Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: Z czego wykonać góry.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Z czego wykonać góry. Kupować jakieś gotowce czy dłubać
ze styropianu czy innego ustrojstwa. Huh
Kiedyś można było kupić Fallerowskie formy wzgórz do wypełniania gipsem. Całkiem fajne górki wychodziły. Trzeba sprawdzić czy można jeszcze dostać. Może jakaś inna firma oferuje dodatki tego typu. Smile
Polecam piankę montażową. Można przy jej pomocy tworzyć góry, pagórki, cuda wianki... Po wyschnięciu można ją kroić, ciąć, wydzierać i formować w niej pożądany kształt terenu.
Przykładem może być moja Makieta Górsko-Wiejska, którą kiedyś prezentowałem na "dużym forum". Wedy dopiero raczkowałem modelarsko, ale widać tam o co chodzi z pianką, jak można ją uformować i pomalować.
link do fotek:
Makieta Górsko -Wiejska KAMAPI
Lekcja poglądowa Wink






"Mikołajka" w krzaczorach - pierwsza klasa Wink
(25-01-2013 18:04)Gibon2 napisał(a): [ -> ]Z czego wykonać góry. Kupować jakieś gotowce czy dłubać
ze styropianu czy innego ustrojstwa. :huh:

Próbowałem z gipsu, ale to kiepski pomysł. Nie polecam. Cool
Zamiast gipsu masa/szpachla akrylowa i będzie ok. Dobrze się rozprowadza, dobrze obrabia i barwi. Można też kombinować z różnego rodzaju klejami do płytek itp. Masy szpachlowe/gipsowe do ścian np: Goldband Knauf'a też ujdzie. Trzeba próbować. Podobny piękny beton wychodzi z któregoś z Atlasów do płytek.
(03-02-2013 03:23)KAMAPI napisał(a): [ -> ]Zamiast gipsu masa/szpachla akrylowa i będzie ok. Dobrze się rozprowadza, dobrze obrabia i barwi. Można też kombinować z różnego rodzaju klejami do płytek itp. Masy szpachlowe/gipsowe do ścian np: Goldband Knauf'a też ujdzie. Trzeba próbować. Podobny piękny beton wychodzi z któregoś z Atlasów do płytek.

A czy taka pianka do uszczelniana okien się nadaje?
Nie tyle do uszczelniania co do montażu, bo to pianka montażowa. Są jej dwa rodzaje: nisko i wysokoprężna. Wysokoprężna bardziej wybuli, a nisko będzie mniej rosła. Ja robiłem i taką i taką. Najtańszą. W tubie pod ciśnieniem. Tylko trzeba uważać bo brudzi, klei się i ciężko zmywa. Trzeba ostrożnie, i uważać na pryskanie bo potrafi czasem mocniej zapodać i rozchlapać po wszystkim co znajdzie się w zasięgu rażenia - ale to kwestia wprawy, po paru psiknięciach na próbę. Jak się zrobi na powierzchni "skórka" a czuć że pod spodem jest jeszcze miękko i płynnie, to można to czymś docisnąć lekko, żeby uformować pożądany kształt; jakieś półki skalne, zbocza, przewężenia itp. To dociskanie też z umiarem, żeby nie wypłynęło.
Jak wyschnie to można ciąć i kroić.
Jest jeszcze jeden patent, żeby później jej powierzchnia ładnie wyglądała i przypominała skałę... Big Grin
(05-02-2013 13:12)KAMAPI napisał(a): [ -> ]Jest jeszcze jeden patent, żeby później jej powierzchnia ładnie wyglądała i przypominała skałę... Big Grin

To zdradź sekret, nie cierpię tajemnic. Wall
(25-01-2013 18:04)Gibon2 napisał(a): [ -> ]Z czego wykonać góry. Kupować jakieś gotowce czy dłubać
ze styropianu czy innego ustrojstwa. :huh:

Styrodur, bardzo wdzięczny materiał;
Zajrzyj tu!
Ernest - jak już "wystygnie", po docinasz i zrobisz tak jak powinno być, to można to posmarować jednym specyfikiem. I specyfik ten można stosować do wszystkiego na makiecie, do dróg, chodników, skałek i wszelkich innych opcji. Otóż kupujesz szpachlę gipsową, typu wspomniany już przeze mnie Goldband, lub inną gładź czy inny tego typu gips ale nie czysty, tylko taki do gładzi. Rozrabiasz to nie na gęstą taką papę jak do robienia właśnie gładzi, tylko na coś w rodzaju wikolu. Rozwadniasz to bardziej, na tyle żeby nadawało się do malowania pędzelkiem - ale wciąż było na tyle gęste żeby nie spływało jak woda. Nie można rozwodnić, bo wtedy spłynie wszystko w cholerę. Tym smarujesz co chcesz i jak chcesz. Zasycha szybko tworząc w miarę gładką skorupę, nadającą się do obróbki, szlifowania itd. przecierania, malowania itd. Ja tym opierniczam w zasadzie wszystko. Wystarczy cienka warstwa tego. Czasem takie mokre to posypuje jeszcze piaskiem kwarcowym "na płasko" tak żeby się drobinki piasku zamoczyły i połączył z nałożonym wcześniej gipsowym mleczkiem. Daje fajną strukturę w zależności od ilości piasku vs ta maź gipsowa, od czasu w jakim się to połączyło. Warto popróbować, bo sama pocięta pianka jest czasem taka porowata i słabo wygląda pomalowana. A tak ten gipsowy specyfik wejdzie w pory, zrobi gładką powierzchnię i wygląda cacy! Smile
Dzięki kolego. Popróbujemy, zobaczymy. Big Grin
Zawsze chętnie służę pomocą.
Powodzenia i koniecznie pokaż, choćby w tym wątku - jak Ci wyszło!
(25-01-2013 18:04)Gibon2 napisał(a): [ -> ]Z czego wykonać góry. Kupować jakieś gotowce czy dłubać
ze styropianu czy innego ustrojstwa. :huh:

Na upartego można ulepić z gliny. Wink
Przekierowanie