Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 38 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Standard dla skali Z
Autor Wiadomość
Peter Offline
Znany
**

Liczba postów: 139
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #1
Pomysł Standard dla skali Z
Skoro zaczynamy na poważnie może wymyślimy i ustalimy nasz Polski standard. Nasze FREMO Big Grin
Na początek znalazłem standard ZMOD opracowany przez Norwegów warto się przypatrzeć
i wyciągnąć wnioski.
http://zmod.no/zmod-standard/Zmod-standard-english.htm
09-07-2012 21:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
Oskar Offline
Znany
**

Liczba postów: 231
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #2
RE: Standard dla skali Z
Ja znalazłem FREMO Z na Niemieckiej stronieShy

http://www.z-fm.org/html/modulnormen_.html
09-07-2012 21:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Doktorek Offline
Znany
**

Liczba postów: 352
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 6
Post: #3
RE: Standard dla skali Z
Trzeba to wszystko dokładnie przestudiowaćDodgy
12-07-2012 16:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kaczor Offline
Moderator
****

Liczba postów: 501
Dołączył: Aug 2012
Reputacja: 12
Post: #4
RE: Standard dla skali Z
Amerykanie mają jeszcze jeden standard, Z-BendTrack:
http://www.zbendtrack.com/

Trochę dziwadło bo po przeciwnych brzegach modułu biegną dwie dwutorowe linie...

Z innj bajki - na zdjęciach moduły ekstremalne, zbudowane na listwach na kable:
           
Big Grin
23-08-2012 17:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oskar Offline
Znany
**

Liczba postów: 231
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #5
RE: Standard dla skali Z
Kaczor napisał(a):Trochę dziwadło bo po przeciwnych brzegach modułu biegną dwie dwutorowe linie...
Wcale nie dziwadło. Raczej bardzo funkcjonalne rozwiązanie nawrotu składu
na szlak. Nie trzeba przestawiać ręcznie. Pociąg wjeżdża na pętle i wraca.
Taka sama pętla jest na drugim końcu. Rolleyes
   
24-08-2012 09:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kaczor Offline
Moderator
****

Liczba postów: 501
Dołączył: Aug 2012
Reputacja: 12
Post: #6
RE: Standard dla skali Z
Nie miałem na myśli pętli ze zdjęć (w modułach wszystkich skal powszechnie używa się tego na stacjach "technicznych") ale pomysłu na moduł w standardzie Z-BendTrack (w załączeniu obrazki z ich normy). Taki wytwór nadal wygląda jak "tort" i chyba nie ma wiele wspólnego z ideą modułów FREMO czyli zwiększonego realizmu zarówno samej makiety jak i ruchu pociągów. Przecież cała radocha z modułów to zabawa w prawdziwą kolej a nie patrzenie jak "mała ciuchcia w kółko jeździ" Wink
       

Co prawda mam tylko niewielkie doświadczenie jako "maszynista" na zlotach TT ale to super sprawa pilnować rozkładu jazdy, patrzeć na sygnalizację, manewrować na stacjach itp. W modułowej Zetce można już pokusić o budowanie stacji bez żadnych skrótów na które mogą wjechać długaśne składy Smile

PS. Przyglądałem się od dłuższego czasu dyskusjom hazerowców, tetekowców i enkowców na temat modułów. Wniosek jeden - jak najprostsze profile (wystarczą jak w N - jednotorowy i dwutorowy, bez niepotrzebnego tworzenia bytów typu nasyp lub przekop). Nie należy się ograniczać siatką modularną bo i tak moduły nigdy nie zestawia się w "kółko". Od razu ustalić kolor boków na czarny (haziobrowcy się latami o to spierali, w TT ktoś tupnął nogą i są czarne) Wink

A gdyby kiedyś zdarzyła się możliwość połączenia z kolegami z Niemiec albo Czech to zawsze jest możliwość zrobienia "modułu przejściowego").
24-08-2012 12:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rysio Offline
Admin
*******

Liczba postów: 430
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 5
Post: #7
RE: Standard dla skali Z
Masz rację, taki układ w Zetce daje duże możliwości do popisu
w zakresu rozbudowy infrastruktury jak i manewrowości składów.
Większe skale mogą tylko pomarzyć Big Grin
24-08-2012 17:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kaczor Offline
Moderator
****

Liczba postów: 501
Dołączył: Aug 2012
Reputacja: 12
Post: #8
RE: Standard dla skali Z
Warto przeczytać ten wątek a szczególnie wypowiedź hugwy na koniec:
http://forum.modelarstwo.info/threads/n-...orma.9224/
26-08-2012 18:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rysio Offline
Admin
*******

Liczba postów: 430
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 5
Post: #9
RE: Standard dla skali Z
(26-08-2012 18:44)Kaczor napisał(a):  Warto przeczytać ten wątek a szczególnie wypowiedź hugwy na koniec:
http://forum.modelarstwo.info/threads/n-...orma.9224/
Chociaż raz, dobrze gada Wink
30-08-2012 19:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Peter Offline
Znany
**

Liczba postów: 139
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #10
RE: Standard dla skali Z
No co z tą naszą normą? Robota w garażu czeka,trzeba się w końcu na coś zdecydować.Wink
14-09-2012 18:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KAMAPI Offline
Moderator
****

Liczba postów: 168
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #11
RE: Standard dla skali Z
(30-08-2012 19:28)Rysio napisał(a):  Chociaż raz, dobrze gada Wink
Wbrew ogólnemu przekonaniu i pierwszemu wrażeniu... to ta hugwa ma naprawdę coś mądrego
do powiedzenia i niezwykle trafnie kwituje rzeczywistość. Ja tego chłopca szanuję za własne
zdanie, odwagę jego wyrażania i szczerość do bólu.
14-09-2012 19:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Big42 Offline
Znany
**

Liczba postów: 85
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #12
RE: Standard dla skali Z
'KAMAPI napisał(a):Wbrew ogólnemu przekonaniu i pierwszemu wrażeniu... to ta hugwa ma naprawdę
coś mądrego do powiedzenia i niezwykle trafnie kwituje rzeczywistość. Ja tego chłopca szanuję za
własne zdanie, odwagę jego wyrażania i szczerość do bólu.

Niestety ogólne przekonanie i pierwsze wrażenie jest prawdziwe. Czasami jest wstanie powiedzieć
coś sensownego jak każdy. Ale moja opinia pozostanie negatywna. Za dużo w nim buty, arogancji
i samouwielbienia. Bylem światkiem, uczestnikiem zniszczenia przez tego człowiek wspaniałego w
owym czasie forum N i klubu. Przez swoje cechy i brak odpowiedzialności doprowadził do kłótni,
nieporozumień, a w rezultacie do rozpadu jednolitej grupy N-kowców na dwie frakcje. Wielu ludzi
zrezygnowało, nie opowiedziało się za żadną ze stron przenosząc się do Martela i modelarstwo.info.

Aby nie zaśmiecać wątku zmieńmy tema bo o nie Hugwe nam chodzi, a o przyjęcie jakieś normy.
Warto przeanalizować podane przykłady i osiągnąć jakiś consensus w nurtującej nas wszystkich
sprawie.Shy
15-09-2012 10:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KAMAPI Offline
Moderator
****

Liczba postów: 168
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #13
RE: Standard dla skali Z
hugwa mać! Wink no to faktycznie namieszał. Ale ja tego nie widziałem, nie znam gościa. Swój pogląd mam na podstawie tego, że nikomu nie liże tyłka na "dużym forum" i mówi co chce; moim zdaniem trafnie komentując. Ale zostawmy go i wróćmy do tematu, tak jak mówisz.
A jak jest z Z'tką w ogóle w PL? Czy jest jakiś broń bożena "zarząd Z'tki"? Wink No bo w każdej innej skali mam wrażenie, że są kluby, klubiki, "wielcy modelarze..." i ci mniejsi, jest jakiś tam Pan Pyssa, itp. bezinteresownie (...) działający w tym ludzie. A co z Z'tką też jest w tym... bałaganie? No bo tak sobie myślę, że standard jest dla uczestników/modelarzy, a nie po to żeby sobie samym utrudniać i tworzyć wymagania. Jeśli Z'tka w tym kraju jest póki co w powijakach i zaczyna się konkretne działanie, to warto by ustalić coś co będzie dla nas wszystkich przede wszystkim wygodne i akceptowalne użytkowo. Nie za wąskie, nie za szerokie i żeby nie przyjąć czegoś z czym później byśmy się męczyli.
15-09-2012 18:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MisterZ Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 512
Dołączył: Aug 2012
Reputacja: 28
Post: #14
RE: Standard dla skali Z
Z tego co się orientuję nie ma w Polsce klubu Z. Rolleyes Więc jakby
kto chciał i znał się na rzeczy jak założyć klub, Shy można pokusić
się o założenie takowego i przejąć władzę nad Zetką w naszym
kraju. Cool
16-09-2012 15:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KroppeK84 Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 39
Dołączył: Nov 2012
Reputacja: 0
Post: #15
RE: Standard dla skali Z
witam wszystkich, to chyba dobra miejsce aby zacząć rozmowę na temat Z-ki.. aktualnie jestem gdzieś w N-ce.. ale przymierzam się do zmiany lub w parze z zetką.. [miejsce, miejsce, miejsce... którego ciągle brak..], wracając do tematu z-ormy.. najważniejsze kwestie: minimalny wymiar [lub podstawowy] modułu to 30cm no i torowisko... Marklin, Peco, MicroTrains i Rokuhan.. cztery hyba główne firmy zajmujące się torowiskiem Z [dostępnym dla polaka], i teraz tak.. albo przyjąć jedną podstawową [np w N to Peco (code55)] lub dopuścić każdy rodzaj. Niestety dziś tworząc nawet takie coś.. prostego jak takową normę cza brać też pod uwagę czynnik ekonomiczny.. nio .. to ja tyle od siebie .. sprawa wymaga jeszcze dalszej dyskusji i mam nadzieję że w coraz liczniejszym gronie, pozdrawiam.
05-11-2012 16:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AndreaZ Offline
Znany
**

Liczba postów: 73
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 0
Post: #16
RE: Standard dla skali Z
Z naszą skalą jest o tyle kłopot, że nie mamy jeszcze doświadczenia. W Polsce temat skali 1:220 po prostu raczkuje. Nie wiadomo czy naśladować, papugować inne kraje w kwestii norm, czy przyjąć jakieś własne.
Jest to kuszące ponieważ wielkość daje duże pole do popisu. To czego nie można upakować w H0, TT czy N,
tu swobodnie upychamy mały światek i jeszcze zostaje miejsce. Pytanie czy tworzyć moduły szlakowe ( nasyp
i dwa tory ) czy stacyjne z całą infrastrukturą ( dworzec i wszystko wkoło) :huh:
08-11-2012 20:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KroppeK84 Offline
Użytkownik
*

Liczba postów: 39
Dołączył: Nov 2012
Reputacja: 0
Post: #17
RE: Standard dla skali Z
W sumie nikt nie broni zbudować modułu stacji dobrze rozwiniętej bo fakt całą stacje upchasz nawet na 30cm szerokości i jeszcze zostanie albo na 50cm jak tam komu pasuje, co do szlaków jakieś też muszą być bo ciężko aby co 50cm była stacja Undecided , uważam że na dzień dzisiejszy jedynie co do ustaleń to ewentualna szerokość modułu szlakowego[25-30cm]...
09-11-2012 18:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Doktorek Offline
Znany
**

Liczba postów: 352
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 6
Post: #18
RE: Standard dla skali Z
AndreaZ napisał(a):Nie wiadomo czy naśladować, papugować inne kraje w kwestii norm, czy przyjąć jakieś własne.

Andreaz, nie da się przyjąć tylko i wyłącznie własnej normy. Smile Możemy mieć jakieś specyficzne,
elementy, charakteryzujące w ten sposób Polskie wykonanie. Jednak jeśli ma to być norma FREMO,
musimy się trzymać podstawowych zasad obowiązujących u innych. Aby na międzynarodowym spotkaniu
istniała możliwość bezproblemowego podpinania Polskich modułów do np. Niemieckich czy Szwajcarskich. Cool
10-11-2012 16:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wektor Offline
Znany
**

Liczba postów: 300
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #19
RE: Standard dla skali Z
Dobrze piszesz, tylko czy zacni sąsiedzie będą mieli ochotę na podpinki Smile
14-11-2012 22:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Georg Offline
Znany
**

Liczba postów: 59
Dołączył: Nov 2012
Reputacja: 4
Post: #20
RE: Standard dla skali Z
Zaproponuję kilka standardów, według których można zbudować moduł.
Bazą wyjściową jest "Joerger-Heads"
   
Głowica ta jest stosowana w naszych ZIST55 ​​modułów.
[Obrazek: Modul_1_2.jpg] [Obrazek: Modul_1_4.jpg] [Obrazek: Modul_1_5.jpg]

[Obrazek: Modul_1_3.jpg]
15-11-2012 13:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS