Odpowiadając punkt po punkcie od końca:
1. Kanał przedstawiam na załączonej fotografii - zwykły wydrążony styropian + oczywiście zagłębienie w podsadzce - można było zrobić to na poziomie, ale zastosowałem takie rozwiązanie, gdyż chciałem uzyskać dodatkowy prześwit w bramie.
2. W kwestii czujników to sprawa wygląda tak:
- Cała makieta została podzielona na izolowane odcinki. Co pozwala załączać osobno ich zasilanie w ramach potrzeb.
- W okolicach końców odcinków pod torem umieszczono fotorezystory (czujniki światła) - działa to tak, że zmienia się odczyt czujnika jak coś stoi na torze i go zasłania - w naszym wypadku lokomotywa.
- Sterowanie odcinkami (włączanie i wyłączanie zasilania) będzie odbywało się za pomocą płytki Arduino, jak również napięcie na włączonym odcinku będzie sterowane za pomocą płytki Arduino (zresztą obecnie sterownik do kolejki sam sobie zrobiłem w oparciu o Arduino i sterownik silnika),
- Płytka Arduino będzie sczytywała zmiany poziomów czujników i będzie się "orientować" gdzie jest pociąg. Powinno to pozwolić na autonomiczny ruch pociągu po ustalonej/zaprogramowaniej trasie.
- Ilość odcinków powinna pozwolić na poruszanie się równocześnie 1 pociągu autonomicznie, a drugiego sterowanego np ręcznie.
Mam nadzieję, że to zadziała
testy poszczególnych elementów wypadały dobrze.
Ale to będzie w drugiej fazie projektu, bo w pierwszej chcę czujniki wykorzystać do pokazywania zajętości torów na pulpicie.
Generalnie będzie to tak zrobione, że jedna płytka (Arduino) pod makietą steruje nią (zasilanie torów + sterowanie rozjazdami + zczytywanie stanów czujników) i będzie się kontaktować z drugą zainstalowaną w pulpicie.
Będzie następowała wymiana danych pomiędzy nimi co będzie skutkowało efektem wizualnym na pulpicie dotykowym oraz sytuacją na makiecie
Do tego kiedyś jeszcze jedna płytka ma sterować semaforami, ale to już tzw. pieśń przyszłości... jak mi starczy sił
(28-01-2021 21:38)Zdrada69 napisał(a): Nie robiłem tego nigdy "w skałach". Nie wiem jaki masz plan na trawę w innych miejscach - będziesz siał elektrostatycznie ? Jeśli tak to ja używam jako pierwszej warstwy trawy 1 mm a jako drugiej - kępy lub większe połacie mieszanej 1mm i 2mm. Bardziej zwracam uwagę na kolorystykę niż dokładność skali. Efekty daje mieszanie różnych odcieni. Alternatywnie używam drobno mielonej gąbki (Woodland Scenic - Blended Turf). W skały może moim zdaniem być tak i tak ale jak nie masz elektrosadzarki - to gąbka - moim zdaniem lepsza niż "położona" trawa. Jak gdzieś trochę bardziej płaskie miejsce to może i mały krzaczek bym posadził.
Tak mam elektrosadzarkę - ale taką prostą chińską i będę się tego dopiero uczył.
Widzę dużo makiet na YT z całkiem ciekawym efektem w oparciu o zieleń nazwijmy to sypaną. I tak głośno myślę że zieleń z elektrosadzarki, mogła by byś uzupełnieniem.
Czy mógłbyś się podzielić informacją, których produktów używasz w zakresie zieleni ? Zarówno tej niskiej, średniej i wysokiej ? Może mógłbyś to dokładnie opisać w sekcji zieleni ?