Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 6 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Układanie torów
Autor Wiadomość
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #1
Układanie torów
Układanie toru typu Flex w Zetce

Temat zrodziło życie i niestety nie do końca udane doświadczenia z mojej budowy - o której szerzej piszę w wątku:
http://forum.trybunaly.eu/showthread.php?tid=330

Przygotowując się do kładzenia flexa (Marklin 8594, długość 660 mm) próbowałem coś znaleźć na temat techniki układania takiej szyny na naszym forum i u kolegów "większych". U nas nic nie znalazłem, u kolegów "większych" raczej informacje o układaniu flexa na prostym odcinku modułu - a ponadto jak się okazuje także inna jest konstrukcja samego toru - a w szczególności podkładów (np. Flex HO Roco) co ma pewne znaczenie.

Z moich doświadczeń (niewielkich):

Uwaga 1
Położenie flexa na prostej nie stanowi żadnego problemu czy większej różnicy w stosunku do zwykłych torów, szczególnie jak zostanie wykorzystany cały tor i zastosujemy do łączenia z sąsiednimi torami gotowe złączki. Jeśli wykorzystamy jedynie jego część to po docięciu toru musimy na odpowiedniej szynie zamontować złączkę (do kupienia jako pozycja Marklina 8954). Ta oryginalna złączka z odciętego kawałka pewnie kiedyś zostanie wykorzystana wraz z nim, a ponadto próba jej zdjęcia raczej zakończy się jej zniszczeniem.

Uwaga 2
Flexy w większej skali (np ROCO HO) mają tak skonstruowane podkłady, że pomiędzy co drugim z nich nie ma połączenia pod szyną - naprzemienne po obu stronach. Powoduje to, że podkłady są od razu elastyczne i mogą być niemalże dowolnie wyginane. Podkłady pod flexem Marklina w Zetce to po prostu 3 złożone podkłady od toru prostego 220 mm (8505). Przy wygięciu daje to efekt nie tyle części okręgu a trzech prostych załamanych pod pewnym kątem. Ułożenie flexa na krzywej wymaga więc porozcinania łączników pomiędzy podkładami od spodu. Ja przecinałem co drugie połączenie co daje wystarczająco dobrą elastyczność.


[Obrazek: IMG_0760.jpg]

[Obrazek: IMG_0757.jpg]

Uwaga 3
Warto pamiętać że działa matematyka (a w zasadzie geometria). Dwa okręgi o różnym promieniu mają różne obwody - analogicznie przy wygięciu flexa dwie szyny - zewnętrzna i wewnętrzna muszą mieć różną długość. Wygięty flex musi być odpowiednio docięty po tej operacji. Ważną sprawą jest też to, że poszczególne szyny pracują - przesuwają się względem podkładu - oczywiście to zjawisko zależy od tego czy szyna nie jest w którymś miejscu przymocowana na stałe do podkładu lub ograniczony jest jej przesuw (np. poprzez przylutowanie przewodów zasilających lub przyklejenie).

Uwaga 4
Łączenie flexów na krzywej jest trudniejsze niż na prostej, gdyż nie zawsze udaje się na końcówce uzyskać odpowiednie ugięcie szyny (geometria szyny na łuku) oraz trudniej jest odpowiednio go dociąć - jest ryzyko powstania zbyt dużej szpary pomiędzy szynami. Ja swoją musiałem uzupełnić lutem a i tak geometria nie jest dobra i miejsce niestety wrażliwe dla taboru (porównanie łuku zewnętrznego - z flexa i wewnętrznego - zwykła krzywa - R=220):

[Obrazek: IMG_0538.jpg]

Jeśli to możliwe warto więc tak zaplanować położenie torów aby flex łączył się z kolejną szyną na prostej.


Zapraszam innych do krytykowania lub uzupełniania doświadczeń ....
04-03-2015 19:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
TGV Offline
Znany
**

Liczba postów: 51
Dołączył: Mar 2014
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Układanie torów
Zamiast się mordować z wyginaniem prostych odcinków, może lepiej skorzystać z gotowych profilowanych łuków?
Zabieram się właśnie za kompletowanie torowiska i mam zamiar skorzystać z takiej opcji.
Ponadto torowisko będzie układane na korku Smile
04-03-2015 23:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #3
RE: Układanie torów
(04-03-2015 23:34)TGV napisał(a):  Zamiast się mordować z wyginaniem prostych odcinków, może lepiej skorzystać z gotowych profilowanych łuków?
Zabieram się właśnie za kompletowanie torowiska i mam zamiar skorzystać z takiej opcji.
Ponadto torowisko będzie układane na korku Smile

U mnie pod torem jest docięta pianka pod panele ale na kolejnym module pójdę też w korek.

Wykorzystanie gotowych profili jest w oczywisty sposób prostsze ale nie zawsze możliwe do
zastosowania - ja mam łuki o R>220 mm, a to maksymalny promień standardowego Marklina.
05-03-2015 11:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Doktorek Offline
Znany
**

Liczba postów: 352
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 6
Post: #4
RE: Układanie torów
(04-03-2015 19:45)Zdrada69 napisał(a):  Przygotowując się do kładzenia flexa (Marklin 8594, długość 660 mm) próbowałem coś znaleźć na temat techniki układania takiej szyny na naszym forum i u kolegów "większych". U nas nic nie znalazłem,

Forum jest młode, ludziska pierwszy raz zagłębiają się w temat Zetki. Większość dopiero na etapie zbierania taboru i torowiska.
Dla tego jeszcze nic konkretnego nie znalazłeś Shy Jak na razie jesteś pierwszą ( wreszcie i nareszcie ) osobą która zaczyna
relacjonować budowę makiety. Przecierasz szlak. Smile Mam nadzieję, że w niedługim czasie ja i reszta też rozpoczniemy wizualizację
naszych zamierzeń i poczynań. Rolleyes
06-03-2015 00:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Peter Offline
Znany
**

Liczba postów: 139
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #5
RE: Układanie torów
W materii układania torów dużo by pomógł Lukas76, jako pierwszy prezentował ukończoną makietę. Tylko gdzieś nam kolegę wcięło Sad
Druga gotowa makieta to Georga ( kolega z Niemiec ), ale też go dawno nie było na forum. Dwóch fachmanów, którzy mogliby coś
doradzić przepadło. Undecided
06-03-2015 00:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kaczor Offline
Moderator
****

Liczba postów: 501
Dołączył: Aug 2012
Reputacja: 12
Post: #6
RE: Układanie torów
Wersja dla cierpliwych - wycięcie łączników między podkładami przed układaniem toru (za wzór wziąć flexy większych skal).
06-03-2015 20:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #7
RE: Układanie torów
Układanie torów - lutowanie przewodów od spodu

Innym problemem jest skuteczne i estetyczne doprowadzenie elektryczności do tor modelowego. Korzystanie z toru podłączeniowego Marklina skazuje nas na niezbyt estetyczny "dodatek" na powierzchni w postaci elementów do podłączenia, co oczywiście wygląda fatalnie.

[Obrazek: 26004_b.jpg]

Znacznie lepiej doprowadzić prąd "od spodu" dolutowując go do szyn, co jak pokazuje życie nie jest dla początkującego wcale prostą zabawą. U mnie przy pierwszym podejściu wyszło to niestety tak jak na poniższym zdjęciu a męczyłem się chyba z pół godziny by lut chciał się trzymać do szyny:

[Obrazek: IMG_0508.jpg]

Poniżej rady kolegów z forum - jak poradzić sobie z tematem. U mnie jakość i szybkość pracy po ich zastosowaniu ewidentnie się poprawiła.

Rada Gloow
A czy próbowałeś w miejscu kładzenia lutu zadrapać szynę pilnikiem? Ja zawsze tak robię i zawsze mi taka metoda działała.

Rada Kaczora
Aby uniknąć stopienia podkładów trzeba je rozciąć i rozsunąć. Na te rozsunięte można położyć zamoczoną watę/chusteczkę która odprowadzi ciepło. Szynę oszlifować (zdrapać) aby miejsce lutowania się błyszczało. Miejsce oszlifowane pocynować (najpierw posmarować odrobiną topnika). Przewody też przed lutowaniem pocynować. Potem wystarczy tylko dotknięcie lutownicy.
07-03-2015 09:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Misiek Offline
Znany
**

Liczba postów: 404
Dołączył: Jan 2013
Reputacja: 2
Post: #8
RE: Układanie torów
powyższe rady łączenia kabelków są jak najbardziej słuszne - stosuje obie.
dodatkowo w miejsce lutu kapie kropelkę kropelki albo innego supergluta.

właśnie "remontuję" 10 letni moduł i kabelki przyczepione w ten sposób nadal trzymają.

http://N.fremo.pl
07-03-2015 10:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wektor Offline
Znany
**

Liczba postów: 300
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #9
RE: Układanie torów
Chyba mam jakieś deżawi odnośnie kabelkówWink

http://forum.trybunaly.eu/showthread.php?tid=330
07-03-2015 23:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #10
RE: Układanie torów
(07-03-2015 23:38)Wektor napisał(a):  Chyba mam jakieś deżawi odnośnie kabelkówWink

http://forum.trybunaly.eu/showthread.php?tid=330

I słusznie. Przeniosłem tutaj te informacje dla ludzi, którzy będą kiedyś szukali "w temacie". Ja sporo przeczytałem starych dyskusji i wyznacznikiem był tytuł wątku. Może się komuś przyda a niekoniecznie zauważy to przedzierając się przez wątek "jak budowałem makietę". Ot takie dydaktyczne podejście ...
08-03-2015 08:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Doktorek Offline
Znany
**

Liczba postów: 352
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 6
Post: #11
RE: Układanie torów
(08-03-2015 08:28)Zdrada69 napisał(a):  Może się komuś przyda a niekoniecznie zauważy to przedzierając się przez wątek "jak budowałem makietę".
Ot takie dydaktyczne podejście ...

Pomysłowe i słuszne choć wydaje mi się że cały wątek, powinien znaleźć swoje miejsce w dziale modelowanie
terenu. Wszak układanie torowiska jest w/w formą wpływu na wygląd.
08-03-2015 11:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS