Modelarstwo kolejowe wielkości  Z -1:220
Semafory - Wersja do druku

+- Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 (https://forum.trybunaly.eu)
+-- Dział: Główny (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Sterowanie oraz elektryczność na makiecie. (/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Dział: Elektryka infrastruktury (/forumdisplay.php?fid=37)
+---- Wątek: Semafory (/showthread.php?tid=378)



Semafory - Zdrada69 - 12-08-2015 21:56

Mam nadzieję, że ktoś jest trochę bardziej obeznany w tematach elektrycznych (ja zdecydowanie nie). Planuję montaż na makiecie semaforów kształtowych Viessmana (dwa to już nawet stoją) nr katalogowy 4800 (analogiczne w N to 4400, TT 4900, HO 4500). Pooglądałem sobie schematy połączeniowe i nawet je rozumiem Tongue. Pytanie jednak dotyczy sterowania nimi. Moja makieta jest analogowa a pytanie związane jest z włącznikami. Otóż schemat oczywiście sugeruje użycie centralki Viessmana (5549). Ja myślę sobie, że chciałbym mieć raczej odrębny pulpit z całym sterowaniem (odrębnie wykonany). Nie wiem jednak czy prąd którego zadaniem jest zmiana położenia semafora (dwa niebieskie kabelki z opaską czerwoną i zieloną) powinien (może) płynąć w danym ustawieniu przez cały czas - czy to powinien być tylko impuls, który powoduje przestawienie semafora ale nie powinien pynąć cały czas bo może coś w środku poprzepalać ? Może ktoś z Was ma wiedzę w tym zakresie ?


RE: Semafory - Zygzyg - 15-08-2015 17:58

To ma być tylko impuls. Chwilowe podanie napięcia spowoduje zadziałanie cewki i przesunięcie ramienia w górę lub w dół.


RE: Semafory - Zdrada69 - 15-08-2015 21:37

(15-08-2015 17:58)Zygzyg napisał(a):  To ma być tylko impuls. Chwilowe podanie napięcia spowoduje zadziałanie cewki i przesunięcie ramienia w górę lub w dół.

Dzięki za info