Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wózek 1XTa - musi się toczyć....
Autor Wiadomość
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #1
wózek 1XTa - musi się toczyć....
Witajcie koledzy i koleżanki Smile
W końcu jest chwila czasu aby podzielić się z wami swoimi doświadczeniami dotyczącymi:
- przeróbki wózka na nowy sprzęg (dyszel)
- próby poprawy własności tocznych tych już zaprojektowanych na wzór węglarek

Więc od początku.
Zamówiłem do wydruku 2 rodzaje wózków.

nr 1 - to mój wózek klasyczny pod sprzęg Marklina, w którym zrobiłem 4 modyfikacje. Wprowadziłem cztery warianty pod ośkę. Istniejącą dziurę na ośkę poszerzyłem, pogłębiłem itp... aby wybrać najlepszą opcję. Jedną z tych modyfikacji zastosowałem także w wózku pod dyszel.

nr 2 - to wózek z przerobionym gniazdem pod sprzęg typu dyszel Wink oraz zastosowana jedna z modyfikacji pod ośkę.
   


Po otrzymaniu obu wydruków zabrałem się za ich testowanie. I tu ogromne zaskoczenie.
Wózki pod dyszel (nr2) ... mam ich 8 sztuk.... działają bez zastrzeżeń lol. Kółka wsadzane do wózków działają i się toczą bez problemów. Gonią te seryjne od węglarek Marklina 8650. Przetestowałem blisko 20 osiek i ze wszystkimi jest dobrze.

Wózki klasyczne (nr 1) rozczarowały mnie. 3 z 4 zrobionym modyfikacji nie działają ....i o dziwo ta modyfikacja która działa w wózku (nr 2) z dyszlem, tutaj nie działa jak należy!! Nie rozumiem dlaczego. Kompletnie tego nie czaję. Działa za to inna modyfikacja, ale nie z każda parą osiek. Hmmmmm.....Wall

Faktem jest że oba pliki miały inne ustawienie do wydruku. Może tu jest pies pogrzebany. Puściłem do druku kolejny raz swoje projekty. Zobaczymy czy będzie tak samo czy coś się zmieni.
Faktem jest że jak oglądam wydruk wózków nr 1, to nie jestem w stanie określić jak były drukowane. Kompletnie rozmyty obraz warstw, oraz brak lokalizacji strony która miała kontakt z woskiem wow Mam wrażenie że coś z nimi jest nie tak i dlatego taki efekt końcowy że nie działa to co powinno.

Za to jeśli chodzi o wózki z dyszlem (nr2) to tu dużo dobrego powiem.
- toczą się bardzo dobrze Big Grin
- składanie ich jest bajecznie proste i szybkie best Aż dziw bierze.
poskładanie tych co na foto poniżej zajęło mi raptem 20 minut pokłon
   

Reasumując jestem wstrząśnięty tym co otrzymałem i zmieszany. foty zamówiłem kolejne wydruki aby się upewnić gdzie jest problem. No i mam nadzieję że się uda. Relacja niebawem Wink
04-03-2018 00:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #2
RE: wózek 1XTa - musi się toczyć....
Te dyszle wyglądają bardzo fajnie. Jak jakość będzie się powtarzać to ... będzie trochę roboty bo pewnie będzie warto takie składy sobie porobić.
04-03-2018 07:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #3
RE: wózek 1XTa - musi się toczyć....
No zmontowałem parę tych dyszli i wózków wczoraj i problemów nie było Wink Wszystkie się toczą... modele ciągną wagony z tymi wózkami więc luz Wink
Jeszcze parę fotek z widoku od góry jak prezentują sie moje wagony ze sprzęgami typu USA (mam dyszle na rożną długość Wink Tutaj najmniejsza Wink

Wersja Wagon 401Zk/Wagon 401Zk
   
Wersja Wagon 401Zk/Br 233-275 Smile
   
Wersja wagon 404w/wagon 401Zk
   

Jest idealnie. Lepiej tutaj już nie będzie Wink teraz tylko aby te właściwości toczne tych wózków były idealne Wink na razie jest DB+ Smile
04-03-2018 13:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #4
RE: wózek 1XTa - musi się toczyć....
Coraz bardziej podobają mi się te Twoje sprzęgi - myślę że to super sprawa !
04-03-2018 14:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #5
RE: wózek 1XTa - musi się toczyć....
Jutro maja dotrzeć kolejne wózki z wydruku 3D. Jestem ciekaw czy tak samo będa kulawe jak ostatnia seria, czy nie Wink
12-03-2018 21:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #6
RE: wózek 1XTa - musi się toczyć....
A co uzywasz do montowania sprzegu w wozku?
12-03-2018 23:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #7
RE: wózek 1XTa - musi się toczyć....
Pytasz o wersję "dyszel"? Tam sprzęg montuję za pomocą zwykłego druta miedzianego fi 0.5 mm jakiego mam pod dostatkiem bo nim lutuje szyny.

Te kolorowe ciapki to kolorowa farba. Ona oznacza długość dyszla:
CZERWONY - najdłuższy L
ŻÓLTY- średni M
ZIELONY - krótki S

Tak samo oznaczam sprzęgi do zwykłych Marklinów.
Wydaje się że udało się opracować lepsze wózki. Wrzuciłem na Shapeways ich nowe wersje. Testowo klasyczny sprzęg zamówiłem też u Mario. Zobaczymy jak będzie działał. Pewnie do 2 tygodni do mnie dotrą. Te z shapeways pracują tak jak należy. Oby to była prawda. Dla pewności zamówiłem kolejną ich wersję z Holandii.
13-03-2018 09:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS