Modelarstwo kolejowe wielkości  Z -1:220
Oświetlenie Zetki po Polsku - Wersja do druku

+- Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 (https://forum.trybunaly.eu)
+-- Dział: Główny (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Sterowanie oraz elektryczność na makiecie. (/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Dział: Elektryka infrastruktury (/forumdisplay.php?fid=37)
+---- Wątek: Oświetlenie Zetki po Polsku (/showthread.php?tid=363)



Oświetlenie Zetki po Polsku - Doktorek - 11-05-2015 21:55

Właśnie dotarła do mnie lampka OMKIA/OMAK w naszej skali. Pozwolę sobie ją zaprezentować i krótko opisać na łamach forum.
Lampki zapakowane są w zamykane woreczki foliowe. Na wyposażeniu instrukcja podłączenia, dioda prostownicza gdyby
ktoś zasilał oświetlenie z niestabilizowanego źródła oraz rezystor do wartości max 16V. W wielkości SMD jak przystało na
małą skalę.

[Obrazek: image.jpg]

Oczywiście my zasilimy albo 5V, 9V czy 12V lub pośrednimi, w zależności czym kto dysponuje.
OMAK zostawia tutaj dowolność, a więc intensywność świecenia możemy sobie regulować napięciem.
Ja dla celów poglądowych zastosowałem 3V bateryjkę komputerową.

[Obrazek: image.jpg]

Producent słynie z dokładności, a więc lampki są bardzo delikatne wręcz filigranowe. Zastanawiałem się czy wyjmować
z woreczka palcami czy pęsetą? Zdecydowałem się na to drugie.:-)

[Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg]

Każda lampka przy wyjściu przewodu z rurki ( tutaj uwaga przewód ma chyba grubość włosa) jest zabezpieczona
izolacją w celu uniknięcia ucięcia bądź obtarcia przewodów. Końcówki przewodu oczywiście zarobione czyli
pobielone i przygotowane do przylutowania.

[Obrazek: image.jpg]

Widok modelu od razu nam uświadamia i uzasadnia zastosowanie tak cienkich przewodów.

[Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg]

Producent trzymając się skali zastosował w wysięgniku fi rurki 0,3mm co odpowiada mniej więcej w realu rurze o średnicy
70mm mieszcząc się tym samym w przedziale stosowanych w rzeczywistości wymiarów od 40 do 76mm. Dalej, wymiar
samego słupa ( od wpustu wejścia wysięgnika do końcówki dolnej) 4,09cm co odpowiada słupowi 9m.

[Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg]

Model należy zagłębić w podłoże max na 0,90mm co odpowiada 2m w skali rzeczywistej lub 1,80m, w przełożeniu na Zetkę wyniesie 0,81mm.
Sprawę montażu w gruncie bez mierzenia linijką można też załatwić wzrokowo. Posiadając ludzika w 1:220 przykładamy do dolnej części
słupa tak aby jego klatka piersiowa lub pas znalazły się na wysokości łączenia pierwszego teleskopu z drugim. To co zostanie z dolnego
odcinka słupa należy zagłębić w podłożu. Dla maniaków, którzy mają problem z takim pomiarem, zalecam powrócić do linijki lub suwmiarki.
W kwestii oprawy jest to odwzorowanie OUS-400 sprawę klosza załatwiają tu gabaryty zastosowanej ledy smd.

[Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg]

Ja mam wersję ze światłem białym zimnym, czyli taka typowa PRL-ka,

[Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg]

ale zapewne potencjalni klienci zamawiający u OMAK będą prosili o barwę żółtą co z powodzeniem będzie symulować lampy sodowe.
Cóż można jeszcze powiedzieć, chyba tyle, że przy takiej manufakturze ( ręcznym wykonaniu ) dostaje się model wysokiej jakości,
przewyższający produkty z seryjnej i komputerowej linii produkcji. Smile


RE: Oświetlenie Zetki po Polsku - kalkulator - 11-05-2015 22:09

Świetny i zachęcający do zakupu opis produktu.


RE: Oświetlenie Zetki po Polsku - Zdrada69 - 11-05-2015 22:12

Piękna - czekam na swoje zamówione Smile


RE: Oświetlenie Zetki po Polsku - Ernieco - 11-05-2015 22:16

No koledzy jak już Darek ( malkontent ) ma te lampki to znaczy, że są ok. Wink


RE: Oświetlenie Zetki po Polsku - AmadeoX - 11-05-2015 22:44

Po takim opisie, aż się chce zamawiać.


RE: Oświetlenie Zetki po Polsku - kalkulator - 06-10-2016 15:50

(11-05-2015 22:44)AmadeoX napisał(a):  Po takim opisie, aż się chce zamawiać.

Sławku, jak tam zakup?? Rolleyes


RE: Oświetlenie Zetki po Polsku - AmadeoX - 06-10-2016 16:31

(06-10-2016 15:50)kalkulator napisał(a):  Sławku, jak tam zakup?? Rolleyes

Dobrze się złożyło z pytaniem. Wczoraj dostałem zamówienie. Lampki delikatuśne ( piękne) [attachment=1179] wyjmowałem pęsetą.
Mam to szczęście bo dostałem zamówienie już w nowej wersji. Czyli dodatkowo wyposażone w złączki i bateryjkę.
Ale najważniejsze, że żadnej nie popsułem przy wyciąganiu z woreczków. [attachment=1180]
Szacun dla producenta i wielkie dzięki, że jest ktoś w Polsce kto robi do Zetuni pokłon

[Obrazek: lampy_w_skali_Z_omak.jpg] [Obrazek: omak_lampy_w_skali_Z.jpg]


RE: Oświetlenie Zetki po Polsku - kalkulator - 10-10-2016 18:34

(11-05-2015 22:12)Zdrada69 napisał(a):  Piękna - czekam na swoje zamówione Smile

Czy podłączałeś już lampki? Jak to rozwiązałeś?


RE: Oświetlenie Zetki po Polsku - Zdrada69 - 16-10-2016 16:05

(10-10-2016 18:34)kalkulator napisał(a):  Czy podłączałeś już lampki? Jak to rozwiązałeś?

Na razie nie są jeszcze podłączone...


RE: Oświetlenie Zetki po Polsku - MisterZ - 26-10-2016 09:11

(10-10-2016 18:34)kalkulator napisał(a):  Czy podłączałeś już lampki? Jak to rozwiązałeś?

Jeśli chodzi Ci o schemat połączeń, informacje znajdziesz TU Shy


RE: Oświetlenie Zetki po Polsku - pado - 10-01-2017 17:56

Czy te lampki to Omkia czy inna wariacja. Jak wychodzą cenowo te cuda. Czy inne wersje są w ofercie?


RE: Oświetlenie Zetki po Polsku - AmadeoX - 10-01-2017 19:42

(10-01-2017 17:56)pado napisał(a):  Czy te lampki to Omkia czy inna wariacja. Jak wychodzą cenowo te cuda. Czy inne wersje są w ofercie?

Już nie Omkia tylko OMAK. O cenę trzeba zapytać u żródła, może uległa zmianie.
O innych wersjach nie wiem. Cała produkcja idzie do Niemiec, dlatego nie ma jej
w katalogu producenta. Shy


RE: Oświetlenie Zetki po Polsku - Doktorek - 07-02-2018 22:49

(10-01-2017 17:56)pado napisał(a):  Czy te lampki to Omkia czy inna wariacja. Jak wychodzą cenowo te cuda. Czy inne wersje są w ofercie?

Wysoka jakość wykonania - niska cena ( co się rzadko zdarza).
Ostatnio pokazała się lampa z oprawą trapezową w Zetce Shy
Wykonywane skale na zamówienie 1:22,5, 1:32, 1:43,5, 1:120, 1:160, 1:220
W stałej ofercie 1:87 luz


RE: Oświetlenie Zetki po Polsku - pado - 08-02-2018 16:11

Wiem bo mam z 10 sztuk tych lamp. Chcę zrobić przystanekmijankę aby je ustawić Smile