Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 11 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kalkomanie
Autor Wiadomość
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #1
Kalkomanie
Szykuję się w najbliższych dniach by wysłać do produkcji mój pierwszy zestaw zaprojektowanych dość prostych kalkomanii i w związku z tym mogę w pewnym zakresie dołączyć jakieś Wasze potrzeby. Nie będzie żadnych logotypów i wielkich jakościowo grafik (bo jestem w tym zakresie amator) ale może się trafić że komuś coś przypasuje. Nie potrafię też teraz jeszcze podać kosztów. Co jest możliwe ?

1. Kalki na słupki hektometrowe - proszę tylko o podanie jaki kilometraż mam umieścić - szansa by mieć coś idealnie do miejsca jeśli do jakiegoś konkretnego nawiązujecie lub chcecie nawiązać.

2. Spróbuję zrobić symbole na latarnie zwrotnicowe

3. Kalki na ryflaki - przewiduję 3 różne numery 2 x 2 klasa oraz 1 x 1 klasa (tu osoby którym robię ryflaki nie muszą dodatkowo zamawiać)

4. Postaram się też zrobić kalki na wagony pasażerskie w malowaniach oliwkowych (bonanzy) i przedziałowe.

5. Paski pomarańczowe (do oznakowania SM42 lub na przemalowywanie cystern do przewozu gazu)

Może coś jeszcze jak będą sensowne sugestie i ja będę wstanie technicznie to ogarnąć.

Proszę jakby co o kontakt na PRV - choć sugestie warto gromadzić pewnie tutaj - może będzie coś na przyszłe projekty ...
25-01-2018 14:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #2
RE: Kalkomanie
Pawle jeszcze Bonanza czyli 120A.....
26-01-2018 11:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #3
RE: Kalkomanie
Bonanza Maćka z położonymi kalkami - numer inwentarzowy mój a "2" i przydział z kalkomanie.com

[Obrazek: IMG_5039.jpg]
08-03-2018 23:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #4
RE: Kalkomanie
Już ci pisałem że jest śliczna i nie wypieram się tego Smile
09-03-2018 01:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #5
RE: Kalkomanie
No to tak dla informacji co mi się udaje z kalkami - kalki do wagonów pasażerskich w malowaniach zielono/czerwono/kremowych które powstały z inspiracji Szymona.

[Obrazek: IMG_5240.jpg]

W stosunku do pierwszej mojej próby z ryflakami:
- rozbudowane zostały pasy dolne napisów i oznaczeń - zrobione są jako jeden pasek co ułatwia nakładanie. Oznaczenie stacji macierzystej jest pomniejszone i myślę po wstępnych przymiarkach na bonanzach że jest OK.
- same numery inwentarzowe też są trochę mniejsze - wymiar dostosowany do przeliczonej normy dla oznakowania - wg publikacji "Wagony normalnotorowe PKP"
- oznaczenie klasy - inna czcionka i pomniejszone

Czy coś można jeszcze polepszyć ?
Samemu odpowiadając na pytanie widzę obszar do rozwoju w zakresie:
- oznaczeń na czoło wagonu - np. błyskawice
- dodania do oznaczenia klasy piktogramu "Palący/niepalący" lub odpowiednich napisów

Ponadto bedzie trzeba zobaczyć jak wyjdzie i czy będzie czytelne gdyby zrobić tablicę kierunkową pociągu ...

Trzeba pamiętać, że w większości mówimy już o detalach i kalkach do kładzenia rzędu 1x1 mm
Jakby ktoś chciał to wziąłem się za projektowanie kolejnej kalki - może uda się coś zrobić pod konkretne potrzeby albo dodać cos ze starych produkcji (to akurat prosta sprawa). Z ciekawostek szykuje oznakowanie na brankarda - mogę zrobic pod dowolny numer i stację dla takiego wagonu, pod warunkiem dostarczenia numeru i stacji - oczywiście może być też tylko stacja a sam numer będzie fikcyjny
31-03-2018 07:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #6
RE: Kalkomanie
Ciąg dalszy prac nad kalkami - obecnie można się "dopisać" do kalek na następujące wagony (przemalowanie/konwersja Marklin):

- platforma podczołgowa 6 osiowa
- owocarka (przemalowana z bananowca)
- teleskopowy Simms
- brankard
- węglarka 401W

Czas realizacji - nie jest jeszcze znany - zależy od szybkości mojej pracy nad pozostałymi kalkami i ilości chętnych - trzeba zapełnić arkusz A4.
19-05-2018 16:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #7
RE: Kalkomanie
Ja chętny jestem na brankarda Kraków, oraz na węglarki 401w. Może kiedyś się ich dorobię.
23-05-2018 13:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #8
RE: Kalkomanie
(23-05-2018 13:21)pado napisał(a):  Ja chętny jestem na brankarda Kraków, oraz na węglarki 401w. Może kiedyś się ich dorobię.

Brankarda już masz narysowanego - w sumie nawet dwa bo najpierw zrobiłem Kraków Płaszów a potem trafiłem chyba na jakąś fotkę i informację że towarowa stacja to bardziej Prokocim więc są dwie. Oczywiście 401W uszykuję - szczegóły na PW.
23-05-2018 17:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #9
RE: Kalkomanie
Tak jest. Prokocim to towarowy Wink Płaszów to stacja osobowa Wink
24-05-2018 22:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #10
RE: Kalkomanie
Szymon poprosił o kalki do wagonu z przesuwnymi ścianami serii Hbbillns:
https://sigman.kolej.org.pl/foto/hbbillns1.jpg

Właśnie się rysują - będą 3 wersje - na stare malowanie z brązem i na nowe z niebieskimi elementami wagonu. Te ostatnie w dwóch wersjach - z napisami czarnymi oraz z napisami białymi (bo takie się zdarzają w rzeczywistości). Jeśli ktoś chętny to proszę o informacje. Powoli zaczynam domykać arkusz kalkomanii.
29-06-2018 06:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #11
RE: Kalkomanie
Ja chcę Smile
29-06-2018 06:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #12
RE: Kalkomanie
(29-06-2018 06:35)pado napisał(a):  Ja chcę Smile

Jestem totalnie zaskoczony Wall
29-06-2018 06:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #13
RE: Kalkomanie
No ja myślę drinks
29-06-2018 08:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
wilczeecho Offline
Znany
**

Liczba postów: 107
Dołączył: Jul 2015
Reputacja: 4
Post: #14
RE: Kalkomanie
Ja się pisze na kalki Smile
30-06-2018 01:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #15
RE: Kalkomanie
O słtchę echo, echo.....echo Smile pawle mam nadzieję że wrócisz do nas. praca pracą ale hobby też ważne Smile
30-06-2018 07:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #16
RE: Kalkomanie
(30-06-2018 01:10)wilczeecho napisał(a):  Ja się pisze na kalki Smile

Ok - dodam kolejny komplet jak wszystko się uszykuje.

W sumie to wychodzi mi po poszukiwaniach internetowych fotek że powinny być 4 albo nawet 5 kalek - na różne schematy i warianty oznakowania:
- stare - elementy wagonu na brązowo
- elementy wagonu na niebiesko + oznakowanie czarne - nowe logo Cargo
- elementy wagonu na niebiesko + oznakowanie białe - nowe logo Cargo
- elementy wagonu na niebiesko + oznakowanie czarne + logo Cargo - trumienka
- wagon na czerwień tlenkową (cały - bez lkoloru aluminium)+ nowe oznakowanie Cargo
Taka tam zabawa z ostatniej kalki. Bedzie jeszcze jeden w zielonym malowaniu i wymienionymi drzwiami:

[Obrazek: IMG_7090.jpg]
No i jest zielony - ma inne drzwi - i fikcyjne oznaczenie Międzychód - ale na moje moduły będzie dobrze pasował. W otwartych drzwiach znajduje się tez dorobiona podłoga z "desek"

[Obrazek: IMG_7213.jpg]
30-06-2018 09:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #17
RE: Kalkomanie
Pawle, podzieliłbyś się wiedzą (np jakiś poradnik) jak zrobić samemu kalkomanie. Napisz proszę również u kogo drukujesz. Choruję na kalkomanie wagonów Bi i Ci, które stacjonują w Wolsztynie. Były na Alegratce ale wiadomo dziś serwis nieczynny, niestety nie ma dostępu nawet do grafik, które można było zobaczyć przeglądając serwis.
12-10-2018 20:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #18
RE: Kalkomanie
(12-10-2018 20:00)Jacenty napisał(a):  Pawle, podzieliłbyś się wiedzą (np jakiś poradnik) jak zrobić samemu kalkomanie. Napisz proszę również u kogo drukujesz. Choruję na kalkomanie wagonów Bi i Ci, które stacjonują w Wolsztynie. Były na Alegratce ale wiadomo dziś serwis nieczynny, niestety nie ma dostępu nawet do grafik, które można było zobaczyć przeglądając serwis.

Nie ma problemu z wiedzą "tajemną".
Kalki drukowane są chyba w Niemczech, ale ja robię to przez MFZone: http://www.mf-zone.pl/ . Podstawowy problem polega na tym, że najsensowniej ekonomicznie drukować arkusz A4 - co przy naszej skali oznacza .... strasznie dużo kalek. Najsensowniej jest jak jest kilka osób, które są zainteresowane projektem - wtedy się go powiela na arkuszu i zapełnia się on szybciej. ja osobiście robię kalki w programie Inkscape , który jest darmowy bo nie mam i nie obsługuję Corela. Kolory poza białym i czarnym powinny być opisane paleta CMYK.
Co do wzorców - to faktycznie można było czasem "zgapić" z Kalkomanie.com coś przygotowanego dla większych skal. Szukam też zdjęć i rysunków w Internecie i literaturze - część projektów to konkretne wagony z fotek. Po pierwszych doświadczeniach stosuję też taką metodę, że najpierw robię wydruk papierowy i sprawdzam wielkość w stosunku do modelu (niestety pierwsze próby były trochę przeskalowane).
Co do wagonów Bi oraz Ci to sam mam je w planach do spolszczenia i zrobienia kalek. Myślę też o boczniakach - jednym słowem III epoka pewnie się będzie szykować - ale już bez orłów. Jeśli poszukasz dobrej dokumentacji - fotki oryginałów, dobrze zrobionych modeli w HO lub rysunki (np. K. Koja) to chętnie wrysuję je w kalkę (także dla siebie). Problem będę miał z czymś co nie jest tekstem bo w projektowaniu graficznym jestem słaby. Mam kilka wyszukanych logotypów w odpowiednim formacie i te moge wykorzystać (np WARS).
Jakby ktoś chciał grafitti na wagonie:

https://www.cmrproducts.com/store/Netzlo...-c23734035
12-10-2018 22:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bubek Offline
Znany
**

Liczba postów: 213
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #19
RE: Kalkomanie
(06-11-2018 07:35)Zdrada69 napisał(a):  Jakby ktoś chciał grafitti na wagonie:

A ta Polska firma od kalek padła?
http://www.kalkomanie.com/
08-11-2018 12:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #20
RE: Kalkomanie
(08-11-2018 12:29)Bubek napisał(a):  A ta Polska firma od kalek padła?
http://www.kalkomanie.com/

Niestety właściciel przegrał z chorobą... Dzięki niemu pierwsze polskie Z-wagony można było zrobić.
08-11-2018 13:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS