Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 12 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Autor Wiadomość
Debox Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 48
Dołączył: Mar 2017
Reputacja: 0
Post: #41
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
(12-04-2017 17:48)pado napisał(a):  Teraz pracuje nad nowym modułem dioramą. Będzie to kombinacja pod dwie skale. Na razie opracowuje system połączenia szyn od Nki i od Zki........

Jakie będzie zastosowanie takiej kombinacji? Czyżby Zetka miała pełnić rolę kolejki wąskotorowej? Rolleyes
12-04-2017 22:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
Jago Offline
Znany
**

Liczba postów: 219
Dołączył: Oct 2012
Reputacja: 2
Post: #42
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Obstawiam wąskotorówkę luz
12-04-2017 23:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #43
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
(12-04-2017 22:45)Debox napisał(a):  Jakie będzie zastosowanie takiej kombinacji? Czyżby Zetka miała pełnić rolę kolejki wąskotorowej? Rolleyes

(12-04-2017 23:06)Jago napisał(a):  Obstawiam wąskotorówkę luz

Nie. Nic z tych rzeczy. Wąskotorówka mnie nie interesuje na dzień dzisiejszy. Mix rozstawów ma umożliwić prezentację modeli w dwu skalach :160 i :220.
Poglądowe fotki o co mi chodzi.
[Obrazek: 1.jpg] [Obrazek: 2.jpg] [Obrazek: 3.jpg] [Obrazek: 4.jpg]

Biorąc jednak pod uwagę że to wąski tor w 1:160, może kiedyś mnie najdzie aby zrobić coś wąskiego w tej skali... ale to teraz nie czas i pora Smile
13-04-2017 06:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Debox Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 48
Dołączył: Mar 2017
Reputacja: 0
Post: #44
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
(13-04-2017 06:33)pado napisał(a):  Nie. Nic z tych rzeczy. Wąskotorówka mnie nie interesuje na dzień dzisiejszy. Mix rozstawów ma umożliwić prezentację modeli w dwu skalach :160 i :220.....

Aa.....takie buty Smile Bardzo fajny pomysł best
13-04-2017 13:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #45
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Chwiliwo stwierdzam że robienie tego obiektu na małej dioramie jest bez sensu. Zrodził sie ostatnio pomysł na moduł/diorama o czym więcej w osobnym wątku Wink
Z uwagi na pewne przemyślenia dotyczące budowy kolejnej dioramy w skali 1:220 stwierdziłem że odpuszczam temat. Nie mam miejsca na to i szkoda mi energii/czasu i pieniędzy. Stwierdziłem że to się nie sprawdzi i nie będzie działać tak jakbym chciał. Zależy mi bowiem na tym abym mógł pokazać w ruchu swoje wypociny z wydruku 3D bo zaczyna coś z tego nawet wychodzić. Budowa normalnego modułu szlakowego w skali Z (na module 500x800mm) to dla mnie póki co też nietrafiony pomysł, z uwagi na ich małą liczbę i na małe możliwości wspólnego spotkania się i pobawienia. Stwierdziłem że trzeba być bardziej samowystarczalnym Wink ale nie samotnym wilkiem stojącym ze swoimi skrzyniami gdzieś z boku w izolacji Wink
Przy okazji ostatnich prac nad makieta makietą w skali 1:87 (system FREMO) na której są takie oto patenty...
   
stwierdziłem że może połączę skale (które mnie opętały ostatnio) ze sobą.... 1:87 i 1:220 oraz 1:87 i 1:160.
Tak powstał pomysł na budowę modułów-dioram które będą spełniały kilka funkcji:
- umożliwią poprowadzenie szlaku kolejowego H0 w wydzielonym tunelu celem przedłużenia szlaku w skali 1:87, poniżej przykład fotki modułu FREMO z internetu jak to ma +- wyglądać od strony toru H0 (oczywiście bez mostu i tramwaju Smile. Wjazd będzie znormalizowany pod normę FREMO (3 typy profili wjazdowych)
   
- zabudowany tunel ze sklejki wkoło toru w 1:87 podzieli 50 cm szerokości moduł na dwie części, po ok 21 cm na stronę.
- moduły z racji dwustronności można dowolnie aranżować (szlak/mijanka/przystanek/stacja/stacja techniczna) i pokazywać widzowi w różnej konfiguracji.
- jako połączenie szlaku po obu stronach modułu zrobię dwie pętle nawrotne na skrzynce 500x350 mm. Całość łuku R=195mm być schowana w tunelu. Poniżej szkic jak to ma wyglądać w kilku przekrojach i rzucie z góry. Deski poszły do wycięcia na frezarce. Czekam....gdyż to od tych skrzynek chcę rozpocząć realizacje swojego pomysłu Wink Mając te dwie skrzynki w stanie surowym będzie można gonić tabor Zkowy w kolo...
   
- zakładam że moduły szlakowe będą o długości 65-100 cm, i wysokości ok 25 cm
- budowa takiego modułu/modułów umożliwi późniejsza nimi zabawę w domu. Wystarczy rozstawić dwie nawrotki i coś w środek i się już bawić na stole/podłodze. Moduły takie można postawić osobno na jakiejś wystawie, moduły takie można także wpiąć w układ makiety H0 (która dominuje na imprezach w Polsce) i przy okazji pokazać widzom skale 1:220 Smile

Z racji szerokości skrzynki jaką mam do dyspozycji (20-21cm) zastanawiam się jaki fragment szlaku postarać się odzwierciedlić, no bo powiedzmy sobie że w tej skali to już można się pokusić o realizację czegoś co występuje w realu, a pociąg w skali 1:220 na długości szlaku ok 3 - 5 metrów będzie wyglądał okazale.
Pomysłów jest kilka, ale założenie najważniejsze to póki co - tło które będzie się szybko zamykało za torami Wink W pierwszej kolejności pomyślałem o Szklarskiej Porębie Górnej, gdzie zaraz za stacją są skały... ale stwierdziłem że na start nie będę się ubierał w stację i szedł w ogromne koszty. Trzeba zrobić coś mniejszego, a równie miłego dla oka. Dzięki podpowiedziom kolegów z klubu, me oczy zwróciły się w kierunku doliny rzeki Poprad. Poniżej przykład jednego z odcinków linii kolejowej na tej trasie przed stacją Wierchomla, wprost idealny na moduł dioramę, aby zaprezentować tabor w ruchu
   
jak to robią tu

https://www.youtube.com/watch?v=1jSYl2YXoe8

Są tam też bardzo funkcjonalne mijanki/stacje/przystanki , które także można postarac się odzwierciedlić na takiej połówce modułu.
Jak nie chcemy terenów górzystych można pokusić się o realizacje terenów płaskich, z tymże trzeba postarać się o tło. Niestety te oferowane przez producentów nie są wg mnie ciekawe i trzeba zrobić coś samemu tak jak to wykonał @Zdrada69 na swoim module. Pewnie i jak sie do tego pomysłu przypnę, gdyż chciałbym przełożyć swój most kratownicowy na taki oto moduł aby po nim coś jeździło raz na jakiś czas...
   

a nie tylko stało Wink
Dodam że ta diorama ma szerokość 20 cm, jaka powstanie na moim module, a treści na takiej szerokości można pomieścić aż nadto Wink

Pomysł już się urodził w głowie powstał szybki szkic w skali 1:1 przystanku Żegiestów Zdrój (ok 140 cm długości), który to pokolorowałem wspólnie z dziećmi. Potem postawiłem na tym swój zbudowany tabor aby ocenić proporcje Wink Uważam że jest    
   
pójdę ta drogą Wink Tory zamówione, deski na nawrotki też. Mam nadzieję że niebawem cd, ale już z budowy Wink
28-11-2017 00:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marcin Offline
Znany
**

Liczba postów: 102
Dołączył: Oct 2015
Reputacja: 0
Post: #46
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Arcy ciekawy projekt i super ciekawy pomysł z rysowaniem.
Dzieci miały niezłą frajdę przy kolorowaniu Smile
06-12-2017 14:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ego Offline
Znany
**

Liczba postów: 59
Dołączył: Mar 2014
Reputacja: 1
Post: #47
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
(28-11-2017 00:05)pado napisał(a):  .......Pomysł już się urodził w głowie powstał szybki szkic w skali 1:1 przystanku Żegiestów Zdrój (ok 140 cm długości), który to pokolorowałem wspólnie z dziećmi. Potem postawiłem na tym swój zbudowany tabor aby ocenić proporcje Wink ..........

Wzorcowy przykład jak można się wspólnie bawić z dziećmi i werbować młody narybek do modelarstwa Smile
06-12-2017 14:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #48
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Gdyby ktoś szukał fajnego motywu na dioramę to myślę, że dwupoziomowa stacja w Kępnie jest ciekawa

[Obrazek: 14872593834_d0d33725be_b.jpg]
06-12-2017 18:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #49
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Powoli spływają zamówione materiały z okazji czarnego piątku Wink Tym razem flexy o długości 66 cm. Zakładam sobie że moduły będą mieć 65 cm długości. Flexa trzeba będzie uciąć a nie dosztukować na zwykłym szlaku Wink

   

Jacku twój przykład skrzyżowania w Kępnie fajny... ale dla mnie kompletnie nie do wybudowania na tych powierzchniach jakie mam Wink

Marcinie co do pomysłów to takich mam całą masę w głowie. Niestety ich realizację ogranicza czas :/, ważne że dzieci miały ubaw przy kolorowaniu Wink

Ego.... narybek staram sie werbować cały czas.... tylko i tak musi on dorosnąć do pewnych rzeczy. Teraz z synem zacząłem budować dioramę 20x20 cm z torem i z polem na krowy.
No to powoli jedziemy z koksem. Z racji tej że musiałem opuścić pokój córki, zaadoptowałem piwnice na cele budowlane. Szczęście że trafiła mi się ta większa w bloku Wink
   
Dzięki temu mam miejsce gdzie mogę zacząć składać swoje zapranowane moduły. Na pierwszy ogień poszły moduły pętli Wink
Deski zostały przycięte przez kolegę zgodnie z moim projektem....
   
Ja to teraz zaczynam ogarniać i składać w całość.
Jak na razie idzie nieźle Wink
       
Dziś udało się posklejać to czego wczoraj nie ogarnąłem.
   
Obie skrzynki sa na tym samym poziomie zaawansowanie. Zestawione obok dają już obraz tego co chodzi mi po głowie Wink
   
   
Musze przyznać że deski wycięte na frezarce po obrobieniu papierem ściernym składają się szybko i nie trzeba do tego nie wiadomo jakich narzędzi Wink
06-12-2017 20:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #50
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Wygląda ciekawie.
19-12-2017 14:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #51
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Oby na jakiejś wystawie to wyglądało ciekawie Smile
Moduł nr 1 otrzymał tory N i Z Smile

[Obrazek: 1.jpg] [Obrazek: 2.jpg]

Po odcięciu nadproża testy taborowe się udały.

[Obrazek: 3.jpg] [Obrazek: 4.jpg]

Teraz czas na moduł nr 2.
Dziś ukończyłem lutowanie ostatniej szyny Wink Wszystko pasuje do siebie Wink
Obie skale poruszają się jak trzeba Wink Czekam jeszcze na BR 55 i na kable. Wtedy przeprowadzę testów na wiele kółek i z różną prędkością. Jak wszystko okaże się tip-top to zamykamy pętelki Wink

[Obrazek: 5.jpg] [Obrazek: 6.jpg]

Prace przy diorami powoli idą do przodu. W zasadzie to ukończona jest już magistrala elektryczna (na bananach).

[Obrazek: 7.jpg] [Obrazek: 8.jpg]

Całość finalnie zostanie przyklejona kropelka do deski aby sie nie majtało i zamalowane na czarno, co by w tunelu nie raziło inną barwą Wink
Na foto takie pół na pół Smile

[Obrazek: 9.jpg]

Zanim zabiorę się za zamykanie tunelu, układ torowy przejdzie testy taborem w te i nazad aby wyłapać wszystkie problemy Smile
Niech sie góry pną do góry. Powoli powstaje tunel i zbocze/góra...

[Obrazek: 10.jpg]

Wszystko poczerniłem, aby przypadkiem potem coś nie przebijało w tunelu Wink

[Obrazek: 11.jpg] [Obrazek: 12.jpg] [Obrazek: 13.jpg]

Prace budowlane odbywają w chwili gdy ciągle odbywa sie ruch testowy Wink

[Obrazek: 14.jpg] [Obrazek: 15.jpg]

Dzieciaki też się wciągają w budowę Wink

[Obrazek: 16.jpg]
19-12-2017 18:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Flubber Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 36
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 2
Post: #52
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Cały czas się zastanawiam jak ci się udało ułożyć trzy tory, aby obsłużyć dwie skale Huh
14-01-2018 13:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #53
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
(14-01-2018 13:55)Flubber napisał(a):  Cały czas się zastanawiam jak ci się udało ułożyć trzy tory, aby obsłużyć dwie skale Huh

Mając do dyspozycji 3 kopytka na rozstaw szyn do skali N i Z, oraz masę wyciętych płytek do lutowania, problemów raczej nie zakładałem.... ale się pojawiły w dwu miejscach, kiedy to 3 szyna Zkowa uciekła mi trochę do środka powodując łapanie taboru w dwu miejscach. Udało się do naprawić. Kopytka się zużyły i się nadają na śmietnik, ale świetnie spełniły swoje zadanie. Pozwoliły mi ograniczyć ilość budowanych modułów o 2. O 2 najbardziej pracochłonne. Zakładam że budowa wewnętrznych modułów szlakowych będzie łatwiejsza i pójdzie szybciej Wink

Jedno jest pewne. Jakbym to robił na łuku o średnicy 220 lub np 350 mm to by to było wszystko dużo łatwiejsze do zrobienia Wink Najważniejsze jest że póki co to działa i tabor z obu skal przechodzi jak należy przez łuki.
Póki co to testuję i obmyślam plan zabudowy kolejnych elementów modułów Wink
[Obrazek: 1.jpg]
14-01-2018 14:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #54
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Jedziemy dalej z koksem....
najpierw wklejanie odlewów skałek i uzupełnienie ich gipsem.
   
   
a następnie modelowanie terenu pod trawkę szpachlą akrylową Dragona.
   
16-01-2018 22:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #55
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Z racji tej że jedna strona juz jest gotowa,
   
środek czyli tunel dla torów H0 też ogarnięty
   
czas zabrać się za drugą stronę modułu...
   
Mam nadzieję że tutaj pójdzie mi szybciej jak z poprzednią stronę. Nie ukrywam że chciałbym już dojść do etapu robienia podłoża pod drzewa i trawkę oraz obmyślać plan zagospodarowania modułu szlakowego Wink
26-01-2018 21:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #56
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Z uwagi na zmianę kształtu profilu czołowego, jakie powstało w oparciu o szkic w skali 1:1 Smile
   
powstała konieczność oklejenia paru desek aby uzyskać kształt jaki mnie interesuje Wink
Niestety dodatkowe deski mieszały szyki i trzeba było przerabiać całe otoczenie portali tunelowych przy tych już wykonanych :/
       
11-02-2018 22:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #57
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Tak sie zdarza jak nie wszystko wymyślisz przed robotą - a czasem trudno to wymyślić ... No i czasem coś się zapomni...
Szymon - ważne że do przodu. Tak trzymaj.
11-02-2018 23:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #58
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
A no jasne że tak.... ważne że jest opcja aby to poprawić Wink Dziś zagipsowałem teren wkoło istniejących portali tunelowych, ale i przy pozostałych dwu także popchnąłem robotę do przodu. Trzeci portal oprawiłem troszkę na łączeniach, a czwarty został finalnie odlany w formie. Kontrolnie powstaje też 5 portal dla ewentualnej awarii 4 Wink W sumie już chyba ze 2 portale popsułem przy róznego rodzaju cięciach.
12-02-2018 00:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #59
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
15 minut dziennie codziennie, aby pchać coś do przodu Wink

Dziś dokleiłem ostatni portal Wink
   
   
Teraz tylko jeszcze ogarnąć teren i wchodzimy w kolejna fazę Wink
12-02-2018 22:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #60
RE: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Ostro do przodu ... Muszę i ja pokazać, że choć coś zrobiłem...
12-02-2018 22:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS