Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 6 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Autor Wiadomość
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #1
Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Poniewaz czekam nadal na przyslanie pierwszego wydruku cemenciarki, zaczelem prace nad weglarka PKP.

Ogolny plan to wydac weglarke na wozki marklina oraz na wozki Szymona (pado).

Wagon w obecnej chwili prezentuje sie tak:


[Obrazek: weglarka_401_Wj.jpg]
11-02-2018 04:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #2
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Konradzie super. Polecam jednak zrezygnować z drukowanych zderzakòw. Z moich doświadczeń lepiej je zrobić ze szpilki lub użyć np gotowych z innego modelu węglarki marklina 8650. Ten element w skali N jest ogromnie kruchy. E Z będzie jeszcze gorzej. W pliku z moim czopem pod wózek masz też dziury pod zderzaki.

Odnośnie moich wózków to kombinuje jak tu poprawić ich mechanikę oraz gniazda pod sprzęgi. Seryjny wózek marklina mnie zmiażdżył ostatnio.
11-02-2018 09:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #3
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Konrad - super inicjatywa - tym bardziej, że takiego wzoru pudła na rynku nie ma. Jak będziesz miał gotową to petem kilka zmienionych wymiarów (no nie tylko chyba) i można machnąć węglarkę typu 601W na 3osiowe wózki Marklina.

http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/020/69.../eaaos.jpg

Szymon - uważaj z wózkami to ma masę że miażdży nogi Tongue
A tak serio to co Cie "zmiażdżyło" ?
11-02-2018 10:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #4
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Kultura jazdy po stole tych wózków. Muszę pokombinować ze swoimi aby było tak samo. Najgorsze jest to że mają inna konstrukcję jak te moje....
11-02-2018 13:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #5
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Nie wiem czy to tez nie kwestia tworzywa z jakich są zrobione - bardziej "śliskie" no i bardziej elastyczne.
11-02-2018 13:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #6
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Zderzaki to raczej beda musialy byc wbudowane w podwozie (i pewnie troche za duze). Tak dlugo jak wozki i zaczepy marklina wymagaja wyciecia w przodzie wagonu dla luznego ruchu, tak dlugo bede chyba je robil jako czesc wagonu.

Chociaz z drugiej strony z szpilkami tez sprobuje :-) (Zawsze moge zrobic variant wagonu).

Inne pytanie to czy robic ta weglarke z jednej bryly materialu, czy tez podzielic na podwozie i nadwozie tak jak zrobilem z cemenciarka i ryflakiem? Opinie?

Wszystkie moje wagony robie narpiew w Z, bo koszt druku jest maly ;-)
11-02-2018 19:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #7
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
(11-02-2018 19:35)DrCode napisał(a):  Zderzaki to raczej beda musialy byc wbudowane w podwozie (i pewnie troche za duze). Tak dlugo jak wozki i zaczepy marklina wymagaja wyciecia w przodzie wagonu dla luznego ruchu, tak dlugo bede chyba je robil jako czesc wagonu.

Chociaz z drugiej strony z szpilkami tez sprobuje :-) (Zawsze moge zrobic variant wagonu).

Inne pytanie to czy robic ta weglarke z jednej bryly materialu, czy tez podzielic na podwozie i nadwozie tak jak zrobilem z cemenciarka i ryflakiem? Opinie?

Wszystkie moje wagony robie narpiew w Z, bo koszt druku jest maly ;-)

Zaletą wagonu w dwóch częściach jest łatwiejsze malowanie - bez konieczności maskowania - dół czarny, góra brązowa/niebieska...
11-02-2018 21:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #8
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
(11-02-2018 21:24)Zdrada69 napisał(a):  
(11-02-2018 19:35)DrCode napisał(a):  Zderzaki to raczej beda musialy byc wbudowane w podwozie (i pewnie troche za duze). Tak dlugo jak wozki i zaczepy marklina wymagaja wyciecia w przodzie wagonu dla luznego ruchu, tak dlugo bede chyba je robil jako czesc wagonu.

Chociaz z drugiej strony z szpilkami tez sprobuje :-) (Zawsze moge zrobic variant wagonu).

Inne pytanie to czy robic ta weglarke z jednej bryly materialu, czy tez podzielic na podwozie i nadwozie tak jak zrobilem z cemenciarka i ryflakiem? Opinie?

Wszystkie moje wagony robie narpiew w Z, bo koszt druku jest maly ;-)

Zaletą wagonu w dwóch częściach jest łatwiejsze malowanie - bez konieczności maskowania - dół czarny, góra brązowa/niebieska...

Ok. To bede musial zmienic swoj design troszke :-) I podzielic go na dwa.
11-02-2018 22:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #9
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
(11-02-2018 13:44)Zdrada69 napisał(a):  Nie wiem czy to tez nie kwestia tworzywa z jakich są zrobione - bardziej "śliskie" no i bardziej elastyczne.
Też nie wiem.... myślę że to kwestia bardziej luzu jakie ma ośka toczna dla siebie w gnieździe. Mam wrażenie że zrozumiałem to chyba niestety dopiero ostatnio jak miałem w ręce wagon węglarkę Marklina.


(11-02-2018 19:35)DrCode napisał(a):  Zderzaki to raczej beda musialy byc wbudowane w podwozie (i pewnie troche za duze). Tak dlugo jak wozki i zaczepy marklina wymagaja wyciecia w przodzie wagonu dla luznego ruchu, tak dlugo bede chyba je robil jako czesc wagonu.
Ostatnio robiąc wózek w skali N na zasadzie dyszla....    
zastanowiłem się dlaczego by takiego nie zrobić w Z Wink Muszę przemodelować troszkę to co mam i posłać do druku. Może coś z tego wyjdzie Wink Dzięki temu nie będą konieczne żadne kompromisy na czole wagonu Wink

(11-02-2018 19:35)DrCode napisał(a):  Chociaz z drugiej strony z szpilkami tez sprobuje :-) (Zawsze moge zrobic variant wagonu).
Zrób tak Konradzie aby było prosto i funkcjonalnie Wink Uważam że szpilki są jak najbardziej ok i nic im nie brakuje. Do tego są solidne i wytrzymale, a ten element taki musi być....Będe drukował teraz osobno zderzaki do skali N z tego materiału
https://www.shapeways.com/materials/high...n-acrylate
może by i w Z takie wyszły i były by solidniejsze jak wydruk z FXD Wink

(11-02-2018 19:35)DrCode napisał(a):  Inne pytanie to czy robic ta weglarke z jednej bryly materialu, czy tez podzielic na podwozie i nadwozie tak jak zrobilem z cemenciarka i ryflakiem? Opinie?
Jak to jest mały wagon - jak taka węglarka to osobiście polecam to drukować w całości.... jest szywniejszy i lepiej trzyma geometrię. Składane są też ok ... ale trzeba je sklejać. Faktem jest że łatwiej się je maluje.... ale akurat twoja węglarka w całości jest brązowa lub niebieska więc tutaj problem dzielenia odpada Wink
https://www.sigman.kolej.org.pl/foto/eaos-w1.jpg

(11-02-2018 19:35)DrCode napisał(a):  Wszystkie moje wagony robie narpiew w Z, bo koszt druku jest maly ;-)
doskonale cię rozumiem Wink
11-02-2018 23:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #10
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Szymon ma rację z tym dzieleniem. W takiej węglarce nie ma sensu - dodatkowa robota i problem a nie ułatwienie - Sorry że namieszałem.
12-02-2018 00:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #11
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Do Z moze i nie potrzebne. Ale zastanawiam sie czy do N bede musial dzielic aby a) dodac miejsce na dociazenie, b) dodac mechanizm KKK.

Tak przyokazji, Szymon mozesz mi przyszlac swoje wozki w jednym z tych formatow (idealnie autodeska): https://knowledge.autodesk.com/support/f...n-360.html

Bawie sie teraz w Fusion 360 (bo za darmo dla hobbystow) i uzycie modeli wozkow pomoze szybciej zrobic model.

[Obrazek: wagon_401_Wj_v10.jpg]
12-02-2018 16:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #12
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
A plik z moim czopem pod wózek otwierasz?
12-02-2018 20:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jacenty Offline
Znany
**

Liczba postów: 169
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 3
Post: #13
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Nie żebym marudził ale rama z podwoziem to powinna być czarna i już nie jest wtedy niebieska jak pudło wagonu. Co do klejenia - a co to za problem? Rozumiem, że trudne jest lutowanie modeli z blaszek ale nie sklejenie dwóch prostych brył. A jak rama będzie czarna to jak kto będzie miał fantazję to może ją nawet uzbroić w przewody i instalację hamulcową.
13-02-2018 08:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #14
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Jacku a jaki jest problem pomalować pędzlem/sprayem podwozie wagonu? Bez jaj. Zapewniam Cię że ten model w wersji monolit będzie lepszy od klejonego. Model klejony (jakkolwiek tego nie zrobisz) będzie klejony. Masz jedną szansę aby to zrobić DOBRZE. Jak będzie źle to do wyrzucenia. Model 401z był o tyle dobrym podziałem bo tam cała rama czarna nie zależnie od tego czy burty szare/zielone/żółte/brązowe/niebieskie jest zawsze czarna. To mocno ułatwia jego składanie.

Węglarki Marklina 8650 też mają brązowe podwozie jak i burty...i co z tego. Przecież tego nie widać z uwagi na wielkość modelu i jego wysokość nad torem.
13-02-2018 17:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #15
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Pierwsza probna wersja juz w drodze. Zobaczymy jak bedzie pasowac na wozki Szymona. Pewnie bedzie do poprawki. Po tej wersji zrobie tez na wozki Marklina. No a po tym wersja N :-)
15-02-2018 16:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #16
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
No to czekamy Wink Ja czekam na swoje wydruki 3D Wink
15-02-2018 17:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #17
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Wydruki przyjda dzisiaj :-) Jak wroce do domu z pracy to rozpakuje i zrobie zdjecia na surowo. Pomaluje w weekend.
20-02-2018 21:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pado Offline
Moderator
****

Liczba postów: 645
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 12
Post: #18
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
No dajesz Panie Wink Czekamy. Ja dziś dostałem pierwsze próbne wydruki wózka 1XTa po korektach. Zdjęcie też dzisiaj lub jutro jak sie ogarnę z robotą papierkową.
20-02-2018 21:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
DrCode Offline
Znany
**

Liczba postów: 163
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 4
Post: #19
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
Zgodnie z obietnica, pierwsze wyniki:


[Obrazek: 20180220_214458.jpg] [Obrazek: 20180220_214506.jpg] [Obrazek: 20180220_214517.jpg]
21-02-2018 04:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Zdrada69 Offline
Admin Junior
******

Liczba postów: 2.092
Dołączył: Jan 2015
Reputacja: 29
Post: #20
RE: Wagon Weglarka 401Wj (Eaos-w)
To rozumiem wersja na "Padowózki" Wink
A myślałem, ze mój skład węglarek już skończony ... A będzie trzeba jeszcze dorobić i taką Big Grin. Konrad pokłon
21-02-2018 07:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS