Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: osobowy 111A i 112A
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Z uwagi na to że brakuje mi czegoś konkretnego do mojej przyszłej SP 47 postanowiłem że spróbuję wymodelować wagon osobowy. Na pierwszy ogień poszła 1 klasa wagonu 112A.
Widok jednej z pierwszych wersji 3D ....

[Obrazek: a.jpg]

Założenie mojego do tego projektu jest takie:
- model będzie się poruszał na seryjnych wózkach wagonów osobowych Marklina. Jedyne co planuję w nich modyfikować to sprzęg.
- gniazdo pod wózek ma być wykorzystane z seryjnego wagonu. Nie będę projektował gniazda do druku 3D, uważam że to miejsce powinno być tak jak oryginał - czyli trochę elastyczne. Niestety plastik z którego jest drukowany model jest sztywny i tego nie gwarantuje, a szkoda mieć zrobiony model z popękanym gniazdem pod wózek. Poza tym jak z wagonu dawcy wykorzystam wózki i okna... to po co mi buda....
- do oszklenia wagonu przewiduję użycie seryjnych listew z oknami. Aby uniknąć cofnięcia lica szyby w głąb ściany, zrobiłem od wewnątrz pudła wagonu korytko po to aby szyby się ładnie schowały w niej i zlicowały z pudlem.
- całe podwozie z elementami skrzyń na akumulatory i inne drobiazgi chce wydrukować jako osobny element w czarnym plastiku. Robię to po aby się dało to łatwo pomalować na kolor czarny bez potrzeby maskowania całego wagonu, a do tego że jakoś trzeba zamknąć pudło wagonu.

Wagon jest przewidziany jako cały monolit, celem utrzymania jego sztywności i geometrii na dłuższy czas. Nie będę robił wzorem Marklina że dach to osobna część bowiem sklejenie tego ładnie będzie trudne. Od spodu wagonu są wzmocnienia, oraz dziury dzięki którym (mam nadzieję Smile będzie się dało wprawić okna Wink

Zobaczymy jak wyjdzie. Tu wersja robocza przed finałem Smile

[Obrazek: b.jpg]
:-) Jestem ciekaw jak to wyjdzie :-)
Konradzie wierz mi.... ja tez.... ale biorąc pod uwagę jakość wydruków pudła SP 47 to zakładam że będzie bardzo dobrze z lekkim minusem Wink
Zamówiony set poszedł do druku.... zakładam że przeszedł weryfikację i nikt nic nie pisze że coś jest nie hallo więc czekamy Wink
No to czekamy :-) Teraz ja bede mogl pokrytykowac dla zmiany ;-) drinks
Konradzie liczę że nie będzie czego Wink......

Jedyne czego się obawiam to poziomu powierzchni płaskiej pod przyklejenie wyciętego gniazda na wózek Wink No i może wywietrzniki dachowe bo zakładam że idealne nie będą... ale po przeszlifowaniu całości może wyjdą jak należy Wink
Doszedł wydruk wagonu. Jest niemal idealny....fotki i relacja lada dzień Smile
Widze ze na innym forum dales zdjecie... podziel sie z nim i tu ;-) ... no i teraz trzeba jeszcze zrobic wozki pod ten wagon ;-)
Konradzie dałbym i tutaj fotkę.... tylko że niestety nie jest ona w stanie się załadować bo jest za duża, a telefon jej nie zmniejszy.

Ale wracając do wątku głównego to tak Wink Model po odpakowaniu i postawieniu na seryjnych wózkach (tych robić na nowo nie będę bo mi szkoda czasu póki co) prezentuje się tak....
[attachment=1634]
dla porównania z seryjnym wagonem D-Zug od Marklina jesteśmy krótsi o jakiś 1 cm
[attachment=1635]
no i w zasadzie testując i mierząc wagon z innym seryjnym produktem Marklina... wychodzi mi że na wysokość rąbnąłem sie na jakieś 0,5-1mm. Wagon jeszcze zestawię z innymi wagonami i sprawdzę czy ta wysokość jest jednak ok czy też do korekty
[attachment=1636]
[attachment=1637]
Wagon pomyślany jest tak, aby do minimum ograniczyć sprawy związane z malowaniem i maskowaniem pudła, więc...podwozie z akumulatorami jest zrobione jako osobny wydruk, który po pomalowaniu będzie można wsadzić w podwozie i je zamknąć.
[attachment=1638]
[attachment=1639]

Patrząc na model tak na szybko widzę rzeczy które muszę poprawić:
- obniżyć podłogę pod wózki o jakieś 0,5-1,0mm - będziemy to sprawdzać z innymi wagonami na dniach
- wyciąć parę bzdetów wkoło sprzęgu aby wózek miał większy luz obrotu, choć może się okazać że po podniesieniu pudła nie będzie to konieczne
- zrobić oddzielnie izolacje gumowe na czołowych drzwiach do wklejenia, aby się łatwiej malowało wagon bez konieczności maskowania, a finalnie gumy sie wklei w pudło
- zmianę kształtu wywietrzników dachowych - choć to ocenię po przeszlifowaniu całego pudła Wink

Model był wydrukowany leżąc bokiem i jedna strona pudła jest idealnie gładka, druga strona jest matowa po wosku, ale też uważam że w stanie bardzo dobrym. Oczywiście wszystko wyjdzie po nałożeniu podkładu. To zrobię może jutro jak będę miał chwilę czasu.

Finalnie jestem bardzo zadowolony z efektów mojej pracy lol.
Do sprawdzenia mi jeszcze pozostała sprawa związana z oknami.
A i jeszcze jeden wniosek.
Pudło jest sztywne i solidne. Nie ma problemów z jego odkształceniami i skręceniem się w rękach Tan

I jakby kto pytał o MALOWANIE to polecam tego linka

http://web.archive.org/web/2008051619524...=malowanie
No to wczoraj było mi dane posiedzieć przy wagonie. Udało się go zeszlifować na sirowo. Matowa powierzchnia zniknęła i teraz całość prezentuje się wybornie. Oczywiście całość przyjdzie ocenić po nałożeniu podkładu na pudło.

Okna - te pasują idealnie od tych z seryjnych D-zugów. Po rozcięciu wchodzą idealnie w dziury i delikatnie wystają poza lico pudła. Niestety zauważyłem na narożnikach dodatkowe dziury powstałe z podfrezowania. W modelu finalnum usuniemy ten błąd.
[attachment=1642]
[attachment=1641]
Udało się ustalić wysokość o jaką muszę skorygować wysokość pudła. Jest to tylko i aż 1 mm.
Porównanie z BR111
[attachment=1643]
Z wagonem retro
[attachment=1644]
Z wagonem D-Zug
[attachment=1645]

No i na koniec mój patent pod ustabilizowanie i wycentrowanie gniazda pod wózki. Wiertło fi 2.5mm wsadzone w przelotkę i w dziurkę w dachu. Na nim osadzam gniazdo wózka wycięte z wagonu dawcy.
[attachment=1647]
[attachment=1648]
No to wagon wstępnie wymalowany aby wyłapać jeszcze jakieś błędny z nim związane Wink
[attachment=1649]
[attachment=1650]
oraz próbne zestawienie z SP47 Wink
[attachment=1651]
[attachment=1652]

Jest nieźle Wink Model przechodzi łuki 195 mm. Po korektach pasuje wysokościowo do innych modeli... muszę jeszcze tylko sprawdzić czy potrzeba mu korygować jeszcze dziury na okna z uwagi na grubość farby i lakieru. Ale to sprawdzę jutro/pojutrze.
Wprowadziłem korekty i pewne modyfikacje. Wagon poszedł do druku. Pewnie za 2 tygodnie będzie u mnie.
Powstał też wagon 111A. Efekty tej roboty będzie widać za ok 2 tygodnie.

Zmodyfikowałem tak projekt aby się dało ładnie oszlifować wagon wkoło....dlatego wywietrzniki oraz gumy i zderzaki wraz z podwoziem są do osobnego wklejenia. Zobaczymy czy patent się sprawdzi Smile
Mam też i wagony 111A i 112A po korektach Wink
[attachment=1657]
[attachment=1656]
Niebawem wrażenia z malowania i składania wagonu Wink
Pytanko... czemu detale na kawalku plastiku, a nie na przyklad kratownicy?
(04-04-2018 19:06)pado napisał(a): [ -> ]Mam też i wagony 111A i 112A po korektach Wink
Niebawem wrażenia z malowania i składania wagonu Wink

Kto lub gdzie robisz wydruki?
(04-04-2018 20:52)DrCode napisał(a): [ -> ]Pytanko... czemu detale na kawalku plastiku, a nie na przyklad kratownicy?
Konradzie cała ta płytka z tymi dodatkami ma ok 40x11 mm. Grubość 1,5 mm. Odchudzanie tego da oszczędność raptem eurocenty... a wolę nie uszkodzić tej drobnicy podczas wyciągania czy rozrywania woreczka z Shape Smile

(04-04-2018 21:01)Jago napisał(a): [ -> ]Kto lub gdzie robisz wydruki?

Robię wydruki w Holandii w Shapeways.
(04-04-2018 20:52)DrCode napisał(a): [ -> ]Pytanko... czemu detale na kawalku plastiku, a nie na przyklad kratownicy?

Różnica w koszcie pewnie nie jest duża - ważne by solidnie się to trzymało.
Co do gumowych wałków - moje doświadczenie jest takie, że maluje z ręki a nie aerografem i jest ok. Ale odrębne tez ok i jeszcze łatwiej z malowaniem.
Chce do granic możliwości uprościć składanie i malowanie tego modelu jak jest taka możliwość Wink Przewiduje że jedyny kłopot to będzie maskowanie dachu przed malowaniem boków, a potem maskowanie boków przed malowaniem dachu.

Wywietrzniki celowo dałem osobno, aby się łatwiej dało wyszlifować dach wagonu do gładkiego Wink
Póki co to jest dobrze. Udało mi się trafić barwy wagonów które +- pasują z zalecanymi ralami Smile
Na fotkach malowanie wagonu z pierwszego próbnego wydruku. Niestety taśma malarska zepsuła pas który i tak jest za wąski Smile
[Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg]

Zakładam że obecnie szykowane wagony wypadną lepiej. Mam pomysł jak sobie zmienić sposób malowania wagonu Smile
Poniżej fotki wagonów gotowych do maskowania i malowania....

[Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg]
(15-05-2018 23:54)pado napisał(a): [ -> ]Póki co to jest dobrze. Udało mi się trafić barwy wagonów które +- pasują z zalecanymi ralami Smile...........
Super wyszło Smile Z ciekawości, czy kolory dobierałeś według poniższych barw z naszego forumowego tematu?
TUTAJ
Stron: 1 2 3
Przekierowanie