Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SPRZĘGI SPRZĘGI do zmiany
Autor Wiadomość
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #1
SPRZĘGI SPRZĘGI do zmiany
Pomimo ogromnej sympatii dla tej skali, seryjne sprzęgi Marklin to ten element który mi nie daje spokoju i wyjątkowo mnie drażni. Pomyślałem że trzeba poszukać jakiegoś zamiennika. Wspólne siedzenie na necie z Miśkiem zaowocowało wyszukaniem sprzęgów do Zki z firmy Micro Trains Line.
Dzięki mojemu bratu udało się sprowadzić do Polski parę opakowań w/w elementu-patrz link
https://www.micro-trains.com/index.php?_...2-00202010
Sprzęgi są super filigranowe, fajnie działają i nie rażą tak jak seryjne
   
jednak ich składanie zaczyna mnie ostatnio drażnić. Stwierdziłem że czas pomyśleć o jakimś zamiennik z wydruku 3D, zwłaszcza że powoli mi się kończą zapasy tych oryginalnych z Ameryki. Myślę że te wydrukowane będą tańsze, też filigranowe i tak samo dobrze będą spełniać swoje zadanie, a co najważniejsze ich montaż będzie dużo łatwiejszy jak tych z USA lol

Wziąłem na warsztat więc seryjne sprzęgi Marklin oraz te z MTL i zamodelowałem co chciałem. Efekty są obiecujące. Zaprojektowane sprzęgi pasują do tych seryjnych MTL i pasują w seryjne gniazda Marklina. Nie rozpinają się i wychylają na boki...
   
   
troszkę trudniej sprawa się ma w kontekście zaprojektowanego przeze mnie wózka 1XTa, ale wstępnie też pasuje. Tu jednak będą potrzebne drobne korekty-w zasadzie już poczynione.
   


Załączone pliki Obrazki
   
21-01-2018 01:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #2
RE: SPRZĘGI SPRZĘGI do zmiany
(21-01-2018 01:41)pado napisał(a):  Pomimo ogromnej sympatii dla tej skali, seryjne sprzęgi Marklin to ten element który mi nie daje spokoju i wyjątkowo mnie drażni. Pomyślałem że trzeba poszukać jakiegoś zamiennika. Wspólne siedzenie na necie z Miśkiem zaowocowało wyszukaniem sprzęgów do Zki z firmy Micro Trains Line.
Dzięki mojemu bratu udało się sprowadzić do Polski parę opakowań w/w elementu-patrz link
https://www.micro-trains.com/index.php?_...2-00202010
Sprzęgi są super filigranowe, fajnie działają i nie rażą tak jak seryjne

jednak ich składanie zaczyna mnie ostatnio drażnić. Stwierdziłem że czas pomyśleć o jakimś zamiennik z wydruku 3D, zwłaszcza że powoli mi się kończą zapasy tych oryginalnych z Ameryki. Myślę że te wydrukowane będą tańsze, też filigranowe i tak samo dobrze będą spełniać swoje zadanie, a co najważniejsze ich montaż będzie dużo łatwiejszy jak tych z USA lol

Wziąłem na warsztat więc seryjne sprzęgi Marklin oraz te z MTL i zamodelowałem co chciałem. Efekty są obiecujące. Zaprojektowane sprzęgi pasują do tych seryjnych MTL i pasują w seryjne gniazda Marklina. Nie rozpinają się i wychylają na boki...


troszkę trudniej sprawa się ma w kontekście zaprojektowanego przeze mnie wózka 1XTa, ale wstępnie też pasuje. Tu jednak będą potrzebne drobne korekty-w zasadzie już poczynione.

best

Jedyna uwaga to sprzegi MTL z Europejskimi wagonami z zderzakami nie wpisuja sie w luki mniejsze niz 495mm
22-01-2018 18:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #3
RE: SPRZĘGI SPRZĘGI do zmiany
Konead chyba miałeś na myśli łuki 195mm. A jeśli pisałeś o 495mm to moje foto dowodzi że tabor przechodzi przez 195mm.
   
22-01-2018 19:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #4
RE: SPRZĘGI SPRZĘGI do zmiany
(22-01-2018 19:16)pado napisał(a):  Konead chyba miałeś na myśli łuki 195mm. A jeśli pisałeś o 495mm to moje foto dowodzi że tabor przechodzi przez 195mm.

hmm... bez zadnych zmian do sprzegu??? Az bede musial zlozyc tor i sprawdzic z moimi wagonikami... Moze zmienili dlugosc sprzegu...

A jak sie wpisuja w luki "S" ?
22-01-2018 19:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #5
RE: SPRZĘGI SPRZĘGI do zmiany
Micro trains oferuje toola do zakładania tych sprzęgów. Niestety z pamięci nie podam odnośnika. Sprzęgi Micro Trains mają moim zdaniem jeszcze jedną zaletę - magnematic czyli można na makiecie rozsprzęgać elektromagnesem
23-01-2018 19:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kaczor Offline
Moderator
****

Liczba postów: 501
Dołączył: Aug 2012
Reputacja: 12
Post: #6
RE: SPRZĘGI SPRZĘGI do zmiany
https://www.micro-trains.com/index.php?_...2-98800191

Moim zdaniem lepiej kupić gotowe niż łapać sprężynki lecące w dywan Big Grin
24-01-2018 09:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #7
RE: SPRZĘGI SPRZĘGI do zmiany
(24-01-2018 09:35)Kaczor napisał(a):  Moim zdaniem lepiej kupić gotowe niż łapać sprężynki lecące w dywan Big Grin

Co masz na myśli pisząc, kupić gotowe? Gotowych nie masz, sprężynka musi być by sprzęg nie chował się zbytnio oraz by wracał do środkowej pozycji. Jedyne rozwiązanie to wyrżnięcie gniazda sprzęgu i wklejenie nowego micro trains 905 ale złożenie sprzęgu ze sprężynką jednak będzie prostszym rozwiązaniem. Sprzęgi Szymona są ciekawe choć ja wolę MT bo jednak potrafią się samodzielnie spinać. Myślę jednak, że gdyby trochę zmienić kształt sprzęgów Szymona, to gdyby była za nimi wyśrodkowująca je sprężynka, mogłoby się automatycznie sprzęgać. T ma co prawda bajer w postaci magnetycznego rozsprzęgania ale nie każdemu to potrzebne.
17-03-2018 01:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #8
RE: SPRZĘGI SPRZĘGI do zmiany
Moje sprzęgi są już na shapeways.
17-03-2018 14:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kaczor Offline
Moderator
****

Liczba postów: 501
Dołączył: Aug 2012
Reputacja: 12
Post: #9
RE: SPRZĘGI SPRZĘGI do zmiany
(17-03-2018 01:12)Jacenty napisał(a):  Co masz na myśli pisząc, kupić gotowe?
Masz rację pomyliło mi się ze sprzęgami do enki gdzie do kupienia są zarówno gotowe jak i zrób-to-sam.

PS. Pewnie większość zna ten artykuł o zetkowych sprzęgach:
http://www.zscale.org/articles/couplers.html

Fajnym pomysłem jest wagon z różnymi sprzęgami po obu stronach Wink
17-03-2018 16:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #10
RE: SPRZĘGI SPRZĘGI do zmiany
Tu ciekawe próby ze sprzęgami magnetycznymi:

https://sites.google.com/view/lamiascalaz/tecnica
28-08-2018 22:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS