Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 11 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polonica
Autor Wiadomość
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #41
RE: Polonica
Pokorespondowałem sobie z naszym polskim kolegą Matu oraz Haraldem Thom-Freudenreich. Harald twierdzi, że wydał swego czasu niemieckiego EANOS'a w polskich barwach. Nie dopytywałem się już o szczegóły. Pytałem generalnie o możliwości produkcji polskiego taboru. Harald niestety nie widzi takiej możliwości, chyba, że krótkiej serii - wydał 40 sztuk Dm2/4 SBB w cenie 700 Euro. Przy czym doświadczenie pokazuje, że próby spółek i zamawiania razem, nie działają i może być problemem zebrać 40 chętnych osób. Nawet nie wiem ile tutaj jest użytkowników tego forum. Szperając dalej uderzyłem do Matu, który oferuje modele H0, TT oraz N. Tu sprawa wygląda ciut lepiej. Na urchomienie produkcji konkretnego - 1500zł. Potem, przykładowo, koszt złożonego modelu z kalkami 111/112 to - dla wersji oliwkowej 400zł, dla wersji kremowo zielonej - 450zł. Powiem tak, wiem ile już w życiu wydałem na kolejki. Wagon za 400zł, choćbym miał kupić tylko jeden w roku, to nie jest aż tak dużo. Nie znam oczywiście jakości modeli Matu, może Szymon gdzieś widział skoro interesuje się również skalą N.
Muszę jeszcze do Marklina znaleźć jakiś odpowiadający na maile kontakt. Ciekawi mnie jakie mieliby oczekiwania sprzedażowe by chcieli np wypuścić BR285, BR232 czy Taurusa w Polskim malowaniu. Ciekawe czy w ogóle byliby chętni na coś takiego w skali Z? Jeszcze zawsze są chińczyki. Taki Robo wypuścił co prawda jeden model h0 w wielu malowaniach ale jakoś wagonu robi wrażenie. Nie znam niestety skali jego produkcji.
04-10-2017 17:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #42
RE: Polonica
Ale po co zawracać głowę zagranicznym wielkim producentom skoro polskiemu się nie daje zarobić Cool
Opracowałem model wagonu 401Z w 3 wariantach. Model gotowy do kupienia i poskładania i do zabawy Wink koszty niskie za kit Smile
http://forum.trybunaly.eu/showthread.php?tid=517 nikt poza Pawłem nie wyraził chęci zakupu takiego Kita Wink Więc po co męczyć Wielkiego producenta który by musiał pewnie minimum 500 sztuk wyprodukować i sprzedać, aby w ogóle zacząć myśleć o większej produkcji czegoś w PKP Smile

Dla zabawy swego czasu zaprojektowałem budę SP 47, która ma być docelowo nakładana na podwozie BR 232. Pewnie za jakiś czas więcej konkretów Wink
Poniżej fotka próbnego wydruku od Mariusza Mariomodelrio. Wydruk 3D idzie do mnie do domu. Czekam jeszcze na wydruk tej samej budy w 2 wersjach z Shapeways Wink


Nie znam wyrobów MATU. Widziałem tylko EP09 w malowaniu ICC 1:160. Z nóg mnie nie zwaliła... ale to może efekt tego że nie przepadam za tą maszyną a do tego jakoś zdjęć nie jest idealna Wink


Załączone pliki Obrazki
   
04-10-2017 18:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #43
RE: Polonica
No tak, w H0 wymęczyli polski tabor ale tam był potencjał. Ja Twój wagonik chętnie kupię ale na start muszę zacząć od jakiegoś zestawu w tej skali. Niestety nie będzie to nic z naszych rodzimych klimatów. SP47 dla mnie zbyt egzotyczna, 46 brałbym w ciemno i malował w niebieskie PKP Cargo. Do tego by pasowały Twoje wagony, też w niebieskim. Jedyny problem to, że dostępne kalki to chyba tylko dwa numery boczne i to z różnych epok. Zastanawia mnie jak wyszedłby chałupniczo biurowy wydruk kalek na kolorowej drukarce laserowej. Wtedy można by powalczyć o więcej numerów bocznych. Jest inna kwestia - nie każdemu chce się bawić kitami. Mam nadzieję, że z mojego EN57 coś wyjdzie poza kurzącymi się blaszkami w szufladzie. Dziś gdy w innych skalach jest tabor PKP pewno ciężko ludzi namówić na 1:220 ale uważam, że jak się mieszka w mieszkaniu to nie na lepszej skali.
04-10-2017 19:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #44
RE: Polonica
Przy tej chłonności rynku na polskie modele od seryjnych producentów nie ma co liczyć bo to ekonomicznie totalnie nieopłacalne. Choć fajnie że kolega Jacenty "drąży" temat. Jak coś wskóra to super będzie.

Freudenreich wg mojej wiedzy nie wydał tego EANOS'a. Była taka wstępna zapowiedź ale tylko tyle. W 2016 rozmawiałem z nim w Altenbeken i niewyraźnie mówił, że może kiedyś. Za to wyszły spod jego ręki: kryty dwuosiowy serii Kdt (chyba ok 70 EURO kosztował) oraz set dwóch dwuosiowych węglarek (drewniana i stalowa) który kosztował 130 EURO. Te modele bardzo ładnie wykonane są - wiem bo mam ale wydatek duży był. Te wagony sa pokazane w tym wątku.

Na dzisiaj moim zdaniem zachęcajmy tych co projektują i robią coś w 3D albo są skłonni zrobić kalki (kalkomanie.com) po prostu kupując ich produkty. I tak na nich (biorąc pod uwagę nakład pracy) raczej nie zarobią wiele ale fajnie że jest cokolwiek !

Szymon czekam na ciąg dalszy z SU47 !!!!!!!!!!

(04-10-2017 19:24)Jacenty napisał(a):  No tak, w H0 wymęczyli polski tabor ale tam był potencjał. Ja Twój wagonik chętnie kupię ale na start muszę zacząć od jakiegoś zestawu w tej skali. Niestety nie będzie to nic z naszych rodzimych klimatów. SP47 dla mnie zbyt egzotyczna, 46 brałbym w ciemno i malował w niebieskie PKP Cargo. Do tego by pasowały Twoje wagony, też w niebieskim. Jedyny problem to, że dostępne kalki to chyba tylko dwa numery boczne i to z różnych epok. Zastanawia mnie jak wyszedłby chałupniczo biurowy wydruk kalek na kolorowej drukarce laserowej. Wtedy można by powalczyć o więcej numerów bocznych. Jest inna kwestia - nie każdemu chce się bawić kitami. Mam nadzieję, że z mojego EN57 coś wyjdzie poza kurzącymi się blaszkami w szufladzie. Dziś gdy w innych skalach jest tabor PKP pewno ciężko ludzi namówić na 1:220 ale uważam, że jak się mieszka w mieszkaniu to nie na lepszej skali.


Jecenty - 1:220 to także cholernie motywująca skala ! Jak ci się uda będziesz miał jedynego na świecie EN57 w 1:220 !
04-10-2017 19:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #45
RE: Polonica
Dla miłośników obecnych czasów - u nas odmiany FLIRTA też kursują. Tu Flirt 1:220

   
05-10-2017 16:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wektor Offline
Znany
**

Liczba postów: 300
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #46
RE: Polonica
(05-10-2017 16:51)Zdrada69 napisał(a):  Dla miłośników obecnych czasów - u nas odmiany FLIRTA też kursują. Tu Flirt 1:220

Zarąbistość dnia wow
05-10-2017 20:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #47
RE: Polonica
Jakby ktoiś chciał myśleć o Flircie:

https://www.shapeways.com/product/89F9KH...d=63780180
07-10-2017 13:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #48
RE: Polonica
(07-10-2017 13:08)Zdrada69 napisał(a):  Jakby ktoiś chciał myśleć o Flircie:

https://www.shapeways.com/product/89F9KH...d=63780180


Zdrada ale to NOT for SALE Wink
08-10-2017 00:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
wilczeecho Offline
Znany
**

Liczba postów: 107
Dołączył: Jul 2015
Reputacja: 4
Post: #49
RE: Polonica
Zdziwiliście mnie tymi kolejami mazowieckimi.... Ma ktoś kontakt email do tej firmy? Ja nie mogę odszukać na stronce... :<
Pado "nikt poza Pawłami*" bo ja też posiadam kilka sztuka :3 wziąłbym więcej ale fundusze mi nie pozwalają :<
08-10-2017 12:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #50
RE: Polonica
(08-10-2017 12:18)wilczeecho napisał(a):  Zdziwiliście mnie tymi kolejami mazowieckimi.... Ma ktoś kontakt email do tej firmy? Ja nie mogę odszukać na stronce... :<
Pado "nikt poza Pawłami*" bo ja też posiadam kilka sztuka :3 wziąłbym więcej ale fundusze mi nie pozwalają :<

Racja Pawle masz rację... powinno być nikt poza Pawłami Wink

Z nowych wieści to niebawem z Shapeways dotrze do mnie próbny wydruk budy SP47. Zobaczymy jak się prezentuje i jak pasuje do podwozia Wink
Fotki robione aparatem. Widać coś więcej.
Bok malowane podkładem
   
i bok malowany na żywca bez obróbki sprawyem akrylowym kupionym w slepie dla plastyków Smile
   
czoło też malowane sprayem.
   
Wg mnie widać że jest BDB Wink
Czekam na wydruk z Shapeways i będzie konfrontacja Wink
08-10-2017 13:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #51
RE: Polonica
(27-09-2015 21:17)Zdrada69 napisał(a):  SM42 i SN61 to ręcznie przerobione modele na podwoziach gotowych modeli - odpowiednio niemieckich V100 i V300.

Czy można gdzieś w sieci zobaczyć więcej zdjęć tego SN61? Jakoś nie mogę namierzyć. Zastanawia mnie użycie wózków od V300. Wiem jak wygląda oryginał i dlatego nie pasuje mi jako zamiennik do SN61.
Nie wiem czy było ale w czeluściach internetu przez przypadek trafiłem na Sputnika

[Obrazek: blog63d.jpg]

Źródło zdjęcia. Wygląda na nielubianą przeze mnie technikę druku 3D.
22-10-2017 13:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #52
RE: Polonica
Jacku....czemu nie lubisz techniki 3D? Uważam że ona jest bardzo pomocna. pokłon jej....
22-10-2017 19:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #53
RE: Polonica
Te Sputniki to robił Adam66 w 1:700 - one są robione z żywicy.
22-10-2017 19:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #54
RE: Polonica
No ale model matka powstał zapewne z wydruku 3d i z blaszek trawionych.
22-10-2017 23:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #55
RE: Polonica
Znając Adama to nie wykluczam, że sam rzeźbił ten model ...
23-10-2017 07:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
wilczeecho Offline
Znany
**

Liczba postów: 107
Dołączył: Jul 2015
Reputacja: 4
Post: #56
RE: Polonica
Napisałem do firmy sondermodellez w komentarzach na ich YT prośbę o email do kontaktu w sprawie modelu tych kolei mazowieckich Smile Zobaczymy co odpiszą ale cena pewnie będzie z kosmosu... :/
EDIT:
Model kosztuje troszkę ponad 600Euro, Jest wyposażony w dekoder i dzwięk. dodatkowo oświetlenie czerwone/białe i oświetlenie wnętrza więc full wypas.
02-11-2017 00:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #57
RE: Polonica
Też do nich pisałem przez komentarze na YT i dowiedziałem się, że model już jest niedostępny.
02-11-2017 00:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
hugwa Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 39
Dołączył: Jul 2015
Reputacja: 2
Post: #58
RE: Polonica
(22-10-2017 23:16)pado napisał(a):  No ale model matka powstał zapewne z wydruku 3d i z blaszek trawionych.

Był strugany z rąsi w polistyrenie i oklejony blaszkami.
02-11-2017 10:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #59
RE: Polonica
(02-11-2017 10:45)hugwa napisał(a):  Był strugany z rąsi w polistyrenie i oklejony blaszkami.
Dzięki za info. Nawet niewiedziałem...
02-11-2017 11:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #60
RE: Polonica
(02-11-2017 10:45)hugwa napisał(a):  Był strugany z rąsi w polistyrenie i oklejony blaszkami.

Hmmm, 2.5mm polistyren to w skali 1:700 ponad połowa szerokości lokomotywy. Są cieńsze arkusze polistyrenu? Pytam bo nigdy na takie nie trafiłem.
02-11-2017 17:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS