Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 8 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wagon UACS 408S w Z
Autor Wiadomość
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #1
Wagon UACS 408S w Z
Po namowie Pawla zaczelem prace nad wagonem UACS 408S (cztero osiowa cemenciarka). Tak wyglada nadwozie w obecnej chwili wedlug renderu shapeways:

https://www.shapeways.com/product/WBYYJA...-inventory

A tak wyglada w moim programie CAD:

[Obrazek: cemenciarka_cdn2.jpg]


Podwozie bedzie zbudowane tak samo jak to od Ryflaka, i.e. bedzie pasowalo no wozki marklina.
22-01-2018 18:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #2
RE: Wagon UACS 408S w Z
No to będzie kolejny polski wagon do kolekcji !!!
22-01-2018 19:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #3
RE: Wagon UACS 408S w Z
(22-01-2018 19:34)Zdrada69 napisał(a):  No to będzie kolejny polski wagon do kolekcji !!!

Maly update. Projekt powoli posowa sie do przodu. Dodalem just gniazda na wozki Marklina. Teraz musze jeszcze poprawic blad w renderingu modelu. Jak wszystko dobrze pojdzie do pierwszy probny wagon bede zamawial w tym tygodniu.
29-01-2018 16:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #4
RE: Wagon UACS 408S w Z
(29-01-2018 16:00)DrCode napisał(a):  
(22-01-2018 19:34)Zdrada69 napisał(a):  No to będzie kolejny polski wagon do kolekcji !!!

Maly update. Projekt powoli posowa sie do przodu. Dodalem just gniazda na wozki Marklina. Teraz musze jeszcze poprawic blad w renderingu modelu. Jak wszystko dobrze pojdzie do pierwszy probny wagon bede zamawial w tym tygodniu.

Pierwszy probny wydruk w drodze :-)
01-02-2018 17:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #5
RE: Wagon UACS 408S w Z
No to czekamy na wieści Smile
01-02-2018 19:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #6
RE: Wagon UACS 408S w Z
(01-02-2018 19:47)pado napisał(a):  No to czekamy na wieści Smile

Juz raz musial isc do poprawki bo okazalo sie ze kladka na gorze byla za cienka :-) i shapeways odrzucil.

Proba numer dwa :-)
02-02-2018 17:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #7
RE: Wagon UACS 408S w Z
(02-02-2018 17:30)DrCode napisał(a):  Juz raz musial isc do poprawki bo okazalo sie ze kladka na gorze byla za cienka :-) i shapeways odrzucil.

Kładka stanowi jedną całość z ze zbiornikami? Bo jeśli nie, to można też przewidzieć opcję kładki i drabinki z blaszek. Waloryzacja wydruku blaszkami nadaje modelom uroku. No chyba, że docelowo przewidzisz dwie wersje - bez blaszkową oraz waloryzowaną.
04-02-2018 20:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #8
RE: Wagon UACS 408S w Z
(02-02-2018 17:30)DrCode napisał(a):  Juz raz musial isc do poprawki bo okazalo sie ze kladka na gorze byla za cienka :-) i shapeways odrzucil.

Znam to aż za dobrze Smile Nie jeden projekt mi tak odrzucili Wink No ale cóż.... tak bywa niestety Smile
04-02-2018 22:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #9
RE: Wagon UACS 408S w Z
Pomijając interesująca mnie kwestię takie zaprojektowania by detale można było wstawić z blaszek bez kastrowania wydruku, chciałbym zwrócić uwagę, że ten typ wagonu chyba jeździł tylko na wózkach 1Xta, które zrobił już Szymon. Oczywiście ja nikogo nie zmuszam do współpracy Wink Wózki Marklina nie będą tam pasować a przez kijowe mocowanie sprzęgów prawdopodobnie będą musiały być umieszczone w niewłaściwym miejscu.
05-02-2018 11:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #10
RE: Wagon UACS 408S w Z
Pomijając interesująca mnie kwestię takie zaprojektowania by detale można było wstawić z blaszek bez kastrowania wydruku, chciałbym zwrócić uwagę, że ten typ wagonu chyba jeździł tylko na wózkach 1Xta, które zrobił już Szymon. Oczywiście ja nikogo nie zmuszam do współpracy Wink Wózki Marklina nie będą tam pasować wyglądem a przez kijowe mocowanie sprzęgów prawdopodobnie będą musiały być umieszczone w niewłaściwym miejscu.
05-02-2018 11:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #11
RE: Wagon UACS 408S w Z
(05-02-2018 11:56)Jacenty napisał(a):  Pomijając interesująca mnie kwestię takie zaprojektowania by detale można było wstawić z blaszek bez kastrowania wydruku, chciałbym zwrócić uwagę, że ten typ wagonu chyba jeździł tylko na wózkach 1Xta, które zrobił już Szymon. Oczywiście ja nikogo nie zmuszam do współpracy Wink Wózki Marklina nie będą tam pasować wyglądem a przez kijowe mocowanie sprzęgów prawdopodobnie będą musiały być umieszczone w niewłaściwym miejscu.

Uzycie wozkow Szymona nie jest problemem. Musialbym tylko zmienic podwozie wagonu do nowego polozenia wozkow (moze 10 minut roboty). Wagony robie na podstawie marklina, bo sa latwo dostepne i nawet czasem tanio dostepne na ebay. :-)

Co do detali z blaszek... Moge zrobic wersje modelu bez detali (tylko potrzebuje listy detali ktore chcesz robic z blaszek :-))
05-02-2018 16:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #12
RE: Wagon UACS 408S w Z
(05-02-2018 16:36)DrCode napisał(a):  Uzycie wozkow Szymona nie jest problemem. Musialbym tylko zmienic podwozie wagonu do nowego polozenia wozkow (moze 10 minut roboty). Wagony robie na podstawie marklina, bo sa latwo dostepne i nawet czasem tanio dostepne na ebay. :-)

Co do detali z blaszek... Moge zrobic wersje modelu bez detali (tylko potrzebuje listy detali ktore chcesz robic z blaszek :-))

To poproszę wersję pod wózki Szymona. Z blaszek będę chciał zrobić podest nad zbiornikami, drabinkę oraz tą centralną szafę po środku wagony (nie wiem jak to fachowo się nazywa), koło hamulcowe oraz stopnie manewrowe.

@Szymon, a do Ciebie pytanie - czy puszczałeś swoje wózki do druku na Shapeways? Może nie będą tak piękne jak od Mario ale rozwiązę to problem dostępności lepszych niż Marklina wóżków.

Właściwie, będę chciał z blaszek zrobić praktycznie to samo co Grzesiek zrobił tu w modelu H0:
[Obrazek: image57991.jpg]
05-02-2018 19:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #13
RE: Wagon UACS 408S w Z
Wózki Szymona są dostępne na Shapeways:
https://www.shapeways.com/product/JR64C3...d=64418346

Dodaje też test porównawczy: Szymon vs.Marklin:

[Obrazek: IMG_4774.jpg] [Obrazek: IMG_4775.jpg]

Wózek Marklina świecący bo to czysty plastik - niemalowany. Szymonowy - malowany. Jak dla mnie kształt z boku nie różnicuje istotnie obu tych wózków - szczególnie w Zetce poziom podobny.

Plusem wózka Szymona jest innowacyjne rozwiązanie gniazda sprzęgu - w efekcie faktycznie można wózek montować bliżej czoła wagonu co ostatecznie przekłada się na lepszą zgodność z oryginałem w zakresie rozstawu czopów skrętu i w efekcie ogólnego wyglądu wagonu. Na jednym wózku to jest około 3mm różnicy czyli w efekcie całkowitym (2 wózki) i po przeliczeniu ponad metr w realu.

Jest jednak coś za coś - sprzęgi trzeba montować bardzo ostrożnie gdyż górna płytka gniazda stanowiąca całość z wózkiem jest bardzo cienka i w praktyce bardzo łatwo ją ułamać. Swoją drogą gdyby szło wydruk 3D zaimpregnować tak jak karton klejem CA to chętnie to miejsce bym tak wzmocnił.

Wagon ma nie tylko wyglądać ale i jeździć. Tutaj wyrób fabryczny w moich testach wypada znacznie lepiej gdyż ma mniejsze opory toczenia. To jest zauważalne przy kilku wagonach na haku w pracy samej lokomotywy jak i w prostym teście odległości toczenia po popchnięciu wagonu.

To tyle z moich obserwacji - może ktoś ma inne doświadczenia ?

Jacenty:
Jak będą blaszki waloryzacyjne - daj znać - chętnie też się pobawię.
05-02-2018 20:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #14
RE: Wagon UACS 408S w Z
(05-02-2018 20:35)Zdrada69 napisał(a):  Wózki Szymona są dostępne na Shapeways:
https://www.shapeways.com/product/JR64C3...d=64418346

Dodaje też test porównawczy: Szymon vs.Marklin:

[Obrazek: IMG_4774.jpg] [Obrazek: IMG_4775.jpg]

Wózek Marklina świecący bo to czysty plastik - niemalowany. Szymonowy - malowany. Jak dla mnie kształt z boku nie różnicuje istotnie obu tych wózków - szczególnie w Zetce poziom podobny.

Plusem wózka Szymona jest innowacyjne rozwiązanie gniazda sprzęgu - w efekcie faktycznie można wózek montować bliżej czoła wagonu co ostatecznie przekłada się na lepszą zgodność z oryginałem w zakresie rozstawu czopów skrętu i w efekcie ogólnego wyglądu wagonu. Na jednym wózku to jest około 3mm różnicy czyli w efekcie całkowitym (2 wózki) i po przeliczeniu ponad metr w realu.

Jest jednak coś za coś - sprzęgi trzeba montować bardzo ostrożnie gdyż górna płytka gniazda stanowiąca całość z wózkiem jest bardzo cienka i w praktyce bardzo łatwo ją ułamać. Swoją drogą gdyby szło wydruk 3D zaimpregnować tak jak karton klejem CA to chętnie to miejsce bym tak wzmocnił.

Wagon ma nie tylko wyglądać ale i jeździć. Tutaj wyrób fabryczny w moich testach wypada znacznie lepiej gdyż ma mniejsze opory toczenia. To jest zauważalne przy kilku wagonach na haku w pracy samej lokomotywy jak i w prostym teście odległości toczenia po popchnięciu wagonu.

To tyle z moich obserwacji - może ktoś ma inne doświadczenia ?

Jacenty:
Jak będą blaszki waloryzacyjne - daj znać - chętnie też się pobawię.

Na wozki marklina moge uproszczony model zrobic dzis w nocy. Wozkow Szymona nie mam... musialbym zamowic by zobaczyc jak zamontowac.
05-02-2018 21:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.091
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #15
RE: Wagon UACS 408S w Z
(05-02-2018 21:10)DrCode napisał(a):  Na wozki marklina moge uproszczony model zrobic dzis w nocy. Wozkow Szymona nie mam... musialbym zamowic by zobaczyc jak zamontowac.

Pewnie Szymon powie Ci co i jak
05-02-2018 21:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #16
RE: Wagon UACS 408S w Z
(05-02-2018 21:45)Zdrada69 napisał(a):  
(05-02-2018 21:10)DrCode napisał(a):  Na wozki marklina moge uproszczony model zrobic dzis w nocy. Wozkow Szymona nie mam... musialbym zamowic by zobaczyc jak zamontowac.

Pewnie Szymon powie Ci co i jak

Włąśnie dziś wykupiłem cały zapas 16 sztuk wózków od Szymona, więc jak będzie potrzeba to się podzielę dwoma wózkami w celach naukowych.

A blaszki waloryzacyjne do tej cysterny mogę zrobić jak tylko będę mógł zamówić model na Shapeways by się dobrze do niego dopasować.
05-02-2018 22:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #17
RE: Wagon UACS 408S w Z
Jeśli chodzi o moje wózki to mogę Ci Konradzie podesłać fragment mojego podwozia w 3D i powiesz mi czy coś z tego jesteś w stanie zrobić Wink Teraz myślę jak tu zrobić ich ulepszenie, ale to wymaga niestety czasu. Myślenice trwają Wink

Co do samych wózków seryjnych to też jestem za tym aby je stosować bo to zawsze lepiej zadziała i będzie funkcjonować. Różnica w konstrukji jest mało co widoczna, choć serdecznie zapraszam do korzystania z moich Wink

Jeśli zaś chodzi o odległość miedzy wagonami na seryjnych wózkach osadzonych we właściwym miejscu to może niebawem znajdzie się na to łatwy sposób. Dziś o mnie przyszły wydruki próbnych sprzęgów pasujących do tych z USA.
   
Te w rzędzie z literką M mają pasować do seryjnych wagonów Marklina. Te w rzędzie z literką X mają masować do moich wózków 1XTa.

To powstało w oparciu o moje pierwsze testowe przymiarki....
   
05-02-2018 22:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #18
RE: Wagon UACS 408S w Z
Czym się różni rząd M od X ? Twój wózek i wózki Marklina, do obu można wykorzystać sprzęg Marklina? Może jakąś inną dyskusję na forum przegapiłem ale nie rozumiem do końca o co chodzi.

Czym się różni rząd M od X ? Twój wózek i wózki Marklina, do obu można wykorzystać sprzęg Marklina? Może jakąś inną dyskusję na forum przegapiłem ale nie rozumiem do końca o co chodzi.
05-02-2018 22:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #19
RE: Wagon UACS 408S w Z
(05-02-2018 22:34)pado napisał(a):  Jeśli chodzi o moje wózki to mogę Ci Konradzie podesłać fragment mojego podwozia w 3D i powiesz mi czy coś z tego jesteś w stanie zrobić Wink Teraz myślę jak tu zrobić ich ulepszenie, ale to wymaga niestety czasu. Myślenice trwają Wink

Co do samych wózków seryjnych to też jestem za tym aby je stosować bo to zawsze lepiej zadziała i będzie funkcjonować. Różnica w konstrukji jest mało co widoczna, choć serdecznie zapraszam do korzystania z moich Wink

Jeśli zaś chodzi o odległość miedzy wagonami na seryjnych wózkach osadzonych we właściwym miejscu to może niebawem znajdzie się na to łatwy sposób. Dziś o mnie przyszły wydruki próbnych sprzęgów pasujących do tych z USA.

Te w rzędzie z literką M mają pasować do seryjnych wagonów Marklina. Te w rzędzie z literką X mają masować do moich wózków 1XTa.

To powstało w oparciu o moje pierwsze testowe przymiarki....


Potrzebowalbym informacji o szerokosci otworu w podwoziu, i powiedzmy grubosci gory wozka. Na podstawie tego jestem w stanie zrobic pina do mocowania podwozia.
05-02-2018 22:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #20
RE: Wagon UACS 408S w Z
Mi wózki Marklina nie pasują ze względu na rozstaw czopów i odległość od buforów. W przypadku 25TN jest, wydaje mi się, rozwiązanie - użycie wóżków MicroTrains
05-02-2018 23:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS