Modelarstwo kolejowe wielkości  Z -1:220
Standard dla skali Z - Wersja do druku

+- Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 (https://forum.trybunaly.eu)
+-- Dział: Główny (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: FREMO (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Wątek: Standard dla skali Z (/showthread.php?tid=8)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


RE: Standard dla skali Z - Kaczor - 25-11-2012 00:30

(05-11-2012 16:40)KroppeK84 napisał(a):  torowisko... Marklin, Peco, MicroTrains i Rokuhan.. cztery hyba główne firmy zajmujące się torowiskiem Z [dostępnym dla polaka], i teraz tak.. albo przyjąć jedną podstawową [np w N to Peco (code55)] lub dopuścić każdy rodzaj.
Moim zdaniem tory typu Rokuhan i MicroTrains nadają się do szybkiej zabawy na dywanie a nie budowy makiety, ciężko byłoby zamaskować plastikową podsypkę Wink Dla przeciętnego Polaka pozostaje monopolista bo Peco i inne trzeba sprowadzać...


RE: Standard dla skali Z - Doktorek - 03-12-2012 19:13

Te inne trzeba sprawdzić i to jak najszybciej. Puki mają jeszcze niskie ceny
i dopiero próbują się przebić na rynek. Smile


RE: Standard dla skali Z - misiek57 - 23-01-2013 19:41

Buszując w sieci natrafiłem na rysunek. W załączniku jest w większym formacie. Rysunek pod spodem według wytycznych Admina Smile

[attachment=534]

[attachment=535]


RE: Standard dla skali Z - KroppeK84 - 23-01-2013 22:31

dobre, dobre, bardzo dobre i oto chodziło, jestem za Smile i zarąbiście by było jak by na jednej stolarni zamawiać i rozsyłać po ludziach kto co i wiela potrzebuje to nie było by problemu z skręcaniem że komuś się wiertło posunęło itp... ale ten profil idealny...


RE: Standard dla skali Z - Misiek - 24-01-2013 08:24

Konkret Wink

A jak z długością pojedynczego modułu?

Co do stolarni to tradycyjnie polecam Nemo Wink
N-asze profile są w 99% od niego.


RE: Standard dla skali Z - KroppeK84 - 24-01-2013 09:09

co do długości to jak komu pasuje, ale z tego co pamiętam to były odcinki po 60cm toru to może taka by była minimalna długość modułu?.. a max ~80-90cm?...


RE: Standard dla skali Z - Misiek - 24-01-2013 09:33

60cm długości toru wydaje się dobrym rozwiązaniem.
Moduł niewielki, więcej się zmieści w domu lub w bagażniku samochodu Wink


RE: Standard dla skali Z - Kaczor - 24-01-2013 13:34

Jeszcze dla dwutoru przydałby się profil.


RE: Standard dla skali Z - KroppeK84 - 24-01-2013 14:01

co do dwutoru to dumałem co by nie przesuwać głównej osi z pojedynczego toru a dołożyć w odpowiedniej odległości od strony widza i wyszło by tak że jak nawet ktoś nie zrobi modułu zejściowego z 2 na 1 to i tak będzie można dalej podłączać się i główny szlak zawsze będzie utrzymany, co spowoduje że ktoś nie zabrał lub jeszcze nie zrobił modułu zejściowego [tym bardziej że w Z niema zwrotki typu Y] ale jak już ma nawet dwutor może się łączyć dzięki czemu zawsze więcej i dalej :]

miałem zrobić rys ale nie mam tera czasu może wieczorkiem


RE: Standard dla skali Z - misiek57 - 24-01-2013 17:17

Bardzo dobry pomysł. Smile


RE: Standard dla skali Z - Misiek - 24-01-2013 19:24

W kwestii dwutoru to najlepiej zrobić go w osi modułu.
Z przejściówką Y można pokombinować przy jej budowaniu, a podłączenie dwutoru na jeden tor bez tej przejściówki wygląda... nieprofesjonalnie ;-)

Przejściówka Y wcale nie musi być na rozjeździe Y - można zrobić na "normalnym".
Przykład - jeden z naszych modułów, segmenty zewnętrzne są uniwersalne, od kilku imprez służą całkiem gdzie indziej właśnie jako przejściówka z 1 na 2 tory
Przy okazji - nierówność ścianek jest celowa. Kombinując z grubością ścianki równą połowie odległości między osiami torów udało się trafić jednotorem wyjściowym w oś profilu,
echhh, ale napisałem Wink

[attachment=536]


RE: Standard dla skali Z - Wektor - 25-01-2013 13:15

Misiek! Mniejszego obrazka nie miałeś?

[attachment=539]

Kuśwa lupę trza przyłożyć Tongue
Daj no coś w wielkości zalecanej przez admina.


RE: Standard dla skali Z - Kaczor - 25-01-2013 13:54

Moim zdaniem oś dwutoru powinna być w osi skrzynki. Swojego czasu w sTTandardzie też tak kombinowano ale na zloTTach takie połączenia dwutor-jednotor się nie zdarzały. Do tego celu po prostu robi się odpowiedni moduł przejściowy. Takie "schodki" okropnie wyglądają.


RE: Standard dla skali Z - Misiek - 25-01-2013 14:30

Wektor napisał(a):Misiek! Mniejszego obrazka nie miałeś?
Cśśś! To mój pierwszy, dziewiczy obrazek na forum Wink

Kaczor napisał(a):Swojego czasu w sTTandardzie też tak kombinowano ale na zloTTach takie połączenia dwutor-jednotor się nie zdarzały.
Oj, zdarzało, zdarzało Wink Ale może to bylo na "zamkniętych"

[attachment=544]

[attachment=543]


RE: Standard dla skali Z - Oskar - 25-01-2013 17:33

Otto rozumiem. Już nie trzeba Wektorowi lupy do d... Tongue
Ale jestem złośliwa małpa. Big Grin
Swoją drogą Misiek w opcjach dodawania masz wstaw do posta lepsze
rozwiązanie niż załączniki. Smile Kaczor, z tą osią prawdę powiedziawszy tak
powinno być. Sama logika narzuca rozwiązanie.


RE: Standard dla skali Z - Gibon2 - 25-01-2013 17:50

Koledzy mam propozycję. Może jak się który zna na rysowaniu machnąłby
rysuneczki które byśmy traktowali jako normatyw do naszych modułów Smile


RE: Standard dla skali Z - Kaczor - 26-01-2013 16:02

Moje propozycje bazujące na rysunku FREMO. Zmiany:
- zamiast dużego otworu, trudnego do wycięcia w domowych warunkach, jeden okrągły otwór na przewody (jak w sTTandardzie), i tak przeważnie kable łączące moduły idą pod spodem. Taki profil wytnie sobie każdy kto ma piłę i wiertarkę...
- większe otwory na śruby
- warstwa wygłuszająca 2mm (takiej grubości korek łatwo zdobyć)
- jako standardowe uznałem tory Marklina (code 60) jako najpopularniejsze i najbardziej dostępne
- moduł dwutorowy tak jak w N-ormie miałby tę samą szerokość, podwójny otwór nie byłby chyba konieczny
Moim zdaniem nasz profil powinien być nieco szerszy (30cm, te 2cm to w końcu dodatkowe 4 metry w 1:220) ale niech zostanie tak jak jest to będzie kompatybilny z Niemieckim wynalazkiem.

Rysunki (na razie z grubsza):
[Obrazek: zet1.th.jpg]
[Obrazek: zet2.th.jpg]

Nie ma "oficjalnej" normy FREMO dla Z takiej jak w innych wielościach więc kompatybilność to rzecz względna. Jak ktoś się uprze to może zrobić moduł przejściowy do dowolnego innego systemu.

Czekam na uwagi Smile


RE: Standard dla skali Z - Bubek - 26-01-2013 17:40

Dla mnie gites. Kiepski ze mnie znawca rysunku. Więc zadam głupie pytanie. Blush
Wymiary są w milimetrach czy centymetrach Rolleyes


RE: Standard dla skali Z - Kaczor - 26-01-2013 17:56

Milimetrach Wink


RE: Standard dla skali Z - Big42 - 26-01-2013 18:41

(26-01-2013 16:02)Kaczor napisał(a):  Moim zdaniem nasz profil powinien być nieco szerszy (30cm, te 2cm to w końcu
dodatkowe 4 metry w 1:220) ale niech zostanie tak jak jest to będzie kompatybilny
z Niemieckim wynalazkiem.
Czekam na uwagi Smile

A jaka długość jednego modułu?