Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 33 Głosów - 4.97 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Minidiorama
Autor Wiadomość
sebek1974 Offline
Znany
**

Liczba postów: 468
Dołączył: Dec 2018
Reputacja: 8
Post: #61
RE: Minidiorama
(01-05-2020 21:40)Zdrada69 napisał(a):  W ścianie portowej brakowało kółek cumowniczych...

A no brakowalo...

Sebek potrafi...
01-05-2020 21:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #62
RE: Minidiorama
Początek składania magazynu:


[Obrazek: IMG-3896.jpg] [Obrazek: IMG-3897.jpg] [Obrazek: IMG-3898.jpg] [Obrazek: IMG-3899.jpg] [Obrazek: IMG-3900.jpg] [Obrazek: IMG-3901.jpg]
02-05-2020 15:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jago Offline
Znany
**

Liczba postów: 219
Dołączył: Oct 2012
Reputacja: 2
Post: #63
RE: Minidiorama
(02-05-2020 15:33)Zdrada69 napisał(a):  Początek składania magazynu:

Jakiego materiału użyłeś na szyby? Pleksi? Folia?
02-05-2020 23:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #64
RE: Minidiorama
(02-05-2020 23:06)Jago napisał(a):  Jakiego materiału użyłeś na szyby? Pleksi? Folia?

Szyba a nawet więcej wykonana prosta metodą odzysku z jakiegoś plastikowego przezroczystego opakowania. Więcej ponieważ wycięta płytka stanowi usztywnienie całej ściany i do niej przyklejona jest także dolna część z muru.
Na chwilę muszę wstrzymać prace nad magazynem - czekam na profile plastikowe, których brakuje mi do wykończenia. Na warsztat trafił więc stary model fabryki KIBRI który ma stać się papiernią - której budynek do dzisiaj istnieje:

[Obrazek: z-glosu1.jpg] [Obrazek: z-glosu2.jpg]

Model jest oczywiście trochę inny ale generalnie podobny klimatem:

[Obrazek: IMG-3904.jpg] [Obrazek: IMG-3905-1.jpg]

Wyposażenie dachu idzie do demontażu:

[Obrazek: IMG-3906.jpg]

W zestawie Kibri był też szyb windy - przyda się teraz.

[Obrazek: IMG-3907.jpg]
Budynek po solidnej porcji przeróbek, choć nie calkiem jeszcze skończony:

[Obrazek: IMG-3909.jpg] [Obrazek: IMG-3910.jpg] [Obrazek: IMG-3911.jpg]

[Obrazek: IMG-3912.jpg] [Obrazek: IMG-3913.jpg] [Obrazek: IMG-3914.jpg]
Magazyn budowany "od zera" ma już gotową główna strukturę - teraz jeszcze rampy i drzwi ładunkowe do zrobienia.

[Obrazek: IMG-3922.jpg] [Obrazek: IMG-3923.jpg] [Obrazek: IMG-3924.jpg]
Nie dotarłem do żadnych zdjęć czy planów pokazujących jak szczegółowo wyglądały rampy ale coś tam staram się wymyślić. Rampy powstały z dociętych plastikowych płytek:

[Obrazek: IMG-3926.jpg]

Schody są sklejane z cienkiej balsy, która potem jest oszlifowana:

[Obrazek: IMG-3927.jpg]

Rampy pomalowane są farbą betonową Fallera - druga warstwa raczej wklepywana - tak by dać lekko nierówna strukturę. Wszystko pociągnięte rozwodnionym czarnym washem Vallejo - założenie jest takie, że budynek jest nowy więc nie zdążył sie mocno pobrudzić. Na krańcach wklejone barierki - wykorzystałem relingi fototrawione do modeli statków 1:200, które zostały ręcznie pomalowane.

[Obrazek: IMG-3929.jpg] [Obrazek: IMG-3930.jpg]
Poprawiłem okna (z białych na ciemnozielone) na budynku papierni:

[Obrazek: IMG-3933.jpg] [Obrazek: IMG-3931.jpg]

Udało się znaleźć zdjęcie z przedwojenną reklamą:

[Obrazek: budynek.png]

Ściana została przygotowana:

[Obrazek: IMG-3932.jpg]
Zainstalowane rampy ładunkowe. Pozostały jeszcze daszki...

[Obrazek: IMG-3935.jpg] [Obrazek: IMG-3936.jpg] [Obrazek: IMG-3937.jpg]
Wracam do pracy nad nabrzeżem. Jego krawędzią pójdzie tor do dźwigów bramowych. Sama krawędź wykładana była betonowymi płytami:

[Obrazek: IMG-3965.jpg] [Obrazek: IMG-3964.jpg]
03-05-2020 10:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Flubber Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 36
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 2
Post: #65
RE: Minidiorama
(04-05-2020 10:10)Zdrada69 napisał(a):  Budynek po solidnej porcji przeróbek, choć nie calkiem jeszcze skończony:

Zawsze mi się podobała zabudowa tej firmy. Zwłaszcza infrastruktura przemysłowa.
18-05-2020 09:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Doktorek Offline
Znany
**

Liczba postów: 352
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 6
Post: #66
RE: Minidiorama
(03-05-2020 21:00)Zdrada69 napisał(a):  ..............Na warsztat trafił więc stary model fabryki KIBRI który ma stać się papiernią - której budynek do dzisiaj istnieje:

KIBRI, w sumie chyba jedyna firma, która tworzy tak klimatyczne i charakterystyczne budynki. No może jeszcze Faller. luz
18-05-2020 09:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Flubber Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 36
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 2
Post: #67
RE: Minidiorama
(03-05-2020 10:41)Zdrada69 napisał(a):  Magazyn budowany "od zera" ma już gotową główna strukturę - teraz jeszcze rampy i drzwi ładunkowe do zrobienia.

Pomysł własny czy wzięte z realu?
18-05-2020 10:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #68
RE: Minidiorama
(18-05-2020 10:02)Flubber napisał(a):  Pomysł własny czy wzięte z realu?

Co do zasady to jest to budynek, który istniał w realu ale dzisiaj już go nie ma. Udało mi się znaleźć kilka zdjęć - choć nie z każdej strony i nie wszystkich elementów. Poniżej kilka fotek z portalu cyryl.poznan.pl

[Obrazek: iskun-HCs-YRca-Ej-YDMZ4-M-ar16x9.jpg] [Obrazek: p-TMSl-Pes3-Mv-X5m-JGKPtr-ar16x9.jpg] [Obrazek: qh52-OD7n-Tuf-F8of-KWOB8-ar16x9.jpg]

Po wojnie dobudowano do niego jeszcze większą część na której była reklama CocaColi ze Starym Miastem i Ratuszem w tle:

[Obrazek: l4p-DZy3m-Rd-Vqmh-La-Wa9-L-ar16x9.jpg] [Obrazek: X2-SJima-Xsta1r-Rw-KJxl-G-ar16x9.jpg]
praca nad krawędzią postępuje. Zdjęcie referencyjne:

[Obrazek: Port-lata30.jpg]

Początkowo chciałem dać jako szynę do dźwigu profil Plastruct ale był ewidentnie zbyt duży. Ostatecznie pociąłem szynę 220 mm Marklina, przestrzenie pomiędzy resztkami podkładów wypełniłem szpachlówką Tamiya, wyszlifowałem, pomalowałem farbą betonową Fallera, spatynowałem pudrem Artitect, szynę pomalowałem na rdzawo:

[Obrazek: IMG-3963.jpg] [Obrazek: IMG-3967.jpg] [Obrazek: IMG-3968.jpg]

Efekt końcowy na nabrzeżu wraz z torami kolejowymi:

[Obrazek: IMG-3971.jpg] [Obrazek: IMG-3973.jpg]
18-05-2020 14:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wiko Offline
Znany
**

Liczba postów: 112
Dołączył: Aug 2019
Reputacja: 1
Post: #69
RE: Minidiorama
(18-05-2020 14:11)Zdrada69 napisał(a):  Co do zasady to jest to budynek, który istniał w realu ale dzisiaj już go nie ma. Udało mi się znaleźć kilka zdjęć - choć nie z każdej strony i nie wszystkich elementów. Poniżej kilka fotek z portalu cyryl.poznan.pl

Jako niedoświadczony i stale zadający pytania, oczywiście zadaję kolejne. W jaki sposób bez rysunków technicznych,
wymiarów z realu, można na podstawie fotek ustalić gabaryty i odwzorować w wybranej skali Huh
19-05-2020 09:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #70
RE: Minidiorama
(19-05-2020 09:37)Wiko napisał(a):  Jako niedoświadczony i stale zadający pytania, oczywiście zadaję kolejne. W jaki sposób bez rysunków technicznych,
wymiarów z realu, można na podstawie fotek ustalić gabaryty i odwzorować w wybranej skali Huh

Na pewno nie jest to idealne ale moja metoda była taka, że punktem wyjścia było to zdjęcie:

[Obrazek: OLh-UXZWUZz-BLA0e-BWYbt-ar16x9.jpg]

Na jego podstawie odnosząc się do wysokości nabrzeża w realu (8 metrów) oraz mojego modelowego nabrzeża obliczyłem wysokość budynku - po sprawdzeniu, że daje to sensowną wysokość na jedna kondygnację (budynek ma ich cztery) obliczyłem resztę wymiarów. Założyłem, że segmenty (oddzielone pionowymi betonowymi paskami) są takiej samej szerokości co pozwoliło określić poprzez liczbę segmentów nie tylko długość ale i szerokość budynku. Oczywiście jest to wszystko trochę przybliżone ale myślę, że dość realne.
19-05-2020 19:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wiko Offline
Znany
**

Liczba postów: 112
Dołączył: Aug 2019
Reputacja: 1
Post: #71
RE: Minidiorama
(19-05-2020 19:51)Zdrada69 napisał(a):  Na jego podstawie odnosząc się do wysokości nabrzeża w realu (8 metrów) oraz mojego modelowego nabrzeża obliczyłem wysokość budynku........

Bardzo dziekuję za odpowiedź Shy
21-05-2020 13:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #72
RE: Minidiorama
Na skraju dioramy zmieszczą się kamienice, które widać na historycznych zdjęciach. Niestety znalazłem jedynie zdjęcia od wody, z których można tylko ogólne wnioski wyciągnąć. Niewątpliwie jest to kamienica narożna a po jej lewej stronie druga - niższa o jedną kondygnację:

[Obrazek: kamienica.png] [Obrazek: kamienica2.png]

Najbliższym moim zdaniem komercyjnym produktem, który może kamienicę narożną reprezentować jest model cięty laserem Fallera 282782:
https://www.faller.de/de/de/Produkte/Spu...16761.html

W trakcie sklejania konstrukcji:

[Obrazek: IMG-3999.jpg]

Kamienica będzie oświetlona z efektem gaśnięcia różnych części budynku. Aby to osiągnąć konieczne było zbudowanie wewnętrznej konstrukcji separującej światło na kondygnacje:

[Obrazek: IMG-3998.jpg]

Oświetlenie dwóch skrzydeł budynku wymagało upakowania dwóch takich świetlnych skrzynek:

[Obrazek: IMG-4001.jpg]
Fasada budynku Fallera nie podobała mi się ze względu na kolor jak i nadrukowane srebrne zdobienia które nie pasowałyby do okolicy. Kamienica powinna być trochę mniej zdobna. Postanowiłem tez dodać jej trochę przestrzenności i dorobiłem z profilu Plastructa dodatkowe gzymsy:

[Obrazek: IMG-4003.jpg]

Po pomalowaniu i naklejeniu na korpus wyszło to tak:

[Obrazek: IMG-4011.jpg]

Na dachu często siedzą gołębie:

[Obrazek: IMG-4012.jpg]

Fronton kamienicy był niedawno odnowiony ale tył i ściany boczne już niekoniecznie:


[Obrazek: IMG-4006.jpg]
24-05-2020 22:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wiko Offline
Znany
**

Liczba postów: 112
Dołączył: Aug 2019
Reputacja: 1
Post: #73
RE: Minidiorama
(24-05-2020 22:55)Zdrada69 napisał(a):  ..Najbliższym moim zdaniem komercyjnym produktem, który może kamienicę narożną reprezentować jest model cięty laserem Fallera 282782:.......

Bardzo ładna. Nie wiedziałem że Faller robi też w kartonie wow
27-05-2020 10:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygzyg Offline
Znany
**

Liczba postów: 58
Dołączył: Aug 2014
Reputacja: 1
Post: #74
RE: Minidiorama
(24-05-2020 22:55)Zdrada69 napisał(a):  .........Kamienica będzie oświetlona z efektem gaśnięcia różnych części budynku. Aby to osiągnąć konieczne było zbudowanie wewnętrznej konstrukcji separującej światło na kondygnacje:......

Pomysł oczywiście świetny, ale mała uwaga. LED które zastosowałeś z racji swojej budowy będą się grzały. Do oświetlenia budynku powinieneś zastosować typ LED od 0603 do 1206. Wszystko powyżej potrzebuje już chłodzenia w postaci dużego pads ( tak zwane pole kontaktowe o odpowiedniej wielkości do której lutujemy LED, a które z racji swojej wielkości jest wstanie odprowadzać ciepłotę nagrzewanego elementu) W przypadku jeszcze większych LED zalecane są już specjalne radiatory. luz

[Obrazek: led.jpg]
27-05-2020 10:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AmadeoX Offline
Znany
**

Liczba postów: 116
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #75
RE: Minidiorama
(26-05-2020 22:30)Zdrada69 napisał(a):  ......Na dachu często siedzą gołębie:........

To mają niezłe sr..e, że tak zafajdały dach smiech
27-05-2020 10:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #76
RE: Minidiorama
(27-05-2020 10:02)Wiko napisał(a):  Bardzo ładna. Nie wiedziałem że Faller robi też w kartonie

Faller i Marklin też, chociaż Marklin ma poddostawcę: Laffonte Modellbau. Myślę, ze odczytali trendy rynkowe w tym zakresie.
Przewiduję jeden budynek od Marklina na tej dioramie (choć będzie przebudowywany).
(27-05-2020 10:31)AmadeoX napisał(a):  To mają niezłe sr..e, że tak zafajdały dach

A oto sprawca całego bałaganu

[Obrazek: IMG-4017.jpg]
(27-05-2020 10:25)Zygzyg napisał(a):  Pomysł oczywiście świetny, ale mała uwaga. LED które zastosowałeś z racji swojej budowy będą się grzały. Do oświetlenia budynku powinieneś zastosować typ LED od 0603 do 1206. Wszystko powyżej potrzebuje już chłodzenia w postaci dużego pads ( tak zwane pole kontaktowe o odpowiedniej wielkości do której lutujemy LED, a które z racji swojej wielkości jest wstanie odprowadzać ciepłotę nagrzewanego elementu) W przypadku jeszcze większych LED zalecane są już specjalne radiatory.

Moje kompetencje elektryczne i elektroniczne są nikłe. Ten zestaw diod jest sprzedawany jako modelarski - dokładnie do takich zastosowań - choć oczywiście w 1:220 kubatura na każdą diodę jest oczywiście mniejsza niż w HO. Zakładam, że jak to mruga to ma tez czas na ostygnięcie ...
27-05-2020 19:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zygzyg Offline
Znany
**

Liczba postów: 58
Dołączył: Aug 2014
Reputacja: 1
Post: #77
RE: Minidiorama
(28-05-2020 08:40)Zdrada69 napisał(a):  Dzięki za info. Moje kompetencje elektryczne i elektroniczne są nikłe. Ten zestaw diod jest sprzedawany jako modelarski........

Aż mnie zatkało. Naprawdę to jest sprzedawane z tymi LED??? Ktoś ma mierne pojęcie o ich zastosowaniu.
A jeśli to ze sklepu to już całkowita porażka. Wall
28-05-2020 17:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #78
RE: Minidiorama
Do kamienicy narożnej dołączone będą także pochodzące od Fallera (282781) kamienice o jedno piętro niższe: https://www.faller.de/de/de/Produkte/Spu...6757.html. Wykonanie pierwszej ze względu na konstrukcję z muru pruskiego jest dość pracochłonne. Model oryginalnie składa się z dwóch "połówek" bo przygotowany jest do montażu w tle - na krawędzi makiety ale można poskładać z niego jeden w pełni przestrzenny budynek.

[Obrazek: IMG-4004.jpg] [Obrazek: IMG-4029.jpg] [Obrazek: IMG-4030.jpg]
Ostatni element zestawu kamienic - składa się znowu z dwóch połówek. Żeby model nie był taki jak wszystkie ramy okienne zostaly pomalowane na różne kolory:

[Obrazek: IMG-4031.jpg] [Obrazek: IMG-4032.jpg]

Ponieważ to będzie szczytowy budynek to dorobiona została cała boczna ściana:

[Obrazek: IMG-4033.jpg]
Kolejny budynek na dioramę to magazyn portowy - źródła historyczne określają go jako Magazyn Szczeciński. W magazynie mieściła się firma C. Hartwig (budynek po lewej):

[Obrazek: port5.png]

Po wojnie w trakcie uprzątania zniszczeń wyglądał tak:

[Obrazek: iskun-HCs-YRca-Ej-YDMZ4-M-ar16x9.jpg]

Początkowo myślałem, że będę go budował od zera bo nie mogłem znaleźć odpowiedniego modelu gdy przypadkowo natrafiłem na model magazynu Marklina - nie w 100% pasujący ale mogący stanowić podstawę do dalszej pracy. Po raz pierwszy zdecydowałem się więc na kitbashing modelu laserowo ciętego w kartonie.

http://ztrainsweekly.com/2017/07/20/new-...ght-depot/

Nie podobały mi się kolory więc praca zaczęła się od impregnacji kartonu i malowania poszczególnych elementów (farba w sprayu delikatnie używana):

[Obrazek: IMG-4009.jpg]

"Belki" są bardzo delikatne:

[Obrazek: IMG-4010.jpg]

Ściany zostały obniżone o poddasze:

[Obrazek: IMG-4034.jpg] [Obrazek: IMG-4035.jpg]

Zasadnicza konstrukcja poskładana:

[Obrazek: IMG-4036.jpg]
Kamienice posklejane a w narożnej przeniesiona o 1300 metrów kolektura którą przed wojna należała do kuzyna mojego pradziadka. Pasowała mi tam a natchnęło mnie zdjęcie ulotki która kiedyś została wystawiona na aukcji internetowej:

[Obrazek: 69cef0bb04967312de9f8a4972e337681f73e618...d13f01.jpg]

Na dachach wylądowały gołębie. Jeszcze jeden sklep zyska nazwę - poszukiwania historyczne wciąż trwają:

[Obrazek: IMG-4118.jpg] [Obrazek: IMG-4119.jpg]
30-05-2020 21:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AmadeoX Offline
Znany
**

Liczba postów: 116
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #79
RE: Minidiorama
(21-06-2020 17:28)Zdrada69 napisał(a):  Kamienice posklejane a w narożnej przeniesiona o 1300 metrów kolektura którą przed wojna należała do kuzyna mojego pradziadka. Pasowała mi tam a natchnęło mnie zdjęcie ulotki która kiedyś została wystawiona na aukcji internetowej:
Na dachach wylądowały gołębie. Jeszcze jeden sklep zyska nazwę - poszukiwania historyczne wciąż trwają:

Ogólnie bardzo ładnie się prezentuje. Skala Zet ma to do siebie, że z perspektywy widza nie widać wszystkich szczegółów. Moje pytanie, czy będziesz coś jeszcze robił z narożnikami? Jakaś bejca, wyrównanie, zakrycie szczelin po klejeniu kartonu? praca Podejrzewam, że zwykły oglądacz patrzący na makietę niczego nie dostrzeże. Więc w zasadzie można sobie darować. To już tak dla samego siebie i powiedzmy własnej satysfakcji. luz
22-06-2020 10:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #80
RE: Minidiorama
(22-06-2020 10:34)AmadeoX napisał(a):  Ogólnie bardzo ładnie się prezentuje. Skala Zet ma to do siebie, że z perspektywy widza nie widać wszystkich szczegółów. Moje pytanie, czy będziesz coś jeszcze robił z narożnikami? Jakaś bejca, wyrównanie, zakrycie szczelin po klejeniu kartonu? praca Podejrzewam, że zwykły oglądacz patrzący na makietę niczego nie dostrzeże. Więc w zasadzie można sobie darować. To już tak dla samego siebie i powiedzmy własnej satysfakcji. luz

Zostanie jak jest. Mogłoby być trochę lepiej ale na obecnym etapie akceptuję w takim stanie. Na dioramie jeszcze wiele do zrobienia będzie. Brakuje mi jeszcze dwóch budynków - jeden będzie gotowy z MBZ a drugi do zrobienia samodzielnie. No i wszystkie drobiazgi, nawierzchnie, chodniki etc. Muszę też trochę skorygować pierwotny plan żeby się sensownie pomieściło to co mam gotowe - zastanawiam się tylko czy zwęzić rzekę Wartę czy drugi brzeg - wtedy nie będzie pewnie na nim toru kolejowego i samotnego drzewa... No ale nie one są kluczowe na tej dioramie.

Tymczasem dokończyłem magazyn tzw. szczeciński. Mieszczą się w nim dwie firmy: słynny C. Hartwig - już jako polska spółka okresu międzywojennego oraz firma spedycyjna Zygmunta Stachowskiego, która także tam była zlokalizowana. Budynek ma wewnętrzne oświetlenie oraz lampę nad wejściem u szczytu i dwie lamy pod okapem dachu. Od strony lądu znajduje się dźwig naścienny.

[Obrazek: IMG-4138.jpg] [Obrazek: IMG-4139.jpg] [Obrazek: IMG-4140.jpg] [Obrazek: IMG-4141.jpg]

Według zamysłu producenta ten model wygląda tak:

[Obrazek: 277322-c.jpg]
30-06-2020 20:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS