Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Märklin czy Rokuhan ?
Autor Wiadomość
Wolf Offline
Znany
**

Liczba postów: 61
Dołączył: Jun 2020
Reputacja: 0
Post: #1
Pytanie Märklin czy Rokuhan ?
Nie wiem czy pytanie już kiedyś padło? Jeśli tak proszę o linka.
Jakiego producenta tory polecacie? Märklina czy Rokuhana?
28-06-2020 13:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
Twiter Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 40
Dołączył: Mar 2019
Reputacja: 1
Post: #2
RE: Märklin czy Rokuhan ?
(28-06-2020 13:03)Wolf napisał(a):  Nie wiem czy pytanie już kiedyś padło? Jeśli tak proszę o linka.
Jakiego producenta tory polecacie? Märklina czy Rokuhana?

Jacku, walnąłeś pytanie z grubej rury. To już musi odpowiedzieć, ktoś kto miał doświadczenie i styczność z torami obydwu producentów. luz
28-06-2020 13:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #3
RE: Märklin czy Rokuhan ?
(28-06-2020 13:03)Wolf napisał(a):  Nie wiem czy pytanie już kiedyś padło? Jeśli tak proszę o linka.
Jakiego producenta tory polecacie? Märklina czy Rokuhana?

Podstawowa rzecz jest taka, że tory Rokuhana są z gotową podsypką z plastiku - dość obrzydliwą do zamaskowania a Marklina bez. W obu systemach wiele torów ma dwie opcje - z podkładami drewnianymi oraz z betonowymi. Moim zdaniem Marklin jest w związku z tym trochę bardziej elastyczny w planowaniu i trochę bardziej realistyczny. Marklin ma dłuższe flexy - 66cm. W Rokuhanie w rozjazdach napędy ukryte są podsypce i niewidoczne a w Marklinie masz boczne brzydlistwa - jak chcesz się pozbyć to oczywiście możliwe ale jest robota z wycinaniem + dodatkowo kupujesz do zamontowania napęd podrozjazdowy...

Jeśli chcesz rozkładać i składać torowisko - raczej Rokuhan.

Jakie masz plany ?

No i dla jasności są jeszcze tory (ograniczony asortyment) Peco oraz amerykańskie Atlas i MTL.
28-06-2020 15:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wolf Offline
Znany
**

Liczba postów: 61
Dołączył: Jun 2020
Reputacja: 0
Post: #4
RE: Märklin czy Rokuhan ?
(28-06-2020 15:05)Zdrada69 napisał(a):  .............Jakie masz plany ?

No i dla jasności są jeszcze tory (ograniczony asortyment) Peco oraz amerykańskie Atlas i MTL.

Przeglądałem tematy,forum. Moje zainteresowanie, mocno, wzbudził temat Zacznij od małego Post dotyczący mikromodułów - dioramek. Pomysł godny rozważenia i wykonania. Osobiście użyłbym polecanych torów Märklina lub Peco. Wydłużając odpowiednio dioramę o długość w/w flexy. Lub dzieląc go idealnie na pół. Tworząc tym samym jakiś tam standard, przystosowany do danej długości toru. I co najważniejsze nie marnując materiału. luz

[Obrazek: 777.jpg]
30-06-2020 09:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #5
RE: Märklin czy Rokuhan ?
(30-06-2020 09:30)Wolf napisał(a):  Przeglądałem tematy,forum. Moje zainteresowanie, mocno, wzbudził temat Zacznij od małego Post dotyczący mikromodułów - dioramek. Pomysł godny rozważenia i wykonania. Osobiście użyłbym polecanych torów Märklina lub Peco. Wydłużając odpowiednio dioramę o długość w/w flexy. Lub dzieląc go idealnie na pół. Tworząc tym samym jakiś tam standard, przystosowany do danej długości toru. I co najważniejsze nie marnując materiału. luz

Przy takim pomyśle to może jednak właśnie Rokuhan jest najlepszym rozwiązaniem - łatwo się te tory spinają i rozpinają z użyciem firmowych pinów. Jak można zauważyć na zaprezentowanym zdjęciu Niemcy którzy spinają się takimi modułami korzystają właśnie z firmowych torów Rokuhana a moduł ma 220mm. Gdzieś trzeba poszukać tylko w jakiej odległości od krawędzi modułu jest ten tor usytuowany.
30-06-2020 18:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
sebek1974 Offline
Znany
**

Liczba postów: 468
Dołączył: Dec 2018
Reputacja: 8
Post: #6
RE: Märklin czy Rokuhan ?
Znalazlem takie cos.
[Obrazek: Anleitung-Brettchen.jpg]

Sebek potrafi...
30-06-2020 19:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wolf Offline
Znany
**

Liczba postów: 61
Dołączył: Jun 2020
Reputacja: 0
Post: #7
RE: Märklin czy Rokuhan ?
(30-06-2020 18:11)Zdrada69 napisał(a):  Przy takim pomyśle to może jednak właśnie Rokuhan jest najlepszym rozwiązaniem.........

Jestem tradycjonalistom, a Rkuhan wybitnie odrzuca mnie sztuczną podsypką Dodgy
Więc...., muszę oscylować między innym wyborem.
03-07-2020 10:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #8
RE: Märklin czy Rokuhan ?
Sztuczna podsypkę można pokryć lepszym szutrem.
03-07-2020 13:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oskar Offline
Znany
**

Liczba postów: 231
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #9
RE: Märklin czy Rokuhan ?
(03-07-2020 13:16)Zdrada69 napisał(a):  Sztuczna podsypkę można pokryć lepszym szutrem.

Można, ale wygląda bardzo nienaturalnie luz
03-07-2020 22:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wolf Offline
Znany
**

Liczba postów: 61
Dołączył: Jun 2020
Reputacja: 0
Post: #10
RE: Märklin czy Rokuhan ?
(03-07-2020 13:16)Zdrada69 napisał(a):  Sztuczna podsypkę można pokryć lepszym szutrem.

Zapewne dobry pomysł, wolałby jednak sam zrobić nasyp. Planuję wykonać na korku. Miałem taki w TT i sprawdzał się znakomicie. Shy
14-07-2020 14:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS