Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 33 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krok po kroku
Autor Wiadomość
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #41
RE: Krok po kroku
(12-03-2015 01:28)Wektor napisał(a):  Widzę po pewnym wpisie że nasz kolega zdradza nas z tymi bufonami

Od razu wielkie słowa "zdradza"... Kolega albo też musi mieć mały romansik Big Grin albo przynajmniej podgląda przez okienko...

A tak serio - zakładam, że w dużej masie szansa na dobre odpowiedzi na dość specjalistyczne pytania, które tak samo brzmią i w Zetce i u kogoś kto buduje kolej ogrodową kupując produkty LGB

(12-03-2015 00:59)Buła napisał(a):  Przeglądam fotki, ale nie widzę trawki. Cała makieta będzie w gąbce?

Jest trochę trawki (a w zasadzie chwastów Tongue) przy przejazdach drogowych - na fotkach np. post 28 i post 36. Pojawią się też pewnie wiórki drewniane (np. na terenie leśnym jak pojawią się świerki) - ale na to wszystko jeszcze trzeba poczekać

(11-03-2015 23:53)DB300 napisał(a):  Widzę że nawet szyny zdążyłeś już spatynować.
Świetne tępo budowy, za dwa tygodnie pewnie skończysz praca

Ta dobrze nie będzie... idzie wiosna - inne obowiązki, inne zainteresowania też dadzą znać. Ale jest już etap taki, że warto działać dalej bo sporo pracy włożone Smile
12-03-2015 06:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
Wektor Offline
Znany
**

Liczba postów: 300
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #42
RE: Krok po kroku
(12-03-2015 06:43)Zdrada69 napisał(a):  A tak serio - zakładam, że w dużej masie szansa na dobre odpowiedzi na dość specjalistyczne pytania,
które tak samo brzmią i w Zetce i u kogoś kto buduje kolej ogrodową kupując produkty LGB

Masz rację tylko kolegom starszym nie chce się już gadać, wpadli w rutynę.
Prawie wszystko co miało być napisane, zostało napisane. Rolleyes
Obserwuje się ewidentną niechęć do powrotu w temat przeszły. A młodzi nie
mają cierpliwości do przedzierania się przez gąszcz tekstu w poszukiwaniu
tego istotnego. Kółko się zamyka, starzy forumowi wyjadacze wkurzają
się na świeżych forumowiczów, a ci na starych i coraz gorzej uzyskać jakieś
rady czy podpowiedzi.
13-03-2015 20:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #43
RE: Krok po kroku
No i przyszedł czas na pierwszą destrukcję wykonanej roboty.
Do przystanku na linii drugorzędnej prowadzi droga brukowana (taśma NOCH). Wszystko byłoby pięknie gdyby nie specyficzna konstrukcja samego modelu tego przystanku kolejowego. Od strony "miasta" ma on nieregularny kształt podstawy i w powiązaniu z brukiem wyglądało to prawdę powiedziawszy kiepsko:

[Obrazek: IMG_0810.jpg]

Gryzło mnie to ale nie miałem pomysłu aż tu nagle - olśnienie !!!
Jest po co dokonać destrukcji...

[Obrazek: IMG_0812.jpg]

Bruk skończy się trochę wcześniej gdyż właśnie na świeżo przed budynkiem - wyasfaltowano mały plac dla pojazdów...


[Obrazek: IMG_0815.jpg]
14-03-2015 00:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gloow Offline
Moderator
****

Liczba postów: 52
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 3
Post: #44
RE: Krok po kroku
Faktycznie lepiej to wygląda po wyasfaltowaniu. Czy będziesz jeszcze coś robił na łączeniu bruku z asfaltem? Z czego zrobione jest podłoże asfaltowe?
14-03-2015 11:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wektor Offline
Znany
**

Liczba postów: 300
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #45
RE: Krok po kroku
(14-03-2015 00:23)Zdrada69 napisał(a):  Bruk skończy się trochę wcześniej gdyż właśnie na świeżo przed budynkiem - wyasfaltowano mały plac dla pojazdów...

Pomysł genialny w swej prostocie....
14-03-2015 22:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Junior Offline
Znany
**

Liczba postów: 194
Dołączył: Aug 2013
Reputacja: 1
Post: #46
RE: Krok po kroku
(14-03-2015 00:23)Zdrada69 napisał(a):  ......wyasfaltowano mały plac dla pojazdów...

Co tam się tak świeci w asfalcie?
14-03-2015 22:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #47
RE: Krok po kroku
(14-03-2015 11:47)Gloow napisał(a):  Faktycznie lepiej to wygląda po wyasfaltowaniu. Czy będziesz jeszcze coś robił na łączeniu bruku z asfaltem? Z czego zrobione jest podłoże asfaltowe?

Asfalt to samoprzylepna taśma antypoślizgowa TESA (do przyklejania na krawędzie stopni na schodach) stonowana pudrami ARTITEC. Po przyjrzeniu się faktycznie widzę, że przydałoby się jakoś popracować nad tym połączeniem ale nie mam pomysłu w tej chwili... Gdybym robił od nowa to pewnie taśmę "asfaltową" poprzycinałbym nieregularnie a nie po prostej aby wyszło jak w realu że asfalt gdzieś się trochę "wlewa" - tak jak to jest po drugiej stronie tego bruku. Nie wiem może trochę podmaluję , popudruję ? A może pomysł przyjdzie za jakiś czas ... pewnie też będzie problem z krawędziami podstawki od budynku od strony asfaltu - no bo jak nowy to trawa jeszcze nie wyrosła - a zresztą w Niemczech i tak by ją wyrwali od razu ...

Polskie realne przykłady są rożne:

Nieregularne przejście bruk - asfalt

[Obrazek: brukmcz.jpg]

Jak nożem uciął

[Obrazek: bilde.jpg]

Po smołowane

[Obrazek: zdj_201e9144d4cd14810eb3182a1126af85.jpg]

Więc chyba każde rozwiązanie jest realistyczne... Jakieś sugestie ?

(14-03-2015 22:31)Junior napisał(a):  Co tam się tak świeci w asfalcie?

Taka uroda tej taśmy z której asfalt jest zrobiony. Brylanty to nie są. A tak całkiem serio to chyba będę jeszcze musiał to dodatkowo przypudrować bo faktycznie efekt świecenia jest nadmierny.
14-03-2015 22:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wektor Offline
Znany
**

Liczba postów: 300
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #48
RE: Krok po kroku
Jak dla mnie przejście między kostką, a asfaltem jest w porządku. Ale jak się uprzesz na jakieś upiększanie,
proponuję lekko postrzępić brzegi, jakby w lewy na kostkę i strzelić jeszcze jedną albo dwie łatki asfaltu
wcześniej. Coś, ala zalane dziury. Najlepiej za symulować czarną matową farbą.
14-03-2015 23:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gloow Offline
Moderator
****

Liczba postów: 52
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 3
Post: #49
RE: Krok po kroku
Możesz zrobić na przejściu z asfaltu na bruk "posmołowanie". Ja bym spróbował wykonać to przy pomocy gęstej farby, takiej nie do końca czarnej. Kiedyś robiłem w ten sposób smołę na dachu z papy (sam dach był zrobiony z papieru ściernego o gradacji 200, przeciągnięty rzadką farbą, a łączenie smołowe właśnie taką gęstą).
Myślę, że dobrze zrobiłeś przycinają asfalt na "równo", bo tak jak sam pokazałeś w prawdziwym świecie też tak bywa, a jak będziesz chciał z tym coś jeszcze zrobić to zawsze masz jeszcze możliwość. Powodzenia w dalszej pracy!
14-03-2015 23:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #50
RE: Krok po kroku
Trwają prace na ładowni drewna, która zyskała towar czyli drewno, skrajnik i już zamontowaną suwnicę. Brakuje jeszcze lamp i ostatecznych szlifów ale powoli robi się w tym zakątku "klimacik".

[Obrazek: IMG_0822.jpg]

Plac przed przystankiem kolejowym został dodatkowo przypudrowany a następnie zakonserwowany tzw. fixatywą (ze sklepu dla plastyków). Dodatkowo pojawiły się dookoła niego krzewy (myślę, że to kwitnąca krzewuszka - już kilkuletnia - dorodnie rozrośnięta). No i pierwszy pojazd też się pojawił...

[Obrazek: IMG_0825.jpg]

A po wizycie na terenie kolejowym ruszył w dalszą drogę

[Obrazek: IMG_0826.jpg]
15-03-2015 21:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kaczor Offline
Moderator
****

Liczba postów: 501
Dołączył: Aug 2012
Reputacja: 12
Post: #51
RE: Krok po kroku
Ale masz tempo chłopie Big Grin
17-03-2015 11:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MisterZ Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 512
Dołączył: Aug 2012
Reputacja: 28
Post: #52
RE: Krok po kroku
(17-03-2015 11:19)Kaczor napisał(a):  Ale masz tempo chłopie Big Grin
Tydzień czasu i makieta będzie gotowa Tongue Jeszcze na Trybunały przyjedzie lol
17-03-2015 21:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #53
RE: Krok po kroku
(17-03-2015 21:12)MisterZ napisał(a):  
(17-03-2015 11:19)Kaczor napisał(a):  Ale masz tempo chłopie Big Grin
Tydzień czasu i makieta będzie gotowa Tongue Jeszcze na Trybunały przyjedzie lol

Obawiam się, że jednak tak szybko nie pójdzie... Sad Ale staram się jak tylko jestem w domu choć 10 minut dziennie podziałać. Tak dla podtrzymania "pary pod kotłem". A roboty jeszcze sporo - na część są pomysły szczegółowe, ale jeśli chodzi o wioskę i jej zabudowę to tylko bardzo ogólne. Także część budownictwa czeka na poskładanie ...

A pomysły często jeszcze sobie ewoluują ! Taki przystanek kolejowy - ma już nazwę wymyśloną na cześć mojej córki. Pierwotni sobie pomyślałem że wydrukuję na drukarce i nakleję na bok budynku. Ale trafiłem na trawione literki ABERa (1 oraz 1,5 mm wysokie) no i pomyślałem że fajniej będzie wyglądać jak będą właśnie takie - trochę przestrzenne. Ale w praktyce wyjdzie pewnie ze 2-3 godziny roboty by taki drobiazg ponaklejać ...

Ponadto cały czas nie jestem przekonany, że mam dobry plan w zakresie semaforów. Było trochę na wątku "planujemy" ale chyba tylko jedna odpowiedź - a i co do niej nabieram wątpliwości. Pewnie jeszcze raz skrobnę tam trochę - może się odezwiecie !

Złudzenia optyczne ?

Wszyscy wiemy, że w otaczającym nas świecie występują różnorakie złudzenia optyczne. Sami im ulegamy ale w pracy modelarskiej zdarza się , że świadomie lub nieświadomie stosujemy.

Trochę męczyło mnie jedno miejsce w tej części co to już jest bardziej zaawansowana - droga idąca po nasypie, który z jednej strony jest dosyć stromy - pewnie miejscami ewidentnie powyżej normy: na 1,5 długości w poziomie 1 długość w pionie z drugiej zaś strony jest dość wąski i droga wygląda trochę jak usytuowana "na grzędzie":

[Obrazek: IMG_0829.jpg] [Obrazek: IMG_0830.jpg] [Obrazek: IMG_0832.jpg]

Pewnie jakbym musiał jako kierowca jechać tą drogą to bym się trochę bał - szczególnie gdyby przyszło prowadzić ciężarówkę. Pomyślałem więc o rozwiązaniu które optycznie powinna poszerzać tę drogę i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Polega ono na posadzeniu krzewów na zboczu - trochę poniżej wysokości drogi ale w taki sposób aby ich górna część mniej więcej z droga się pokrywała. Wyszło to tak:

[Obrazek: IMG_0833.jpg] [Obrazek: IMG_0835.jpg] [Obrazek: IMG_0834.jpg]

Co sądzicie ? Cel osiągnięty ?
17-03-2015 22:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Big42 Offline
Znany
**

Liczba postów: 85
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #54
RE: Krok po kroku
(17-03-2015 22:56)Zdrada69 napisał(a):  Co sądzicie ? Cel osiągnięty ?

Moim skromnym zdaniem cel osiągnięty. best Osobiście zrobiłbym jeszcze
aleję z drzew. W razie czego zawsze się można na jakimś pniu zatrzymać Wink
18-03-2015 00:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gloow Offline
Moderator
****

Liczba postów: 52
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 3
Post: #55
RE: Krok po kroku
Czy ja dobrze pamiętam z Twojego planu makiety, że jest to droga która z ładowni drewna prowadzi na skraj modułu?
Dodanie po obu jej stronach szpaleru drzew zrobiło by świetny klimat. Same krzaki już poprawiły wizualnie nasyp.
18-03-2015 15:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #56
RE: Krok po kroku
Chłopaki - drzew to się tam nie zmieści, żeby to jakoś wyglądało.
18-03-2015 22:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gloow Offline
Moderator
****

Liczba postów: 52
Dołączył: Feb 2014
Reputacja: 3
Post: #57
RE: Krok po kroku
Cytat:Chłopaki - drzew to się tam nie zmieści, żeby to jakoś wyglądało.
To zostaw tak jak jest. Z krzakami jest lepiej niż bez nich. A jak jeszcze coś wymyślisz to dodasz. Pamiętaj, że to Twoja makieta i przede wszystkim ma się podobać Tobie a nie nam Smile.
19-03-2015 19:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Big42 Offline
Znany
**

Liczba postów: 85
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #58
RE: Krok po kroku
(19-03-2015 19:19)Gloow napisał(a):  To zostaw tak jak jest. Z krzakami jest lepiej niż bez nich. A jak jeszcze coś wymyślisz to dodasz.
Pamiętaj, że to Twoja makieta i przede wszystkim ma się podobać Tobie a nie nam Smile.

Ale co ty Gloow mu wmawiasz.... Tongue Zdrada69, nie słuchaj go, sadz drzewa będzie jeszcze piękniej. sliniak
19-03-2015 23:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #59
RE: Krok po kroku
W rejonie ładowni drewna pojawiła się budka dla pracowników

[Obrazek: IMG_0852.jpg]

i zaczynają rosnąć niewielkie drzewa

[Obrazek: IMG_0851.jpg]

Rozpoczęły się też prace montażowe przy wiadukcie


[Obrazek: IMG_0858.jpg] [Obrazek: IMG_0859.jpg]

[Obrazek: IMG_0857.jpg] [Obrazek: IMG_0862.jpg]
Po ukończeniu prac konstrukcyjnych przychodzi czas na próby wytrzymałościowe


[Obrazek: IMG_0897.jpg]
22-03-2015 23:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Peter Offline
Znany
**

Liczba postów: 139
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #60
RE: Krok po kroku
Jakiej farby użyłeś do malowania szyn?
26-03-2015 23:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS