Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 8 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diorama Muzeum Kolejowego
Autor Wiadomość
KAMAPI Offline
Moderator
****

Liczba postów: 168
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #1
Diorama Muzeum Kolejowego
Drodzy Smile
Skala H0, diorama małego muzeum kolejowego gdzieś w prowincjonalnej małej mieścinie... czasy minionej epoki, obchody 20 lecia muzeum Wink
Wklejam link do relacji. Wybaczcie, ale po ostatnim wklejaniu fotek w relacjach z Z'tki, dłubaniu jedno po drugim, klikaniu w czasie którego platforma się wykrzaczyła, więc po tym od nowa załączałem... jedno po drugim... ładowałem do postu... itd. tym razem i w tym wątku wkleję po prostu link do mojej prezentacji tej dioramy, na tzw. "dużym forum".
Po tym pokażę parę fotek tutaj pojedynczych z komentarzem co i jak można zrobić.
Link do prezentacji:
http://forum.modelarstwo.info/threads/be...eum.14028/
ale ruch na tym forum.... Wink
Zgodnie z obietnicą pokażę jak się robi to i owo, i poopisuję trochę moje na to sposoby. Dzisiaj szutrowanie, malowanie i patynowanie torów.
Zaczynamy od szutrowania:
Po starannym ułożeniu torów, tak aby leżały prosto, lub krzywo specjalnie, zgodnie z naszym zamierzeniem i tym co chcemy przedstawić, w zależności też od tego czy będzie to makieta i będziemy po niej jeździć taborem, czy też będzie to jedynie diorama statyczna; musimy je przymocować do podłoża. Można to zrobić klejem kropelką lub innym tego typu, stosując jedynie od spodu i uważając przy tym aby nie pobrudzić podkładów. Kiedy tory są przymocowane, możemy przystąpić do pomalowania szyn. Najlepiej zabezpieczyć taśmą malarską podkłady a malować sprayem, aerografem albo też pędzelkiem jeśli ktoś nie ma powyższych. Kolory to przede wszystkim brązy z domieszką czerni, rdzawo pomarańczowe, itp. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Ja na swojej dioramie chciałem uzyskać efekt torów starych, nie używanych i nie jeżdżonych, będących tylko postumentem dla eksponatów. Użyłem do tego sprayu brązowego, mat - satyna, a także jaśniejszego odcienia brązu: farby akrylowej nakładanej pędzlem, celem uzyskania efektu rdzawego nalotu.
Kiedy wszystko wyschnie i nie ma śladów niedomalowań itp. możemy przystąpić do szutrowania. Ja używałem szutru ASOA przeznaczonego do TT ale także większego nieco do H0. Akurat szutry ASOA to takiej klasy materiały, że można je z powodzeniem stosować nie pomniejszając skali.
Szuter nakładamy sypiąc pomiędzy szynami, po troszku, rozkładając nadmiar miękkim pędzelkiem. W przypadku podkładów betonowych szczególnie ważne jest aby wystawały one ponad powierzchnię szutru - tak jak w realu. W przypadku podkładów drewnianych stosuje się tą samą zasadę, aczkolwiek podkłady drewniany były zwykle szutrowane na równo, także widoczna była deska, ale szutru jest też odpowiednio więcej. Betonowe zawsze lekko wystają ponad szuter. Oczywiście tak jak od wszystkiego są od tego odstępstwa i w realu znajdą się takie miejsca gdzie będzie to wyglądało inaczej. Ważne żeby efekt Was zadowalał.
Czym kleić szuter? Moim zdaniem najlepszy jest rozwodniony wikol. Można go aplikować za pomocą kroplomierza, pipety, czy też strzykawki. Kropla po kropli delikatnie i starannie nasączając nim szuter. Przed zakraplaniem kleju, można spryskać całość przygotowanych i za szutrowanych torów wodą z płynem do mycia naczyń. Tylko delikatnie! Samą mgiełką ze spryskiwacza. Pozwoli to na zmniejszenie napięcia powierzchniowego i mniejsze odkształcenia, oraz przygotuje szuter do lepszego wchłaniania kleju.
Kiedy mamy to już poklejone, wyschnięte... możemy przystąpić do patynowania. Ja używam do tego farb akrylowych, czerni i brązów, matów i połysków. Kurz i brud robimy matami. Mokre, oleiste plamy robimy połyskiem. Do tego używam jeszcze suchych pasteli, którymi staram się zapudrować i wsmarować brudy, kurze i wszelkiego rodzaju naloty.
Należy pamiętać o tym, że kiedy robimy torowisko pod diesle to plamy oleju itp będą głównie pomiędzy szynami, natomiast kiedy robimy tory pod parowozy, one również brudziły po bokach i tam tez należałoby umieścić takie ślady. Oczywiście wszystko z umiarem i zdrowym rozsądkiem - żeby nie przesadzić. Na koniec kiedy dookoła wyrasta sceneria, rosną trawy, powstają budynki itp. możemy jeszcze suchą pastelom zniwelować różnicę między pasem torów a skrajem trawy. Pędzelkiem możemy tak nanieść pastele, aby kolorystyka nie kontrastowała za bardzo i aby kurz, brud i pył równomiernie zanikał. Można wtedy też stosownie dobrać kolor i pograć nim trochę, aby uzyskać jeszcze lepszy, bardziej realny efekt.
Zapraszam do obejrzenia fotek poniżej, odnoszących się do kolejnych etapów, które opisałem powyżej. Pytajcie jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, lub jeśli coś było niejasne. Zapraszam! Smile

[Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg]

[Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg]
05-10-2012 20:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
Oskar Offline
Znany
**

Liczba postów: 231
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #2
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
I to jest to co najbardziej lubię Big Grin
Te rdzawe tory są zarąbiste.
22-10-2012 13:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rysio Offline
Admin
*******

Liczba postów: 430
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 5
Post: #3
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
Wspominałeś coś o plamieniu przez parowozy po bokach szyn. Jak to wykonać?
22-10-2012 14:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Doktorek Offline
Znany
**

Liczba postów: 352
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 6
Post: #4
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
KAMAPI gratuluję efektu rdzy.Smile
22-10-2012 14:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
sympatyk Offline
Znany
**

Liczba postów: 101
Dołączył: Oct 2012
Reputacja: 0
Post: #5
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
Kolego KAMAPI jestem pod wielkim wrażeniem patynki.
Zastanawia mnie czy podobny efekt uda się otrzymać
w skali Z Wink
22-10-2012 14:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KAMAPI Offline
Moderator
****

Liczba postów: 168
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #6
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
Rysiu - tak samo jak plamy z oleju na środku torów, czyli cieniutkim pędzelkiem dajesz czarny połysk. Można też dać cieniutko matowego jeśli chcemy pokazać stare ślady. Moją ulubioną metodą jest jednak dać czarnego połysku, a po tym powcierać delikatnie i po małych ilościach pyłek z suchych pasteli. Wtedy lekko się to zmatowi miejscami, ale charakter oleistości pozostanie. Na bokach gdzie brudziły parowozy jest większa ekspozycja na pyły, które wnikają z boków nasypu, z taboru itd. i przyklejają się do tych oleistych śladów. Stąd są one nie tak błyszczące i nie tak obfite jak te pomiędzy szynami. Pomiędzy szynami śladów jest więcej i są świeżo uzupełniane także przez diesele, a po bokach syfią tylko czajniki.
Sympatyk - technika jest dokładnie ta sama w skali Z, taki sam efekt spokojnie można uzyskać. Spray, pędzel albo aerograf i odpowiednie kolory trzeba dobrać.
22-10-2012 14:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rysio Offline
Admin
*******

Liczba postów: 430
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 5
Post: #7
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
Przy tak szczegółowym opisie, wypada tylko się brać do roboty. Wink
22-10-2012 17:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KAMAPI Offline
Moderator
****

Liczba postów: 168
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #8
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
No czekamy Rysiu! Czekamy! Smile
Bierz się do roboty, jakby co to służę pomocą; pytaj - a jak będę wiedział co i jak to na pewno chętnie podpowiem.
24-10-2012 18:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gibon2 Offline
Znany
**

Liczba postów: 203
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 0
Post: #9
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
KAMAPI, coś dalej będzie z relacji? Smile
05-11-2012 10:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KAMAPI Offline
Moderator
****

Liczba postów: 168
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #10
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
Będzie, będzie... tylko nie dzisiaj bo zarobiony jestem i nie mam czasu tych fotek klikać i wklejać... :/ Na górze wątku podałem link do tego tematu na "dużym forum", tam można też podejrzeć - jeśli ktoś jest niecierpliwy Wink
05-11-2012 11:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rysio Offline
Admin
*******

Liczba postów: 430
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 5
Post: #11
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
KAMAPI napisał(a):fotek klikać i wklejać... :/ Na górze wątku podałem link do tego tematu na "dużym forum", tam można też podejrzeć - jeśli ktoś jest niecierpliwy Wink
Ja, jestem niecierpliwy Wink Ale poczekam na dalszy ciąg tutaj.Smile
05-11-2012 19:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KAMAPI Offline
Moderator
****

Liczba postów: 168
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #12
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
No to lecimy Rysiu - Pysiu Wink
Fotki z tłem zrobionym na szybko.

[Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg]

[Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg] [Obrazek: image.jpg]
16-11-2012 20:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Georg Offline
Znany
**

Liczba postów: 59
Dołączył: Nov 2012
Reputacja: 4
Post: #13
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
Dobry pomysł z wątkiem innej skali. Smile KAMAPI podobają mi się twoje prace H0, w 1:220 też coś robiłeś, czy gościnie na tym forum. Wink
20-11-2012 11:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Doktorek Offline
Znany
**

Liczba postów: 352
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 6
Post: #14
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
(20-11-2012 11:33)Georg napisał(a):  Dobry pomysł z wątkiem innej skali. Smile KAMAPI podobają mi się twoje prace H0.
W 1:220 też coś robiłeś, czy gościnie na tym forum. Wink

W związku z tym, że od dłuższego czasu KAMPI gdzieś nam przepadł, pozwolę sobie odpowiedzieć na zadane pytanie.
KAMPI jest statycznym sympatykiem Zetki. Choć sam dłubie w H0, miał kiedyś epizod twórczy związany ze skalą 1:220.
Z tego też względu został zaproszony do naszego forum jako sympatyk i uczestnik.Wink
06-12-2012 18:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rysio Offline
Admin
*******

Liczba postów: 430
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 5
Post: #15
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
KAMAPI gdzie się podziałeś :huh: No wcieło mi ulubionego kolegę Wall
10-12-2012 14:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ernieco Offline
Moderator
****

Liczba postów: 90
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 2
Post: #16
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
KAMAPI, albo jest chory, albo zrezygnował z dalszej bytności
na naszym forum. Myślę, że nie należ już tak nachalnie się
dopytywać. Będzie miał czas i ochotę gadać z nami to się
pojawi. Cool
21-12-2012 18:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KAMAPI Offline
Moderator
****

Liczba postów: 168
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #17
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
Jestem, żyję, zarobiony jestem......... Miło że się dopytujecie i fajnie tak jakoś. Ostatnio aktywny i bardzo zajęty czas,
dlatego nie mam kiedy dłubać i nie mam co pokazać zarazem. Ale za [/align]niedługo dwa moduły wąskiego toru... będą.
Przy okazji życzę wszystkim Wesołych Świąt!
21-12-2012 21:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rysio Offline
Admin
*******

Liczba postów: 430
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 5
Post: #18
RE: Diorama Muzeum Kolejowego
No nareszcie Tongue
22-12-2012 18:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS