Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 17 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Scratchbuilding - materiały, techniki, narzędzia, przykłady
Autor Wiadomość
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #3
RE: Scratchbuilding - materiały, techniki, narzędzia, przykłady
Tutaj można znaleźć sporo materiałów do budowy budynków. Sklep/producent niestety w USA:

http://www.rslaserkits.com/Z-Scratch-Build_c_30.html

http://www.rslaserkits.com/Z-Details_c_28.html

Obok materiałów "powierzchniowych" - mury, dachy itp. - także gotowe okna, drzwi i inne detale.
Projekt STACJA TRANSFORMATOROWA
Część 1

Pewnie wielu z nas zauważyło w terenie wieżowe stacje transformatorowe. Ich architektura jest zróżnicowana - od form neogotyckich:

[Obrazek: wieza.jpg]

po zwykłą socjalistyczną budowę z wykorzystaniem "tego co było dostępne" - w tym wypadku elementów prefabrykowanych:

[Obrazek: stacja_1.jpg]

Właśnie ten drugi typ oraz dostępność "prefabrykatów"sprowokowały mnie do podjęcia projektu próby budowy czegoś takiego - nie dokładnej repliki ale modelu "inspirowanego przez"....

Korpus został sporządzony ze sklejonych pasków styrodurowych - tak by uzyskać odpowiednią wielkość - nie brałem pomiarów z realu gdyż dostosować musiałem się do wymiarów "prefabrykatów". Jjak widać paski styroduru są dość długie więc jak co - to będzie na kolejne projekty.

[Obrazek: IMG_2648.jpg]

Korpus został oklejony drogowymi "płytami betonowymi" - jak mi się wydaje - w realu też użyto prefabrykatów - nie wykluczone że też były to płyty na tymczasowe nawierzchnie - choć może specjalnie robione aby stawiać z tego mury. Wydaje się że wymiary są dość zbliżone. Jako półfabrykaty wykorzystałem płyty produkcji Hugwy - w połowie starczyło mi gipsowych a w połowie wykorzystałem jakieś dawno temu kupione wypalane laserem w kartonie - wymiar mają praktycznie ten sam.

[Obrazek: IMG_2650.jpg]

W narożnikach - zgodnie z oryginałem kształtka w kształcie równoramiennego L - u mnie ze zwykłego papieru (troszkę grubsze kartony się rozwarstwiały przy zaginaniu):

[Obrazek: IMG_2652.jpg]

Poniżej widać, że dwie ściany wykonane są dwóch typów płyt (karton i gips)

[Obrazek: IMG_2654.jpg]

cdn.
Projekt STACJA TRANSFORMATOROWA
Część 2

Wieża przygotowana do i po pomalowaniu:

[Obrazek: IMG_2655.jpg] [Obrazek: IMG_2656.jpg]

Montaż dachu i kładzenie papy (tutaj popełniłem błąd bo papa powinna być nie na zakładkę a na styk + farba czarna imitująca miejsce zgrzewu lepikiem)

[Obrazek: IMG_2657.jpg] [Obrazek: IMG_2658.jpg] [Obrazek: IMG_2661.jpg]

Przygotowanie dużych izolatorów - pręcik plastikowy o przekroju 1mm z przyklejonym równolegle nawiniętym drucikiem miedzianym, całość pomalowana na brązowo:

[Obrazek: IMG_2667.jpg]

Montaż osprzętu elektrycznego:

[Obrazek: IMG_2665.jpg] [Obrazek: IMG_2666.jpg]

I gotowy efekt:

[Obrazek: IMG_2669.jpg] [Obrazek: IMG_2670.jpg]

Także w porównaniu z wieżą transformatorową Artitect'a i ... zapałką:

[Obrazek: IMG_2674.jpg] [Obrazek: IMG_2677.jpg]
25-09-2015 17:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Scratchbuilding - materiały, techniki, narzędzia, przykłady - Zdrada69 - 25-09-2015 17:10



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS