Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZDERZAK ZDERZAK ZDERZAK za grosze ;)
Autor Wiadomość
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #1
ZDERZAK ZDERZAK ZDERZAK za grosze ;)
Przy projektowaniu podwozia do wagonu 401Z
   
zrodził się problem zrobienia zderzaków do tego modelu. Raczej mowa jest o kilku kompletach bo ten model musi być w większej ilości za lokomotywą Big Grin Z racji tej że wyznaję zasadę tanio/szybko i dobrze zastanowiłem się z czego je zrobić.
Robiąc ostatnio porządki w warsztacie w oczy wpadło mi pudełko ze szpilkami krawieckimi. Takie zwykle - 100 sztuk za 5 zł czy jakoś tak. Postanowiłem zrobić porównanie z oryginalnymi z modelu...
   
i wychodzi że ten od producenta ma średnice ok 1,6mm, zaś szpilki moje 1,7 mm czyli różnica żadna. Średnica trzpienia szpilki to ok 0,6mm. Stwierdziłem że jest idealnie.
Po wydruku 3D pierwszego wariantu ramy wagonu przystąpiłem do wklejania swoich szpilek. I tu przyszło rozczarowanie. Każda była w inną stronę. Stwierdziłem że trzeba ten patent jakoś uratować. Z pomocą przyszedł projekt kopytka dedykowany pod mój wagon 401ZWink
   
Wszystko weszło idealnie równo i prosto. Sama radość. Już wiem że ten problem odpada. Na foto poniżej porównanie z innymi wagonami.
   
Jednakże patrząc na te gołe szpilki coś mi w nich nie pasowało. Paweł (Zdrada69) też je krytykował. Mowa była o toczeniu za jakieś duże pieniądze... ale nie chciałem się z tym pogodzić zły. Myślałem że może nie tędy droga patrząc na próby Zdrady. Jednakże dziś przypadkiem przypomniałem sobie że świetnie w roli tej tulejki na zderzaku sprawdzi się pocięta izolacja z kabla telefonicznego. Szybkie cięcie wklejenie i porównanie z oryginalnym modelem.
   
Uważam że rozwiązanie dobre i szybkie. Komplet 4 zderzaków do modelu mozna przygotować w parę minut.

Kolejność jest taka:
1. Długa nową szpilke opiłowac pilnikiem za główką. Główkę też trzeba potraktować pilnikiem.
2. pociąć izolację na kawałki ok 0,75mm
3. Poucinać szpilki za główką na ok 6 mm w przypadku tej platformy i opiłować ich końcówki
4. Rozwiercić otwór w ramie.
5. Założyć izolacje na szpilkę
6. Przystawić kopytko pod wagon z wsadzonymi szpilkami
7. Całość zalać kropelką po kropelce. Nadmiar kleju usunąć patyczkiem kosmetyczny.
8. Całość wymalować Wink

Jak ktoś ma jakieś sugestie i pomysły to śmiało piszcie.

Przypadkiem trafiłem na takie szpilki
http://allegro.pl/nity-gwozdzie-szpilki-...29065.html

Sprzedawca może mi potwierdzi średnicę główki szpilki. Jak będzie ok 1,7mm to są idealne do zderzaków bo i kolor lepszy do malowania. Izolacje można dać czarną. Ja na foto celowo dałem białą aby ją było widać.
22-02-2017 01:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #2
RE: ZDERZAK ZDERZAK ZDERZAK za grosze ;)
Pomysł z izolacją super best
Nadanie zderzakowi płaskiej powierzchni główki - pilnik jak pisze Pado albo jak mamy narzędzie typu Dremel to bierzemy szpilkę w kombinerki
i przytykamy do powierzchni tarczy tnącej (takie brązowe do metalu) i w sekundę lub dwie mamy zeszlifowaną wypukłą część główki.
Zobaczę czy ze szpilek dobrze się robi zderzaki prostokątne doSM42 Tongue
22-02-2017 06:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #3
RE: ZDERZAK ZDERZAK ZDERZAK za grosze ;)
Pawle myślę że zderzak dla SMki nie będzie problemem.

Dziś rano się zrodził pomysł na zrobienie kopytka pod montowanie szpilek gołych oraz takich z założoną izolacją na nich. Dodatkowo bym zrobił obok kopytko do wsuwania izolacji i ucinania na jednakową długość. wszystko w jednym miejscu będzie. Ogarnę temat i wrzucę wizualizację.
22-02-2017 10:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #4
RE: ZDERZAK ZDERZAK ZDERZAK za grosze ;)
Rewelacja - rozumiem że jakoś to będzie podawało wymiary prostokątnego - do oszlifowania.
22-02-2017 12:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #5
RE: ZDERZAK ZDERZAK ZDERZAK za grosze ;)
Raczej myślałem o kopyytku pod zderzaki normalne. Kopytko pod smkę będzie trudne z uwagi na kształt ramy i pomostu modelu.
może pomysł aby poczernić szpilkę

https://www.youtube.com/watch?v=b5B_F4pehBc
22-02-2017 13:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #6
RE: ZDERZAK ZDERZAK ZDERZAK za grosze ;)
(17-03-2017 00:20)pado napisał(a):  może pomysł aby poczernić szpilkę

https://www.youtube.com/watch?v=b5B_F4pehBc

Ale korpus pozostanie za cienki... A ten kwas to chyba zje plastik z oslonki kabla...
17-03-2017 07:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #7
RE: ZDERZAK ZDERZAK ZDERZAK za grosze ;)
Rzuciły mi się w oczy -troszkę droższe... ale mogą być lepsze od szpilki bo czarne Wink

https://www.conrad.pl/Gwo%C5%BAdzie,-sys...98_1606380
13-04-2017 20:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS