Modelarstwo kolejowe wielkości  Z -1:220
Budownictwo - drewno - Wersja do druku

+- Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 (https://forum.trybunaly.eu)
+-- Dział: Główny (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Budownictwo, infrastruktura i dodatki (/forumdisplay.php?fid=21)
+---- Dział: Budownictwo w 1:220 (/forumdisplay.php?fid=31)
+---- Wątek: Budownictwo - drewno (/showthread.php?tid=328)



Budownictwo - drewno - Zdrada69 - 21-01-2015 22:07

Przegląd możliwych materiałów z jakich powstają modele budynków - w tym dla skali Z trzeba uzupełnić o jeszcze jeden typ. Są to modele w których podstawowym (i widocznym) tworzywem wykonania jest drewno. Modele te pojawiły się wraz z rozwojem technik cięcia laserowego i tak naprawdę wykorzystują nie tylko drewno ale także inne tworzywa (głównie karton), przy czym drewno ma znaczenie kluczowe dla ostatecznego wyglądu budynku. W tej technologii wykonane są dwa modele jakie niedawno nabyłem.

Pierwszy to wieża widokowa firmy Busch (8575). Korpus modelu sklejamy z kartonu:

[Obrazek: IMG_0493.jpg]

A następnie obklejamy wyciętymi i wygrawerowanymi laserowo kawałkami barwionego forniru:


[Obrazek: IMG_0495.jpg]


Ponieważ producent jako podmurówkę przygotował naklejane kawałki szarej pianki - dla poprawienia wyglądu wykorzystujemy fragment płytki firmy KIBRI imitującej mur z kamienia:


[Obrazek: IMG_0499.jpg]

Poprzez wykorzystanie drewna jako pokrycia model ma bardzo naturalny wygląd bez większych zabiegów waloryzacyjnych.

W podobnej technologii wykonany jest model tartaku napędzanego wodą (można zamontować do niego silnik tak by koło wodne się obracało) produkcji Fallera:
http://www.faller.de/cms_dl/deDE/atid.9617

Ten model u mnie wymaga jeszcze sporo pracy:



[Obrazek: IMG_0500.jpg]


RE: Budownictwo - drewno - Kaczor - 22-01-2015 11:13

Jak ktoś gustuje w kolejach USA to obecnie wybór wycinanych laserowo budynków jest ogromny.


RE: Budownictwo - drewno - Peter - 07-02-2015 19:22

(22-01-2015 11:13)Kaczor napisał(a):  Jak ktoś gustuje w kolejach USA to obecnie wybór wycinanych laserowo budynków jest ogromny.

Może jakieś namiary? Rolleyes


RE: Budownictwo - drewno - Kaczor - 08-02-2015 17:37

http://www.zscalemonster.com/z.htm Szukać linków "Structures" (budynki).

Parę rzeczy tam kupiłem w starych dobrych czasach kiedy dolar był tani Wink


RE: Budownictwo - drewno - Zdrada69 - 18-10-2016 21:55

Firma Luetke robi także modele wycinane laserowo w cienkiej sklejce - ciekawe są budynki z których może powstać drewniane gospodarstwo. Punktem wyjścia sklejka niebarwiona:

[Obrazek: IMG_0029.jpg]

Aby otrzymać realistyczny model warto pomalować i wstępnie spatynować go przed złożeniem:

[Obrazek: IMG_0028.jpg]

Malowanie - bejca i farba akrylowa. Patynowanie: pudry Artitec:

[Obrazek: IMG_0030.jpg]

Efekt ostateczny:

[Obrazek: IMG_0034.jpg]


RE: Budownictwo - drewno - Fortek - 19-10-2016 10:55

Jaki koszt samego budynku, a potem całościowego, już po wszystkich zabiegach kosmetycznych?


RE: Budownictwo - drewno - Zdrada69 - 19-10-2016 11:24

(19-10-2016 10:55)Fortek napisał(a):  Jaki koszt samego budynku, a potem całościowego, już po wszystkich zabiegach kosmetycznych?

Oferta w zakresie budownictwa "wiejskiego" do znalezienia tutaj:
http://www.luetke-modellbahn.de/Spur-Z/

Te modele, które ja robię za jeden budynek to koszt u producenta ok. 15 EURO + koszty wysyłki.
Czy Twoje pytanie mam interpretować jako pytanie czy zrobiłbym taki model (sklejenie i postarzenie) odpłatnie ?


RE: Budownictwo - drewno - Fortek - 19-10-2016 11:51

(19-10-2016 11:24)Zdrada69 napisał(a):  ....Czy Twoje pytanie mam interpretować jako pytanie czy zrobiłbym taki model (sklejenie i postarzenie) odpłatnie ?

Nie. Pytałem ze względów finansowych. Przymierzam się do zakupów ( zrobie sobie prezent pod choinkę Tongue)
dlatego zbieram wszelki informacje, co i ile może kosztować, surówka i gotowizna. Shy


RE: Budownictwo - drewno - Pat - 17-09-2020 09:22

Pokazały się trzy nowości firmy Luetke luz


RE: Budownictwo - drewno - Peter - 20-09-2020 09:41

Bardzo skromnie tych nowości Wink


RE: Budownictwo - drewno - Bubek - 20-09-2020 09:50

(20-09-2020 09:41)Peter napisał(a):  Bardzo skromnie tych nowości Wink

Ale reszta asortymentu jest spoko Smile