Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 8 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Operacja Kriegslok - Ty2-911
Autor Wiadomość
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #26
RE: Operacja Kriegslok - Ty2-911
(11-04-2016 09:50)kalkulator napisał(a):  Dobrze wiedzieć że Kaczor projektuje Wink

Tak i jest chętny do pomocy SmileSmileSmileSmile

(11-04-2016 09:40)matitrix napisał(a):  Ja mam pytanie z elektryki. Czy myślałeś może, aby te wielkie grzejące się żarówy zastąpić LED SMD?

Elektryk ze mnie kiepski... Nie myślałem - tym bardziej, że w Ty2 zamiana reflektorów na polskie skutkuje tym, że będą nieoświetlone. Swoją drogą nie jest wykluczone, że dałoby się to zrobić. W oryginale wchodziły do reflektorów światłowody. Ja odciąłem całość spodziewając się, że oryginalne reflektory są z metalu. Może byłaby szansa by usunąć reflektory nie niszcząc światłowodów, a może tez można wprawić nowe światłowody. Na tym etapie jednak to poza moim zasięgiem umiejętności.

(11-04-2016 11:49)Kaczor napisał(a):  Ja tam tylko rysuję Wink Pomost wyszedł źle bo robiłem go bazując na planach oryginału a nie fizycznym modelu.

Ale masz już wskazówki jak go poprawić ... a ja i tak wykorzystałem ten Twój - za chwilę sami ocenicie jak to wyszło.
(11-04-2016 09:32)Marcin napisał(a):  Jako laki w kwestii przeróbek, zadam naiwne pytanie. Czym kolega usuwa niepotrzebne elementy? Skalpelem czy jakimiś mikro narzędziami elektrycznymi.
Opisy przeprowadzanych zmian są świetne, ale brak mi szczegółów czym i jak się dobrać do pewnych czynności. Huh

Użycie narzędzi zależy od chyba trzech czynników:
1. tego z jakiego materiału jest zrobione to co przerabiam. Tutaj ważna uwaga - nie zawsze to jest z góry jasne - co się pod pomalowaną powierzchnią kryje. Najczęściej można spotkać się z dwoma materiałami. Różnymi odmianami plastiku lub metalem. Podstawowa część parowozów Marklina to odlewy metalowe (to chyba tzw. biały metal) - stopy dosyć łatwo dają się obrabiać. Ale już tendry są z plastiku. Na samym parowozie tez może być tak, że coś jest z plastiku. Na BR52-Ty2 np. z plastiku jest przedni pomost na którym zamocowane są reflektory, a w zasadzie jego wierzchnia część, która jest naklejona na spód z metalu.
2. dostępnego miejsca - nie wszędzie wszystkim można dojść
3. indywidualnych preferencji przerabiającego.

A konkretnie:

Metal
- jeśli się da to większe elementy do usunięcia - narzędzie typu Dremel z odpowiednią tarczą diamentową typu jak na tej aukcji: http://archiwum.allegro.pl/oferta/tarcza...91653.html . Oczywiście ważną sprawą jest tutaj zaufanie do samego siebie - tak by kontrolować narzędzie i nie zepsuć modelu.
- małe pilniki ręczne (iglaki)
- papier ścierny
- wiertła - raczej w ręcznej obsadce co daje większą kontrolę oraz powoduje, że trudniej spalić wiertło.

Plastik
- Nożyk do tapet - korzystam z dwóch - małego (9mm) i większego (18mm). Ważne aby przy istotnych cięciach odłamywać zużyte ostrze i korzystać ze świeżego. Tutaj zainwestowałem w markę i korzystam ze Stanley'a
- małe pilniki ręczne (iglaki)
- papier ścierny - gradacja zależnie od momentu obróbki (wstępne szlifowanie ok. 200, ostateczne - 800)
- wiertła - ręczna obsadka - inaczej plastik się pali i oblepia wiertło

O wiertłach napisałem dla kompletu informacji bo czasem trzeba coś potem zamontować a nie zawsze tylko wycinać.
Czas całość przelecieć podkładem. Ponieważ stopnie pod dymnica zrobiły się płaską powierzchnią w połowie dokleiłem niewielki plastikowy pręcik i wyglądają teraz bardziej jak stopnie. Drzwi dymnicy zostały spiłowane i spłaszczone w takim stopniu by nie zniszczyć okuć na krawędzi.

[Obrazek: IMG_4208.jpg] [Obrazek: IMG_4209.jpg] [Obrazek: IMG_4210.jpg]


Start malowania kółek - na początek na zdemontowanym półwózku - jeszcze ze sprzęgiem ale będzie on amputowany:

[Obrazek: IMG_4211.jpg]
Podwozie lokomotywy wraz z silnikiem: zamaskowane i pomalowane. Na przednim pomoście zamontowane reflektory 3D zaprojektowane przez Kaczora:

[Obrazek: IMG_4213.jpg] [Obrazek: IMG_4214.jpg]

Góra też pomalowana - zaczyna to przypominać Ty2 ....

[Obrazek: IMG_4225.jpg] [Obrazek: IMG_4226.jpg]
11-04-2016 13:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Operacja Kriegslok - Ty2-911 - Zdrada69 - 11-04-2016 13:59



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS