Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Węglarka 404W - wagony PTK, PCC i DB SCHENKER
Autor Wiadomość
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #1
Węglarka 404W - wagony PTK, PCC i DB SCHENKER
Ostatnio w oko wpadł mi produkt Marklina-węglarka 4 osiowa o numerze katalogowym 8650.
   
po analizie modelu oraz dzięki informacji z atlasu wagonów towarowych Pawła Terczyńskiego, okazuje się że to wersja wagonu która kiedyś powstała testowo w Polsce w 2 egzemlarzach, a to co jeździ w barwach prywaciarzy to ten sam projekt wagonu po lekkich modyfikacjach...

Niestety model Marklina ma zły rozstaw wózka co powoduje że wygląda karykaturalnie. Okazuje się że wystarczy gniazda troszkę rozsunąć o ok 2 mm każde i już jest właściwie Smile
przystąpiłem do odklejenia podłogi (blaszka metalowa)
Potem ponacinałem plastikową podłogę wkoło gniazda wózka.
   
całość wyciołem i obrobiłem pilnikiem i skalpelem.
Na blaszce naniosłem środki gniazd wózka. Zbudowałem z LEGO (5x1) kopytko na którym oparłem wagon do góry nogami i wkleiłem gniazda
   
Mając nowe sprzęgi typu USA z wydruku 3D, zmieniłem jeden z nich dla testów?
   
po złożeniu całość prezentuje się tak jak powinna. Przynajmniej wg mnie.
   
Dla porównania wagony...
od góry:
-seryjny Marklin 1:220
- przerobiony Marklin 1:220
- seryjny Fleischman w 1:160
   

Czas pomyśleć o kalkach i całym składzie w barwach PTK i DBSchenker i PCC Smile
15-02-2018 23:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #2
RE: Węglarka 404W - wagony PTK, PCC i DB SCHENKER
Rozumiem, że efekt aby sprzęg nie wystawał po przesunięciu wózka, osiągnąłeś stosując te swoje własne sprzęgi? Zastanawiałeś się może nad zrobieniem własnego wózka tego typu z mocowaniem sprzęgu jak to zrobiłeś pod 401z?
16-02-2018 12:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #3
RE: Węglarka 404W - wagony PTK, PCC i DB SCHENKER
Jacku nie myślałem nad tym i co więcej, nie planuje tego robić w najbliższej przyszłości. Szkoda mi czasu i kasy na prototypowanie czegoś co jest i działa wyśmienicie. Prędzej zaprojektuje sprzęg Marklina ktòry będzie skrócony o 1-2 mm lub więcej....ale uważam że jego wymiana na amerykańskie tylko poprawi wizerunek modelu Smile
16-02-2018 13:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #4
RE: Węglarka 404W - wagony PTK, PCC i DB SCHENKER
(16-02-2018 13:00)pado napisał(a):  ale uważam że jego wymiana na amerykańskie tylko poprawi wizerunek modelu Smile

Pisząc o wymianie na amerykański to masz na myśli ten twój zaprojektowany sprzęg czy mówisz o sprzęgu micro trains? Czy dobrze zrozumiałem rozmawiając kiedyś o Twoim sprzęgu, że on się nie spina samoczynnie z drugim sprzęgiem?
16-02-2018 14:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #5
RE: Węglarka 404W - wagony PTK, PCC i DB SCHENKER
Pisząc o amerykańskim mam na myśli zarówno te z Micro Trains jak i swoje z wydruku 3D Wink
Jeśli zaś chodzi o moje sprzęgi to tak.... moje się nie spinają bo całe jarzmo/głowica sprzęgu jest z jednego elementu Wink Nie planuje tym manewrować po bocznicach póki co Wink

Póki co to kolejne 2 weglarki zostały przekute na normalny rozstaw wózka, a do tego dostały właściwy kolorek pod nasze 404W Wink
   
Modele już mają czarną ramę i są pokryte bezbarwnym lakierem w oczekiwaniu na kalki. Mam nadzieję że wszystko wyschnie i będzie można je dotknąć...
Fotki jutro jak będzie światło normalne Wink
17-02-2018 00:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #6
RE: Węglarka 404W - wagony PTK, PCC i DB SCHENKER
Modele sa w większym stopniu zaawansowania Smile

Udało się je postawić na koła, i dodatkowo w 2 wózkach zamontować czarne sprzęgi typu USA, aby sprawdzić jak to się prezentuje w realu i na torze 195 mm.
   
   
niestety uważam że odległość między tymi wagonami jest jeszcze za duża...Dlatego przerobiłem projekt sprzęgów na 3D i posłałem go ponownie do przedruku.
Widok wagonów jednak mnie bardzo cieszy
   
a po przypięciu do SP47 jeszcze bardziej Wink
   
18-02-2018 21:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #7
RE: Węglarka 404W - wagony PTK, PCC i DB SCHENKER
Walka z moimi węglarkami trwa. W czwartek dotarły do mnie kolejne dwie sztuki Wink Kolejna 8650 oraz nowa forma Marklina wersja 80826 Smile Niestety ta nowa ma też przestawione wózki z uwagi na długi sprzęg seryjny. Ja jednak nie akceptuje ani rozstawu wózka, ani kształtu sprzęgu. Dlatego przed przemalowaniem wagony przechodzą operację przestawienia gniazd czopa skrętu, a potem zmiane sprzęgu na mój drukowany Wink
   
Zanim jednak podszedłem do zmiany czopów zrobiłem testy rozstawu wagonów na torach w kilku wariantach Wink
- Oryginalny układ sprzęg i seryjnie cofnięty wózek
   
- niebieski wagon w oryginalnym rozstawem wózka, a brązowy już ze zmienionym ustawieniem czopa
   
- moja modyfikacja zmiany rozstawu czopów wózka w obu wagonach, sprzęg oryginalny
   
- wagony ze zmienionym czopem wózka i z moimi wydrukowanymi sprzęgami.
   
04-03-2018 14:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS