Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: Firmowe domki z plastiku.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Polecam, dość bogatą jak na naszą skalę ofertę zabudowy
firmy FALLER Wink
A mam chyba ze dwa. Całkiem całkiem. Smile
Z resztą to jest Faller, domki zawsze robili
i robią dobrej jakości i w miarę szczegółowo.
Jak zauważyłem przydatnych informacji w tym wątku niewiele... Postaram się sukcesywnie tę lukę trochę wypełnić - może przyda się komuś poszukującemu ciekawych elementów na makietę. Zacznę od producenta zdecydowanie niszowego - ale model wielki (rozmiarem).

Japońska firma DOYUSHA specjalizuje się w samolotach i samochodach ale ma w swojej ofercie model bawarskiego zamku Neuschwanstein w skali 1/220. Wykorzystanie modelu wymaga (jak na Zetkę) sporo przestrzeni na makiecie - długość ok. 45 cm, szerokość 15 cm, wysokość ok. 25 cm no i ... górskiego (oraz niemieckiego) klimatu.

Mój złożony 10 lat temu - niestety w minimalnym tylko stopniu zwaloryzowany wygląda tak:


[Obrazek: IMG_0442.jpg] [Obrazek: IMG_0443.jpg] [Obrazek: IMG_0444.jpg]

Zastanawiam się czy kiedyś zostanie wykorzystany ... (jeśli tak to pewnie będzie trzeba nad nim trochę popracować).

Warto też wrzucić w Googla i obejrzeć grafiki - niektóre wykonania budzą szacunek
Trochę budownictwa ma w swojej ofercie podstawowy producent Zetki czyli Marklin. Wśród propozycji Marklina jest między innymi tradycyjna parowozownia wachlarzowa, hala do obsługi serwisowej elektrowozów, bloki mieszkalne, duży zakład przemysłowy (koksownia ?), perony z wiatami i duża hala dworcowa (jak we Wrocławiu) na 3 tory.

Ja w swoim wykonaniu mam:
wieżę ciśnień nr 8996 - wysokość ok. 8 cm :

[Obrazek: IMG_0459.jpg]

parowozownię z cegły jednostanowiskową nr 8981 - ok. 15 cm długości, 6 cm szerokości i 4,5 cm wysoka:

[Obrazek: IMG_0461.jpg]

zasiek węglowy z wieżą wodną nr 8982 - 17 cm długości i ok. 3 cm szerokości. Ten model to chyba pierwsza rzecz jaką "wydłubałem" w Zetce więc nie jest to "mistrzostwo świata". Ponadto dużo tu barierek i łańcuchów które są bardzo mocno przeskalowane. Inną kwestią jest też to, że nie wiem czy tego typu konstrukcje występowały w naszej części świata (raczej dotychczas nie natrafiłem na zdjęcia czegoś podobnego), co więcej wydaje mi się, że zbiornik na wodę i potencjalny sposób napełniania parowozu (rura opuszczana na łańcuchu) raczej pasowałyby w USA ...


[Obrazek: IMG_0463.jpg] [Obrazek: IMG_0464.jpg]


Przywołany wcześniej Faller w swojej ofercie ma kilka różnych dworców i przystanków kolejowych, wiaty i hale peronowe, nastawnię murowaną, parowozownię dwustanowiskową i zabudowę przydatną do wykonania wioski (domki) - umieszczonej raczej w nizinnej okolicy. Faller ma ponadto całą gamę produktów do wykonania mostów i wiaduktów + trochę figurek (krowy, owce, ludzie).

Ja w swoich zasobach mam:

Domki - dość proste do wykonania - cegły i mur pruski są samoprzylepną naklejką jaką nanosi się na ściany - nie wygląda to najgorzej:

[Obrazek: IMG_0477.jpg]

Przystanek kolejowy - niestety moim zdaniem trochę przeskalowany


[Obrazek: IMG_0476.jpg]

Dwustanowiskową parowozownię z ciekawymi smaczkami - jak powybijane niektóre szyby ale niestety ... jest ona chyba przeskalowana - długość 17 cm, szerokość 9 cm, wysokość 6 cm (co po przeliczenie daje ok 13 metrów w realu).

[Obrazek: IMG_0480.jpg] [Obrazek: IMG_0481.jpg]

Bazując na powyższych przykładach warto wyciągnąć taki wniosek, że podanie skali modelarskiej przez producenta to jeszcze nie gwarancja, że ta skala jest dobrze odwzorowana albo że dokonane uproszczenia są akceptowalne, a tym samym że będzie to dobry zakupu, z którego będziemy zadowoleni. Warto czasem przeanalizować (i przeliczyć) wymiary które często są podawane w katalogach lub na pudełku. Potem jest za późno i albo ... coś pozostanie w pudełku albo ... będzie straszyć nadmiernie na makiecie. Gdyby obok tej parowozowni postawić wieżę ciśnień Marklina to wyglądałoby to tak:

[Obrazek: IMG_0486.jpg]
(18-01-2015 10:32)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Mój złożony 10 lat temu - niestety w minimalnym tylko stopniu zwaloryzowany wygląda tak:

Zamek wygląda jak z bajki. Ale, aż się prosi o większą waloryzację.
Parowozownia jest na 100% przeskalowana co wyraźnie widać na fotkach
z wagonem i wieżą ciśnień.
(18-01-2015 22:26)AmadeoX napisał(a): [ -> ]Zamek wygląda jak z bajki. Ale, aż się prosi o większą waloryzację.

Jeśli będzie miał pójść na makietę to ewidentnie nad nim popracuję. Smile
Parowozownia dwustanowiskowa wygląda bardziej na N-kę niż Zetkę.
(19-01-2015 00:00)Wektor napisał(a): [ -> ]Parowozownia dwustanowiskowa wygląda bardziej na N-kę niż Zetkę.

Podsumowując temat parowozowni dwustanowiskowej Fallera - nie polecamy zakupu i instalacji na makiecie - chociaż patrząc na ich stronę internetową to chyba już wycofali z produkcji - jest inna - mniejsza - ale to niech sobie każdy sam oceni czy mu pasuje.

A ta moja którą mam - cóż - grzech młodości.
Czas na kolejną firmę produkującą elementy budownictwa dla Zetki jaką jest Vollmer. Strona producenta: http://www.vollmer-online.de/

Jeśli chcesz mieć na makiecie pożar domu, dymiący dom strachów - to właśnie ten producent (takich modeli akurat ja nie mam). Jeśli zamierzasz zbudować niewielką miejscowość, miasteczko w klimacie spadzistych dachów, muru pruskiego - to jak najbardziej właściwy adres. Budynki bazują częściowo na tych samych formach ale przygotowane są w kilku wariantach.

Budynek straży pożarnej

[Obrazek: IMG_0703.jpg] [Obrazek: IMG_0707.jpg] [Obrazek: IMG_0708.jpg]

Stodoła

[Obrazek: IMG_0709.jpg] [Obrazek: IMG_0710.jpg]

Dom "Z glicynią"

[Obrazek: IMG_0711.jpg] [Obrazek: IMG_0712.jpg]

Dom "Z tarasem"

[Obrazek: IMG_0714.jpg] [Obrazek: IMG_0715.jpg]

Dom "Z podcieniem"

[Obrazek: IMG_0716.jpg] [Obrazek: IMG_0717.jpg]

Biuro podróży

[Obrazek: IMG_0718.jpg] [Obrazek: IMG_0719.jpg] [Obrazek: IMG_0720.jpg]

Dom "Z dużymi oknami"

[Obrazek: IMG_0721.jpg] [Obrazek: IMG_0722.jpg]

Dom "Z wieżyczką"

[Obrazek: IMG_0723.jpg] [Obrazek: IMG_0724.jpg]

Dom "Z podcieniami II"

[Obrazek: IMG_0727.jpg]

Dom "Z muru pruskiego"

[Obrazek: IMG_0728.jpg]

Całość dopełnia piękna stacja kolejowa

[Obrazek: IMG_0733.jpg] [Obrazek: IMG_0734.jpg] [Obrazek: IMG_0735.jpg]

Miejscowość można też uzupełnić o kościół i kaplicę a stację kolejową o dodatkowe perony.

Dla miłośników klimatu industrialnego jest też Fabryka


[Obrazek: IMG_0730.jpg] [Obrazek: IMG_0731.jpg] [Obrazek: IMG_0732.jpg]
Praktyczna rada do wykorzystania przy pracy z domkami z plastiku. Jeśli chcecie umieścić w nich oświetlenie to:
- przed ostatecznym montażem domku na makiecie warto zrobić próbę i posprawdzać, czy światło przez domek "nie prześwituje" ? Generalnie przyczyny takiego stanu mogą być dwie:

- szpary na klejeniu elementów - w rogach, przy oknach, łączeniach dachów - ja w takim przypadku od środka budynku aplikuję od środka zwykłą szpachlówkę modelarską, która zakleja szczelina. Jeśli trzeba to miejsce należy po raz kolejny od zewnątrz przemalować.

- zbyt cienkie ściany domu w kolorze, który nie zapobiega przedostawaniu się światła. W takiej sytuacji, jeśli domek już jest posklejany ja maluję go czarną farbą od środka - czasem jest to utrudnione, bywają wręcz miejsca do których nie da się dojść pędzlem. Dlatego warto boczne ściany i dach przed posklejaniem potraktować od środka czarną farbą:

[Obrazek: IMG_1306.jpg]

lub zrobić wkładki papierowe, kartonowe które spowodują, że nie będzie prześwitywało. Bywają domki, które taki wkład mają gotowy do wycięcia i włożenia.
(19-01-2015 11:35)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Czas na kolejną firmę produkującą elementy budownictwa dla Zetki jaką jest Vollmer.
Strona producenta: http://www.vollmer-online.de/

Mają też fajny palący się domek.

[Obrazek: 9679.jpg]
(09-05-2015 10:22)Pat napisał(a): [ -> ]Mają też fajny palący się domek.

To raczej jakiś straszny domek Wink bardziej się nadaje do bajki niż na makietę, Rolleyes
(10-05-2015 17:03)Jago napisał(a): [ -> ]To raczej jakiś straszny domek Wink bardziej się nadaje do bajki niż na makietę, Rolleyes

No fakt, nie przyjrzałem się dobrze Sad
Mnie urzekła ta fabryczka i już jest u mła lol

[Obrazek: 282741_02.jpg]
(17-05-2015 22:49)Jago napisał(a): [ -> ]Mnie urzekła ta fabryczka..

Ładna bestia, pogratulować Smile
(17-05-2015 22:49)Jago napisał(a): [ -> ]Mnie urzekła ta fabryczka

Kto produkuje ?
(22-05-2015 14:12)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Kto produkuje ?

Faller Shy
Przekierowanie