Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tunel
Autor Wiadomość
Rysio Offline
Admin
*******

Liczba postów: 430
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 5
Post: #1
Pytanie Tunel
Jak w temacie, samoróbka z gipsu czy rura z kartonu? Huh
03-04-2013 19:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Advertisement
KAMAPI Offline
Moderator
****

Liczba postów: 168
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #2
RE: Tunel
Rura - może być z kartonu, ale nie koniecznie, do tego pianka montażowa, gips, farby, posypki itp.
Najpierw tą rurę dajmy na to że kartonową - żeby jakąś wersję przyjąć, z imitacją cegiełki albo kamienia (fuj) mocujemy na czymś co będzie podstawą naszego tunelu. Może to być np cienka deska z natrasowanymi szczelinami do wsunięcia brzegów tekturki/rurki kartonowej, albo trzy kawałki takiej deski gdzie jedna będzie naszym szlakiem, a dwie boczne mocujące. Całość możemy skleić wikolem. Jak wyschnie to na to konstrukcję można napierniczyć ile kto chce i jak kto chce pianki, która utworzy nam rzeźbę terenu. Jak ktoś lubi realistycznie (ja lubię) to nie napierniczać Szanowni Budowniczy zbytni do góry. Tzn żeby nie wypierniczyć z tego kopca kreta, albo Etny. Raczej dać też śmiało po bokach żeby to się naturalnie ta góra, co pod nią tunel budujecie, wypłaszczała i żeby ścian nie narobić pionowych wszystkich. Jak pianka wyschnie można ją niemal dowolnie pochlastać na wybrany kształt. Po tym proponuję ją pomalować, zagipsować, posypać itd. Wszystko zależy od tego co chcecie osiągnąć. Ja piankę malowałem zwykłymi lateksowymi farbami co mi po odnawianiu mieszkania zostały. To dawało warstwę przyczepną i matową. Na to można malować już czym się chce, a także smarować lub zalewać wikol'em i siać trawę lub sypać. Można też zrobić elementy skałek, zapodając na to maźnięcia i kupki gipsowe. Po tym też je odpowiednio przykurzyć i pomalować. Dobrze jest je też zabezpieczyć lakierem lub delikatnym środkiem gruntującym żeby się nie obsypywały i nie pyliły np na przejeżdżający tabor.
Ważną sprawą jest na pewno wybranie kąta przejazdu jeśli tunel ma mieć zakręt itp. Wtedy jeśli nie umiemy policzyć albo nie wiemy jak to zrobić; ustawiamy naszą "rurę" z kartonu i umieszczamy tam tory. Dokładnie tam gdzie chcemy żeby przebiegały. Wybieramy z naszych zbiorów najdłuższy model, najmniej skrętny i największy; i puszczamy model/modele na ten przygotowany odcinek toru. Jeśli przejadą i nie zawadzają o nic to możemy budować. O ile nic innego nie schrzanimy to powinno być git.
To takie moje parę słów tytułem wstępu... Smile
03-04-2013 21:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Misiek Offline
Znany
**

Liczba postów: 404
Dołączył: Jan 2013
Reputacja: 2
Post: #3
RE: Tunel
Warto uwzględnić możliwość wykolejenia się taboru w środku rury i pod tym kątem przewidzieć jakiś sposób wyciągania taboru ze środka.
N-am się kiedyś zakleszczył model w środku, na szczęście moduł jest rozkręcany.

http://N.fremo.pl
04-04-2013 17:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MisterZ Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 512
Dołączył: Aug 2012
Reputacja: 28
Post: #4
RE: Tunel
Jeszcze jeden bardzo istotny szczegół. Niektórzy z rozpędu
podczas szutrowania torowiska posypują również odcinek
pod przyszłym tunelem. Z całą odpowiedzialnością proponuję
zrezygnować z tego typu zabiegów. Zamarkować podtorze
tylko do wlotu i przy wylocie z tunelu, a w przyszłości uniknie
się przykrych niespodzianek. Wink
05-04-2013 10:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KAMAPI Offline
Moderator
****

Liczba postów: 168
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #5
RE: Tunel
hmmm.... MisterZ a czemu nie szutrować torów tych co nad nimi też będzie tunel? O jakich niespodziankach pisałeś, bo nie bardzo zrozumiałem?
05-04-2013 20:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MisterZ Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 512
Dołączył: Aug 2012
Reputacja: 28
Post: #6
RE: Tunel
(05-04-2013 20:17)KAMAPI napisał(a):  hmmm.... MisterZ a czemu nie szutrować torów tych co nad nimi też będzie tunel? O jakich niespodziankach pisałeś, bo nie bardzo zrozumiałem?

Cóż... sprawdzone na własnej d.... Big Grin Nigdy nie udaje się tak przykleić idealnie szutru,
aby z czasem coś nie odpadło. Plus wszędobylski kurz dopełnia całości. Na zamówienie
mamy gotowe przeszkody dla Zetki. Wink
06-04-2013 12:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KAMAPI Offline
Moderator
****

Liczba postów: 168
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #7
RE: Tunel
A czym kleisz szuter? Ja stosuję też szczotkowanie po zaszutrowaniu, tak aby to co słabiej trzyma odpadło od razu. Może nie potrafię sobie tego wyobrazić, ale żeby kurz i ewentualnie odpadnięte ziarno szutru zapchało przejazd - to sobie nie mogę wyobrazić Smile
Ale w sumie zgoda; szuter musi być do tego momentu, dopóki go widać.
08-04-2013 11:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Peter Offline
Znany
**

Liczba postów: 139
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #8
RE: Tunel
(08-04-2013 11:28)KAMAPI napisał(a):  Może nie potrafię sobie tego wyobrazić, ale żeby kurz i ewentualnie odpadnięte ziarno szutru zapchało przejazd - to sobie nie mogę wyobrazić Smile

Czas przejść na stałe ze skalą na nasze gówienko.
Wtedy sobie wyobrazisz i doświadczysz. Wink
Nie zapycha tylko wykoleja wagony. Już zaliczyłem. Confused
14-04-2013 17:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rysio Offline
Admin
*******

Liczba postów: 430
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 5
Post: #9
RE: Tunel
(14-04-2013 17:38)Peter napisał(a):  Nie zapycha tylko wykoleja wagony. Już zaliczyłem. Confused

Oo... witaj w klubie Big Grin To prawdziwe utrapienie Confused
Trzeba zajeb.... dbać o czystość torowiska.
21-04-2013 13:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KAMAPI Offline
Moderator
****

Liczba postów: 168
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #10
RE: Tunel
(14-04-2013 17:38)Peter napisał(a):  
(08-04-2013 11:28)KAMAPI napisał(a):  Może nie potrafię sobie tego wyobrazić, ale żeby kurz i ewentualnie odpadnięte ziarno szutru zapchało przejazd - to sobie nie mogę wyobrazić Smile

Czas przejść na stałe ze skalą na nasze gówienko.
Wtedy sobie wyobrazisz i doświadczysz. Wink
Nie zapycha tylko wykoleja wagony. Już zaliczyłem. Confused

Hmmm... nie wiem jak dużo makiet wyszło spod Waszych rąk, bo co chwila ktoś pisze, że początkujący jesteście, a i relacji jakoś mało... Mimo że zrobiłem kawał makiety w Z'tce, to jakoś nadal nie wyobrażam sobie żeby tak zaszutrować i zasyfić drobinkami torowisko, żeby się tabor wykolejał. Ale może ja się nie znam... Smile
23-04-2013 10:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Peter Offline
Znany
**

Liczba postów: 139
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #11
RE: Tunel
(23-04-2013 10:29)KAMAPI napisał(a):  Hmmm... nie wiem jak dużo makiet wyszło spod Waszych rąk, bo co chwila ktoś pisze, że początkujący jesteście, a i relacji jakoś mało... Mimo że zrobiłem kawał makiety w Z'tce, to jakoś nadal nie wyobrażam sobie żeby tak zaszutrować i zasyfić drobinkami torowisko, żeby się tabor wykolejał. Ale może ja się nie znam... Smile

Wszystko jest Oky. Jestem zielony, może dlatego walę takie byki jak
nieumiejętność szutrowania. Wall Która spowodowała to i owo. Spod
mojej ręki jeszcze nie wyszła kompletna makieta. Raczej jakieś prymitywne
pierwociny. Może dlatego wyciągam błędne wnioski. Ale ponoć na błędach
się uczymy. Wink
24-04-2013 09:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rysio Offline
Admin
*******

Liczba postów: 430
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 5
Post: #12
RE: Tunel
(23-04-2013 10:29)KAMAPI napisał(a):  Hmmm... nie wiem jak dużo makiet wyszło spod Waszych rąk, bo co chwila ktoś pisze, że początkujący jesteście, a i relacji jakoś mało...

Mistrzu relacji mało bo pokazać wstyd. Confused To wszystko na razie eksperymenty, aby się wprawić.
Tak jak Peterowi szutrowanie wyszło mi gówniano. zły Do nauki czegokolwiek czasami lepsze
są obrazki poglądowe niż samo słowo pisane. Wink
24-04-2013 10:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MisterZ Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 512
Dołączył: Aug 2012
Reputacja: 28
Post: #13
RE: Tunel
(24-04-2013 10:09)Rysio napisał(a):  Do nauki czegokolwiek czasami lepsze są obrazki poglądowe niż samo słowo pisane. Wink

Szukajcie, aż znajdziecie. Wink Relacja obrazkowo tekstowa z szutrowania
już była, przedstawiona właśnie przez KAMAPI Smile
http://forum.trybunaly.eu/showthread.php?tid=66
24-04-2013 10:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
KAMAPI Offline
Moderator
****

Liczba postów: 168
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 3
Post: #14
RE: Tunel
(24-04-2013 10:19)MisterZ napisał(a):  Szukajcie, aż znajdziecie. Wink Relacja obrazkowo tekstowa z szutrowania
już była, przedstawiona właśnie przez KAMAPI Smile
http://forum.trybunaly.eu/showthread.php?tid=66

Yeah! Big Grin i żadne źdźbło nie ma prawa szyny dotykać Tongue
25-04-2013 12:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Big42 Offline
Znany
**

Liczba postów: 85
Dołączył: Jul 2012
Reputacja: 1
Post: #15
RE: Tunel
(04-04-2013 17:34)Misiek napisał(a):  Warto uwzględnić możliwość wykolejenia się taboru w środku rury i pod tym kątem przewidzieć jakiś sposób wyciągania taboru ze środka.
N-am się kiedyś zakleszczył model w środku, na szczęście moduł jest rozkręcany.

Może jakiś haczyk do rusztowania tunelu w razie zatoru Tongue
11-06-2013 21:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS