Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 33 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Shapeways czyli drukowanie 3D
Autor Wiadomość
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.088
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #221
RE: Shapeways czyli drukowanie 3D
Ciekawe produkty o polskim charakterze - wynik pracy amerykańskiego modelarza Walta (southernscale) - zainspirowanej moimi budowanymi "od zera" trafostacjami.

[Obrazek: shape1.jpg] [Obrazek: shape2.jpg]

Tutaj można je znaleźć:
http://www.shapeways.com/product/C2EM65R...areProduct

http://www.shapeways.com/product/JENNJVG...areProduct

http://www.shapeways.com/product/DX7NNZ8...areProduct

http://www.shapeways.com/product/G4DK5Y4...areProduct
Jest takie powiedzenie: "Człowiek uczy się całe życie" więc i mnie spotkała nauka - tym razem z produktami z Shapeways ... i nauka ta dotyczy sprawy bardzo prostej - wręcz o oczywistym charakterze. No cóż powiedzenie - czytaj wszystko co jest napisane jest jak najbardziej uzasadnione.

Chcę zwrócić Waszą uwagę na fakt, że różne produkty na Shapeways są przygotowane i mogą być wydrukowane z różnego tworzywa. W Zetce najczęściej jest to tworzywo Frosted Ultra Detail lub Frosted Extreme Detail. Oba te tworzywa są przezroczyste, powierzchnie gładkie raczej wychodzą gładkie (choć czasem widać troche - szczególnie po pomalowaniu "warstwowość druku". Efekt ten jest trochę większy dla Frosted Ultra Detail - warstwa ma 29 mikronów a mniejszy dla dla Frosted Extreme Detail gdzie warstwa ma 16 mikronów. Jeśli możesz i jest wybór - wybierz Frosted Extreme Detail (choć pewnie ma to swoje odzwierciedlenie w cenie). Moim zdaniem jednak oba materiały dają akceptowalna jakość.

Ostatnio trafiłem jednak na produkt (model ciągnika Tatra) dostępny z materiału White Strong & Flexible:

http://www.shapeways.com/product/GQUBM9F..._content=6

Ten materiał daje zupełnie inną - gorszą jakość - powierzchnie są matowe i lekko porowate - ewidentnie wydruk odbiega jakością odwzorowania od prezentowanego widoku projektu. W przypadku tej Tatry - wygląda to tak - po pomalowaniu farbą podkładową Dodgy:

[Obrazek: IMG_3382.jpg]

Natrafiając na ten materiał należy zwrócić uwagę na to jaki to będzie model (i czego) !!! Prezentowałem w wątku o makiecie model chaty leśnej:
https://www.shapeways.com/product/NJ7XJJ...li=ostatus
który po pomalowaniu i drobnej waloryzacji (dach pokryty darnią) moim zdaniem wyszedł bardzo dobrze mimo że był wydrukowany właśnie z takiego materiału.

[Obrazek: IMG_1929.jpg]

Ten model dostępny jest w wykonaniu z 3 różnych materiałów i widać że rozpiętość cenowa jest duża - słabszy materiał - 3 razy tańszy niż Frosted Ultra Detail.

Wracając do tej Tatry - mimo wszystko postarałem się coś z niej zrobić... Podstawa to charakterystyczny kolor pomarańczowy. Zaletą materiału jest to że jego porowatość powoduje, że nie ma żadnego problemu z malowaniem pędzlem.

[Obrazek: IMG_3384.jpg]

Najlepszym elementem będzie brezentowa buda - pokryta fragmentem chusteczki higienicznej na który aplikowany jest rozwodniony mocno klej typu wikol. Daje to dość fajny efekt - początkowo planowałem jeszcze aby odwzorowane były pałąki metalowe na których plandeka jest rozpięta - chciałem przykleić na cyjanoakryl druciki miedziane na oryginalną budę i potem dopiero naklejać chusteczkę ale niestety nie chciało to trzymać Sad.

[Obrazek: IMG_3383.jpg]

Efekt końcowy po pracach malarskich farbami i washem:


[Obrazek: IMG_3386.jpg] [Obrazek: IMG_3387.jpg] [Obrazek: IMG_3390.jpg]
26-12-2015 22:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Shapeways czyli drukowanie 3D - Zdrada69 - 26-12-2015 22:36



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS