obrazek: techniczna4.jpg]

To oczywiście nie wersja ostateczna ...

Chciałbym aby na skrzynce pojawił się magazyn - w tym celu odgrzebałem, skleiłem i pomalowałem stary model żywiczny Artitect'a. Model dostał też "nowy" dach z papieru ściernego.

[Obrazek: IMG_0569.jpg] [Obrazek: IMG_0654.jpg]
Czy już wiadomo jakiej firmy będzie obrotnica?
(04-01-2017 01:38)Zdrada69 napisał(a): [ -> ].....Tak więc moduł ten raczej powinien wyglądać tak jak Projekt nr 4......

Jakie masz w planach postawienie sygnalizacji? Semafory świetlne czy ramieniowe?
(04-01-2017 12:03)Rico napisał(a): [ -> ]
(04-01-2017 01:38)Zdrada69 napisał(a): [ -> ].....Tak więc moduł ten raczej powinien wyglądać tak jak Projekt nr 4......

Jakie masz w planach postawienie sygnalizacji? Semafory świetlne czy ramieniowe?

W Trzebnicy były tylko (do czasu) semafory wjazdowe - kształtowe ale nie mieszczą się one w obrębie modułu. Na samych torach stacyjnych semaforów nie było więc i ja nie planuję.

(04-01-2017 11:37)Gibon2 napisał(a): [ -> ]Czy już wiadomo jakiej firmy będzie obrotnica?

Marklin - bo i całe torowisko jest na Marklinie. Trochę za duża (za długa) jak na taką stację. Zastanowię się czy pozostawić oryginalną budkę czy nie skasować jej i nie wymyślić czegoś co będzie bardziej zbliżonego do tego sterowania co w Trzebnicy:

[Obrazek: 347740.jpg]
Kolejne pomysły na układ stacji nawiązują już bardziej do rzeczywistej Trzebnicy:

[Obrazek: trzebnica.gif] [Obrazek: trzebnica1.gif]

Pierwsza inspiracja:
[Obrazek: techniczna6.jpg]

I myśl a może jednak umożliwić także ruch pociągów dalej z legendą, że po jakimś czasie przedłużono linię:

[Obrazek: techniczna5.jpg] [Obrazek: techniczna7.jpg]
Po kolejnych próbach i myśleniu oraz kilku półproduktach powstał plan z którego jestem już dalece zadowolony. Pewna jego adaptacja może nastąpić po tym jak pojawią się budynki do zainstalowania.
Wygląda tak:

[Obrazek: techniczna14.jpg]

[Obrazek: techniczna14gr.jpg]

Planuję nast. elementy: poniżej torów - od lewej:
- budynek mieszkalny - kartonowy budynek z MBZ
- dworzec - przeróbka plastikowego modelu KIBRI
- mała toaleta - kartonowy budynek MBZ (zastanawiam się czy jeden czy 2 sztuki - w Trzebnicy są dwa budynki
- magazyn - ten z żywicy Artitecta który już pokazałem

Powyżej torów:
- waga wozowa pewnie MBZ którego mam już
- waga wagonowa - z blaszki - chyba taka jak dla Nojewa
- parowozownia - niewrysowana na planie bo nie wim przy którym dokładnie stanie torze - karton Archistories
- wieża wodna - już mam od lat gotową Marklina.

To co na szaro - nad drogą to będzie wiadukt - tu planuje poskładać kilka przerobionych plastikowych kratownic Marklina (skróconych). Pod spodem droga z wbudowanym wąskim torem. mam nadzieję, że wąskotorówka też będzie ...

Trochę tej roboty z tego wyjdzie ... a miała być stacja techniczna Confused
(08-01-2017 17:16)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Po kolejnych próbach i myśleniu oraz kilku półproduktach powstał plan z którego jestem już dalece zadowolony. Pewna jego adaptacja może nastąpić po tym jak pojawią się budynki do zainstalowania..................

Na planie widać jezdnię przechodzącą przez rozjazd. Czy coś takiego występuje w realu? Sad
(08-01-2017 18:18)Jago napisał(a): [ -> ]Na planie widać jezdnię przechodzącą przez rozjazd. Czy coś takiego występuje w realu? Sad

Mogłem dać dokładniejszy opis... Oczywiście jezdnia występuje, z tym, że tam tory przechodzą wiaduktem ponad drogą i to chcę właśnie odwzorować. Smaczek jest taki, że do lat 60tych przejeżdżała tam także wąskotorówka,idąca w drodze. Plan jest taki aby i te tory wąskie tam były - a jak dobrze pójdzie to wraz z krótkim wąskotorowym składem - statycznym, bez napędu.
Na pewno ważnym budynkiem jest sam dworzec kolejowy. Obecnie wygląda on tak:

[Obrazek: dworzecnew.jpg]

Kiedyś nie miał tej dobudówki po lewej stronie a peron przykryty był wiatą - zresztą poprzez obrośnięcie jakimiś roślinami klimatycznie wyglądającą:

[Obrazek: stacja.jpg]

Ponieważ nie udało mi się znaleźć gotowego dworca który by mi odpowiadał postanowiłem, że spróbuje techniki kitbashingu czyli wykorzystania elementów istniejącego modelu ale solidnej jego przebudowy. Punktem wyjścia będzie model KIBRI:

[Obrazek: IMG_0525.jpg]
A nie łatwiej na laser zrobić? Szkoda ciąć całe Kibri zwłaszcze że poskładane już do kupy. Chyba że ty masz teb model w kawałjach a to foto z internetu.
(11-01-2017 08:11)pado napisał(a): [ -> ]A nie łatwiej na laser zrobić? Szkoda ciąć całe Kibri zwłaszcze że poskładane już do kupy. Chyba że ty masz teb model w kawałjach a to foto z internetu.

Ten model mam nieposkładany i chcę popróbować takiego ostrego kitbashingu bo tego jeszcze nie robiłem.
A no i słuszne podejście. Jak jest możliwość to trzeba przetestować opcję Smile
Ruszyła praca nad budową dworca. Najpierw cięcie i częściowe sklejanie ścian:

[Obrazek: IMG_0754.jpg] [Obrazek: IMG_0755.jpg] [Obrazek: IMG_0756.jpg]

Przycięta podstawa pod budynek wraz z chodnikiem - peronem

[Obrazek: IMG_0757.jpg]
Przyszły elementy do zrobienia wąskotorówki pod wiaduktem:

[Obrazek: IMG_0765.jpg]
Pod wiaduktem ma też jechać wóz z koniem

[Obrazek: IMG_0766.jpg]
(15-01-2017 18:55)Zdrada69 napisał(a): [ -> ].......Pod wiaduktem ma też jechać wóz z koniem

Widzę, że teraz w 3D można robić cuda i cudeńka Rolleyes
Po pomalowaniu będzie super Smile
(18-01-2017 09:51)Wektor napisał(a): [ -> ]Widzę, że teraz w 3D można robić cuda i cudeńka Rolleyes
Po pomalowaniu będzie super Smile

Pomalowany:

[Obrazek: IMG_0771.jpg]
Jak już pisałem...kuń jest świetny.
Parowozownia dla Trebnicy - model kartonowy Archistories. Przeróbka modelu polegała na instalacji dachu z papy w miejsce przewidzianej przez producenta blachy falistej. Przybudówka znalazła się po drugiej stronie (ze względu na układ na module) co oznaczało że nie wszystko pasowało w układzie "lustrzane odbicie". W efekcie sam budynek przybudówki jest "otynkowany" a nie z czerwonej cegły.

[Obrazek: IMG_0780.jpg] [Obrazek: IMG_0781.jpg] [Obrazek: IMG_0782.jpg] [Obrazek: IMG_0783.jpg]
Piękna. To naprawdę Zka?
(24-01-2017 01:15)pado napisał(a): [ -> ]Piękna. To naprawdę Zka?

Naprawdę ! Modele Archistories są naprawdę dużej urody i jakości.
(24-01-2017 01:15)pado napisał(a): [ -> ]Piękna. To naprawdę Zka?

Faktycznie w tym wykonaniu wygląda na większą skalę.
Wąskotorówka pomalowana ...
[Obrazek: IMG_0818.jpg]
dotarły elementy w skali T - podwozia na których osadzę wagon - podwozia są regulowane co do długości + szyny + koła do poskładania w zestaw dla parowozu - z tym będzie trochę dumania jak to zrobić:

[Obrazek: IMG_0838.jpg] [Obrazek: IMG_0840.jpg] [Obrazek: IMG_0846.jpg]
Wagon wąskotorówki zrobiony:


[Obrazek: IMG_0842.jpg] [Obrazek: IMG_0843.jpg] [Obrazek: IMG_0849.jpg] [Obrazek: IMG_0850.jpg]
(01-02-2017 23:32)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Wagon wąskotorówki zrobiony:

Zmieniasz skalę ? lol
(31-01-2017 22:30)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]dotarły elementy w skali T - podwozia na których osadzę wagon - podwozia są regulowane co do długości + szyny + koła do poskładania w zestaw dla parowozu - z tym będzie trochę dumania jak to zrobić:

O...wszyscy Święci jakie to małe wow Strach brać do ręki.
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie