Modelarstwo kolejowe wielkości  Z -1:220
Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - Wersja do druku

+- Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 (https://forum.trybunaly.eu)
+-- Dział: Główny (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Tabor (/forumdisplay.php?fid=3)
+---- Dział: Wagony (/forumdisplay.php?fid=71)
+---- Wątek: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) (/showthread.php?tid=561)

Strony: 1 2 3 4


Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - DrCode - 11-02-2018 04:36

Poniewaz czekam nadal na przyslanie pierwszego wydruku cemenciarki, zaczelem prace nad weglarka PKP.

Ogolny plan to wydac weglarke na wozki marklina oraz na wozki Szymona (pado).

Wagon w obecnej chwili prezentuje sie tak:


[Obrazek: weglarka_401_Wj.jpg]


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - pado - 11-02-2018 09:32

Konradzie super. Polecam jednak zrezygnować z drukowanych zderzakòw. Z moich doświadczeń lepiej je zrobić ze szpilki lub użyć np gotowych z innego modelu węglarki marklina 8650. Ten element w skali N jest ogromnie kruchy. E Z będzie jeszcze gorzej. W pliku z moim czopem pod wózek masz też dziury pod zderzaki.

Odnośnie moich wózków to kombinuje jak tu poprawić ich mechanikę oraz gniazda pod sprzęgi. Seryjny wózek marklina mnie zmiażdżył ostatnio.


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - Zdrada69 - 11-02-2018 10:24

Konrad - super inicjatywa - tym bardziej, że takiego wzoru pudła na rynku nie ma. Jak będziesz miał gotową to petem kilka zmienionych wymiarów (no nie tylko chyba) i można machnąć węglarkę typu 601W na 3osiowe wózki Marklina.

http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/020/699/20699825_800.0.jpg/eaaos.jpg

Szymon - uważaj z wózkami to ma masę że miażdży nogi Tongue
A tak serio to co Cie "zmiażdżyło" ?


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - pado - 11-02-2018 13:32

Kultura jazdy po stole tych wózków. Muszę pokombinować ze swoimi aby było tak samo. Najgorsze jest to że mają inna konstrukcję jak te moje....


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - Zdrada69 - 11-02-2018 13:44

Nie wiem czy to tez nie kwestia tworzywa z jakich są zrobione - bardziej "śliskie" no i bardziej elastyczne.


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - DrCode - 11-02-2018 19:35

Zderzaki to raczej beda musialy byc wbudowane w podwozie (i pewnie troche za duze). Tak dlugo jak wozki i zaczepy marklina wymagaja wyciecia w przodzie wagonu dla luznego ruchu, tak dlugo bede chyba je robil jako czesc wagonu.

Chociaz z drugiej strony z szpilkami tez sprobuje :-) (Zawsze moge zrobic variant wagonu).

Inne pytanie to czy robic ta weglarke z jednej bryly materialu, czy tez podzielic na podwozie i nadwozie tak jak zrobilem z cemenciarka i ryflakiem? Opinie?

Wszystkie moje wagony robie narpiew w Z, bo koszt druku jest maly ;-)


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - Zdrada69 - 11-02-2018 21:24

(11-02-2018 19:35)DrCode napisał(a):  Zderzaki to raczej beda musialy byc wbudowane w podwozie (i pewnie troche za duze). Tak dlugo jak wozki i zaczepy marklina wymagaja wyciecia w przodzie wagonu dla luznego ruchu, tak dlugo bede chyba je robil jako czesc wagonu.

Chociaz z drugiej strony z szpilkami tez sprobuje :-) (Zawsze moge zrobic variant wagonu).

Inne pytanie to czy robic ta weglarke z jednej bryly materialu, czy tez podzielic na podwozie i nadwozie tak jak zrobilem z cemenciarka i ryflakiem? Opinie?

Wszystkie moje wagony robie narpiew w Z, bo koszt druku jest maly ;-)

Zaletą wagonu w dwóch częściach jest łatwiejsze malowanie - bez konieczności maskowania - dół czarny, góra brązowa/niebieska...


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - DrCode - 11-02-2018 22:27

(11-02-2018 21:24)Zdrada69 napisał(a):  
(11-02-2018 19:35)DrCode napisał(a):  Zderzaki to raczej beda musialy byc wbudowane w podwozie (i pewnie troche za duze). Tak dlugo jak wozki i zaczepy marklina wymagaja wyciecia w przodzie wagonu dla luznego ruchu, tak dlugo bede chyba je robil jako czesc wagonu.

Chociaz z drugiej strony z szpilkami tez sprobuje :-) (Zawsze moge zrobic variant wagonu).

Inne pytanie to czy robic ta weglarke z jednej bryly materialu, czy tez podzielic na podwozie i nadwozie tak jak zrobilem z cemenciarka i ryflakiem? Opinie?

Wszystkie moje wagony robie narpiew w Z, bo koszt druku jest maly ;-)

Zaletą wagonu w dwóch częściach jest łatwiejsze malowanie - bez konieczności maskowania - dół czarny, góra brązowa/niebieska...

Ok. To bede musial zmienic swoj design troszke :-) I podzielic go na dwa.


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - pado - 11-02-2018 23:17

(11-02-2018 13:44)Zdrada69 napisał(a):  Nie wiem czy to tez nie kwestia tworzywa z jakich są zrobione - bardziej "śliskie" no i bardziej elastyczne.
Też nie wiem.... myślę że to kwestia bardziej luzu jakie ma ośka toczna dla siebie w gnieździe. Mam wrażenie że zrozumiałem to chyba niestety dopiero ostatnio jak miałem w ręce wagon węglarkę Marklina.


(11-02-2018 19:35)DrCode napisał(a):  Zderzaki to raczej beda musialy byc wbudowane w podwozie (i pewnie troche za duze). Tak dlugo jak wozki i zaczepy marklina wymagaja wyciecia w przodzie wagonu dla luznego ruchu, tak dlugo bede chyba je robil jako czesc wagonu.
Ostatnio robiąc wózek w skali N na zasadzie dyszla.... [attachment=1536]
zastanowiłem się dlaczego by takiego nie zrobić w Z Wink Muszę przemodelować troszkę to co mam i posłać do druku. Może coś z tego wyjdzie Wink Dzięki temu nie będą konieczne żadne kompromisy na czole wagonu Wink

(11-02-2018 19:35)DrCode napisał(a):  Chociaz z drugiej strony z szpilkami tez sprobuje :-) (Zawsze moge zrobic variant wagonu).
Zrób tak Konradzie aby było prosto i funkcjonalnie Wink Uważam że szpilki są jak najbardziej ok i nic im nie brakuje. Do tego są solidne i wytrzymale, a ten element taki musi być....Będe drukował teraz osobno zderzaki do skali N z tego materiału
https://www.shapeways.com/materials/high-definition-acrylate
może by i w Z takie wyszły i były by solidniejsze jak wydruk z FXD Wink

(11-02-2018 19:35)DrCode napisał(a):  Inne pytanie to czy robic ta weglarke z jednej bryly materialu, czy tez podzielic na podwozie i nadwozie tak jak zrobilem z cemenciarka i ryflakiem? Opinie?
Jak to jest mały wagon - jak taka węglarka to osobiście polecam to drukować w całości.... jest szywniejszy i lepiej trzyma geometrię. Składane są też ok ... ale trzeba je sklejać. Faktem jest że łatwiej się je maluje.... ale akurat twoja węglarka w całości jest brązowa lub niebieska więc tutaj problem dzielenia odpada Wink
https://www.sigman.kolej.org.pl/foto/eaos-w1.jpg

(11-02-2018 19:35)DrCode napisał(a):  Wszystkie moje wagony robie narpiew w Z, bo koszt druku jest maly ;-)
doskonale cię rozumiem Wink


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - Zdrada69 - 12-02-2018 00:02

Szymon ma rację z tym dzieleniem. W takiej węglarce nie ma sensu - dodatkowa robota i problem a nie ułatwienie - Sorry że namieszałem.


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - DrCode - 12-02-2018 16:36

Do Z moze i nie potrzebne. Ale zastanawiam sie czy do N bede musial dzielic aby a) dodac miejsce na dociazenie, b) dodac mechanizm KKK.

Tak przyokazji, Szymon mozesz mi przyszlac swoje wozki w jednym z tych formatow (idealnie autodeska): https://knowledge.autodesk.com/support/fusion-360/troubleshooting/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/How-to-import-or-open-a-file-in-Autodesk-Fusion-360.html

Bawie sie teraz w Fusion 360 (bo za darmo dla hobbystow) i uzycie modeli wozkow pomoze szybciej zrobic model.

[Obrazek: wagon_401_Wj_v10.jpg]


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - pado - 12-02-2018 20:23

A plik z moim czopem pod wózek otwierasz?


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - Jacenty - 13-02-2018 08:03

Nie żebym marudził ale rama z podwoziem to powinna być czarna i już nie jest wtedy niebieska jak pudło wagonu. Co do klejenia - a co to za problem? Rozumiem, że trudne jest lutowanie modeli z blaszek ale nie sklejenie dwóch prostych brył. A jak rama będzie czarna to jak kto będzie miał fantazję to może ją nawet uzbroić w przewody i instalację hamulcową.


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - pado - 13-02-2018 17:12

Jacku a jaki jest problem pomalować pędzlem/sprayem podwozie wagonu? Bez jaj. Zapewniam Cię że ten model w wersji monolit będzie lepszy od klejonego. Model klejony (jakkolwiek tego nie zrobisz) będzie klejony. Masz jedną szansę aby to zrobić DOBRZE. Jak będzie źle to do wyrzucenia. Model 401z był o tyle dobrym podziałem bo tam cała rama czarna nie zależnie od tego czy burty szare/zielone/żółte/brązowe/niebieskie jest zawsze czarna. To mocno ułatwia jego składanie.

Węglarki Marklina 8650 też mają brązowe podwozie jak i burty...i co z tego. Przecież tego nie widać z uwagi na wielkość modelu i jego wysokość nad torem.


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - DrCode - 15-02-2018 16:24

Pierwsza probna wersja juz w drodze. Zobaczymy jak bedzie pasowac na wozki Szymona. Pewnie bedzie do poprawki. Po tej wersji zrobie tez na wozki Marklina. No a po tym wersja N :-)


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - pado - 15-02-2018 17:12

No to czekamy Wink Ja czekam na swoje wydruki 3D Wink


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - DrCode - 20-02-2018 21:13

Wydruki przyjda dzisiaj :-) Jak wroce do domu z pracy to rozpakuje i zrobie zdjecia na surowo. Pomaluje w weekend.


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - pado - 20-02-2018 21:20

No dajesz Panie Wink Czekamy. Ja dziś dostałem pierwsze próbne wydruki wózka 1XTa po korektach. Zdjęcie też dzisiaj lub jutro jak sie ogarnę z robotą papierkową.


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - DrCode - 21-02-2018 04:52

Zgodnie z obietnica, pierwsze wyniki:


[Obrazek: 20180220_214458.jpg] [Obrazek: 20180220_214506.jpg] [Obrazek: 20180220_214517.jpg]


RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w) - Zdrada69 - 21-02-2018 07:01

To rozumiem wersja na "Padowózki" Wink
A myślałem, ze mój skład węglarek już skończony ... A będzie trzeba jeszcze dorobić i taką Big Grin. Konrad pokłon