Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: węglarka Es
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie, tym razem zaprezentuje kolejny model jaki jest na tapecie. Tym razem totalny klasyk pasujący prawie do każdej epoki - Węglarka Es (9W).
Założenie jest jedno:
- model ma bazować na seryjnym podwoziu cysterny 2 osiowej od Marklina Wink Raz że dawcy ogólnie dostępni, a dwa że rozstaw oś/czołownica wagonu prawie idealna jak w oryginale. Niestety odchyłka to ok 0,5mm. Wynika z tego że wagon w stosunku do oryginały jest skrócony o 1 mm w skali czyli jakieś 22 cm w realu. Jestem w stanie to zaakceptować.

Kiedyś widziałem te węglarki w całości do wydruku 3D na shapeways. One jednak miały cały układ toczny z wydruku. Ja jednak wole korzystać z seryjnego. Dawcą ma być ogólnodostępny model. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Na razie widok tylko modelu 3D.
[attachment=1640]
Mając doświadczenie przy wcześniejszych wydrukach zdecydowałem że podłoga/dno będzie podniesiona celem wzmocnienia ścianek bocznych wagonu, aby przypadkiem nie odchylały się na boki.
Wagon poszedł do druku. zobaczymy jak wyjdzie Wink
No to mamy wydruki Wink
[attachment=1654]
[attachment=1655]
Niebawem wrażenia z jego malowania i składania, ale już gołym okiem widze że boczne ścianki wyglądają dobrze Wink
W drodze powrotnej z poczty, wstapiłem na chwilę do piwnicy i w dosłownie 10/15 minut pomalowałem model brazowym/matem bezbarwnym/brązowym i błyszczącym.
[attachment=1658]
Po powrocie do domu rozciąłem podwozie celem jego spasowania do nadwozia Wink
[attachment=1659]
Całość schnie... ale wygląda bardzo obiecująco. Pozostała kwestia rozwiązania problemu mocowania sprzęgów. Zajmę się tym jak podwozie wyschnie Wink
No niestety nie było dane iś szybko spać. Trzebabyło się czymś zająć. Padło na węglarkę Wink udało się w niej zainstalować szpilki jako mocowanie sprzęgów. W gniazda wsadziłem dwa swoje wydruki o dwóch różnych rozmiarach S i M Smile na dniach testy z pozostałym taborem na łukach 195mm.
[attachment=1660]
[attachment=1661]
[attachment=1662]
Fotki wagonu w lepszym świetle Wink
[attachment=1666]
[attachment=1665]
a tu najgorsze części - czoła....
[attachment=1664]
[attachment=1663]
(05-04-2018 20:20)pado napisał(a): [ -> ]Fotki wagonu w lepszym świetle Wink


a tu najgorsze części - czoła....

Nie jest źle ale jak uważam, nie do wszystkiego wydruk z Shape jest dobry. Te nierówności tutaj, przy odpowiednim spatynowaniu, mogą idealnie oddawać mocno przeżarty rdzą wagon Smile Idealnie jak na koniec IV epoki.
Wygląda fajnie - tak tylko nie jestem pewien czy tak powinny być słupki na ścianie czołowej ? Czy te skrajne nie powinny być trochę bliżej krawędzi ?
(05-04-2018 21:51)Jacenty napisał(a): [ -> ]Nie jest źle ale jak uważam, nie do wszystkiego wydruk z Shape jest dobry. Te nierówności tutaj, przy odpowiednim spatynowaniu, mogą idealnie oddawać mocno przeżarty rdzą wagon Smile Idealnie jak na koniec IV epoki.
Jacku nikt nie mówi że wydruk 3D jest idealny. Napewno daje duże możliwości. Jednak zapewniam cę że jakbyś podziałał szpachlą i papierem ściernym to byś osiągnął ideał.... zresztą jak w każdym materiale Wink

(05-04-2018 21:53)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Wygląda fajnie - tak tylko nie jestem pewien czy tak powinny być słupki na ścianie czołowej ? Czy te skrajne nie powinny być trochę bliżej krawędzi ?

Hmmmm wg mnie są ok. Wagon rysowałem w oparciu o fotki z neta i ze schematu. Jeden przykład fotek tutaj.. http://megami.pl/lublin-polnocny-cmentarzysko-kolejowe/
może faktycznie je należy delikatnie rozsunąć Wink Da się zrobić Wink rozstaw pewnie jest wypadkową rozstawu zderzaków w cysternie Wink
Tutaj musze stanac po stronie Szymona :-)

a) Shapeways daje duze mozliwosci, ale niestety nie sa one rowne robieniu modelow z odlanego plastiku pod cisnieniem.

Patrzylem u siebe czy ktos robi trawienia metali, ale ceny u mnie to okolo 180 USD za plytke, wiec sobie daruje :-) Wole sie bawic w Shapeways.

Maja nowy material https://www.shapeways.com/materials/hp-jet-fusion Nie testowalem go jeszcze ale mysle ze moze byc interesujacy do modeli...

b) Wagony niestety robimy z schematow dostepnych na internecie... Jak sa nie trafione to i model nie trafiony :-)
Tak z ciekawosci sprawdzilem ile by minimum kosztowalo zrobienie wagonu z odlanego plastiku. Wedlog tej strony minimalnie to okolo 1.5k USD za zrobienie formy + koszty zrobienia reszty...

https://www.protolabs.com/services/injec...n-molding/

Wiec dla malych ilosci wagonow Shapeways jest tanszy...
No to mój efekt z modelem Szymona - dokończony i okalkowany:

[Obrazek: IMG_6974.jpg]
Rewelacja. Jeszcze z 19takich Smile
(29-08-2018 22:52)pado napisał(a): [ -> ]Rewelacja. Jeszcze z 19takich Smile

Jest to niezła myśl - pod warunkiem, że będziesz miał chwilę czasu i zrobisz modyfikacje - tak by były różne typy (w tym z burtami z desek) - to nie powinna być duża robota. Wygląda jeszcze ładniej z ładunkiem węgla.
Fajnie ta węglarka wygląda Smile
Pawle chce zrobić inne typy. Potrzebuję czasu.
(30-08-2018 16:26)DrCode napisał(a): [ -> ]Fajnie ta węglarka wygląda Smile

Tez jestem pełem uznania dla modelu i konceptu Szymona - wydruk też dobry. Do tego jest wyraźna kalka z kalkomanie.pl ... Czego chcieć więcej. No wiem czego - dorobiłem już ładunek węgla a powinienem jeszcze dodać poręcze i stopnie manewrowe.

(30-08-2018 16:29)pado napisał(a): [ -> ]Pawle chce zrobić inne typy. Potrzebuję czasu.

I super i tak u mnie kolejka tez długa projektów na stole.
Zrobi się Wink Na spokojnie Wink Musze jakiś składzik sobie pozbierać do parowozu Wink
Przekierowanie