Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: OŚWIETLENIE SAMOCHODÓW
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie. Z racji tej że wielu z was nurtuje ta sprawa podzielę się swoimi osiągnięciami w tej sprawie.
Ciężarowe nie wiem jak będę robił... może wstawię zwykłe diody SMD 0402, ale to będę testował już
na organizmie ciężarowym. Póki co to skupmy się na osobowych wozach. Pod młotek poszły autka
Marklina zakupione na allegro swego czasu jakoś przypadkiem. Sposób jaki sobie wymyśliłem to światłowody.

[attachment=1213]

Mam ich całą masę z zakupionej kiedyś lampki ozdobnej za 2 zł na giełdzie. Lampkę rozebrałem i wyrzuciłem.
Zostawiłem tylko pęk światłowodów. Maja one średnice ok 0,4 mm co w realu daje jakieś ok 9 cm. Uważam
że na wielkość okrągłego reflektora BMW jest idealne. Z przodu i z tyły karoserię modelu w miejscach gdzie
mają być lampy-nawierciłem cienkim wiertłem 0,4 mm otwory. W nie wsadziłem światłowody tak aby się
licowały z odlewem plastiku. Potem je zakleiłem kropelką od wewnętrznej strony.
Gdy całość wyschła podwozie nawierciłem większym wiertłem ok 1 mm ale uwaga POD SKOSEM aby nie łamać
światłowodów.Przez nie przepuściłem światłowody o lamp i skleiłem całość. Wygląda to tak w fazie wyjściowej.
Na zdjęciu Mercedes. Drugi model jaki też przygotowałem do oświetlenia.

[attachment=1214]

Cd później jak mi kleje wyschną.
Bardzo sprytny patent luz
(09-01-2017 22:52)pado napisał(a): [ -> ]Cd później jak mi kleje wyschną.

Czy klej już wysechł Wink Umieram z ciekawości co dalej?
Rico cierpliwości Wink
pierwsze próby...
[attachment=1215]
No więc cd prac prezentuje się tak. Zaklejone autko w makiecie ze światłowodami oprawiam w następujący sposób. Biorę dodę czerwoną i białą do lamp - średnicy 3 mm. Do niej dobieram tulejkę elektryczną z mojego pudełeczka.
[attachment=1216]
Jak już taką mam to obmyßlam trasę światłowodów na desce i docinam w taki sposób aby światłowody się kończyły na wysokości tulejki aluminiowo-plastikowej.
Telejkę przyklejam do deski na odpowiedniej wysokości światłowodów.
[attachment=1217]
a jak już wszystko wyschnie zalewam całość wikolem z czarnym akrylem aby schować przebicia światła.
[attachment=1218]
Pozostawiam do wyschnięcia.
potem wklejam kawałek uniwersalnej płytki do której lutuje diodę. Oznaczam plus i minus i gotowe. Pozostaje przylutować kable i podłączyć zasilanie. W moim przypadku ma to być bateria 9V. Muszę kupić jakiś koszyk do tego.
(10-01-2017 22:06)pado napisał(a): [ -> ]........Pozostawiam do wyschnięcia........

Czy coś będzie jeszcze w temacie? Shy
A ktoś czyta ten temat Wink

Jak będę robił oświetlenie innego typu modelu to pewnie tak. Teraz dłubię w cysternach i w zieleni Big Grin
(09-01-2017 22:52)pado napisał(a): [ -> ]..........Na zdjęciu Mercedes. Drugi model jaki też przygotowałem do oświetlenia.....

Ciekawy pomysł, ale chyba dość kłopotliwy w montażu?
Przekierowanie