Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: Shapeways czyli drukowanie 3D
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Ciekawe produkty o polskim charakterze - wynik pracy amerykańskiego modelarza Walta (southernscale) - zainspirowanej moimi budowanymi "od zera" trafostacjami.

[Obrazek: shape1.jpg] [Obrazek: shape2.jpg]

Tutaj można je znaleźć:
http://www.shapeways.com/product/C2EM65R...areProduct

http://www.shapeways.com/product/JENNJVG...areProduct

http://www.shapeways.com/product/DX7NNZ8...areProduct

http://www.shapeways.com/product/G4DK5Y4...areProduct
Jest takie powiedzenie: "Człowiek uczy się całe życie" więc i mnie spotkała nauka - tym razem z produktami z Shapeways ... i nauka ta dotyczy sprawy bardzo prostej - wręcz o oczywistym charakterze. No cóż powiedzenie - czytaj wszystko co jest napisane jest jak najbardziej uzasadnione.

Chcę zwrócić Waszą uwagę na fakt, że różne produkty na Shapeways są przygotowane i mogą być wydrukowane z różnego tworzywa. W Zetce najczęściej jest to tworzywo Frosted Ultra Detail lub Frosted Extreme Detail. Oba te tworzywa są przezroczyste, powierzchnie gładkie raczej wychodzą gładkie (choć czasem widać troche - szczególnie po pomalowaniu "warstwowość druku". Efekt ten jest trochę większy dla Frosted Ultra Detail - warstwa ma 29 mikronów a mniejszy dla dla Frosted Extreme Detail gdzie warstwa ma 16 mikronów. Jeśli możesz i jest wybór - wybierz Frosted Extreme Detail (choć pewnie ma to swoje odzwierciedlenie w cenie). Moim zdaniem jednak oba materiały dają akceptowalna jakość.

Ostatnio trafiłem jednak na produkt (model ciągnika Tatra) dostępny z materiału White Strong & Flexible:

http://www.shapeways.com/product/GQUBM9F..._content=6

Ten materiał daje zupełnie inną - gorszą jakość - powierzchnie są matowe i lekko porowate - ewidentnie wydruk odbiega jakością odwzorowania od prezentowanego widoku projektu. W przypadku tej Tatry - wygląda to tak - po pomalowaniu farbą podkładową Dodgy:

[Obrazek: IMG_3382.jpg]

Natrafiając na ten materiał należy zwrócić uwagę na to jaki to będzie model (i czego) !!! Prezentowałem w wątku o makiecie model chaty leśnej:
https://www.shapeways.com/product/NJ7XJJ...li=ostatus
który po pomalowaniu i drobnej waloryzacji (dach pokryty darnią) moim zdaniem wyszedł bardzo dobrze mimo że był wydrukowany właśnie z takiego materiału.

[Obrazek: IMG_1929.jpg]

Ten model dostępny jest w wykonaniu z 3 różnych materiałów i widać że rozpiętość cenowa jest duża - słabszy materiał - 3 razy tańszy niż Frosted Ultra Detail.

Wracając do tej Tatry - mimo wszystko postarałem się coś z niej zrobić... Podstawa to charakterystyczny kolor pomarańczowy. Zaletą materiału jest to że jego porowatość powoduje, że nie ma żadnego problemu z malowaniem pędzlem.

[Obrazek: IMG_3384.jpg]

Najlepszym elementem będzie brezentowa buda - pokryta fragmentem chusteczki higienicznej na który aplikowany jest rozwodniony mocno klej typu wikol. Daje to dość fajny efekt - początkowo planowałem jeszcze aby odwzorowane były pałąki metalowe na których plandeka jest rozpięta - chciałem przykleić na cyjanoakryl druciki miedziane na oryginalną budę i potem dopiero naklejać chusteczkę ale niestety nie chciało to trzymać Sad.

[Obrazek: IMG_3383.jpg]

Efekt końcowy po pracach malarskich farbami i washem:


[Obrazek: IMG_3386.jpg] [Obrazek: IMG_3387.jpg] [Obrazek: IMG_3390.jpg]
Tragedia.
Pierdylion razy lepiej wygląda wystrugany z ręki trzy razy mniejszy model Adama:
[Obrazek: p1130793-jpg.350794]

Druk jest przereklamowany, sam kiedyś pokładałem w nim nadzieje ale mi przeszło.
Ze wszystkich addytywnych metod najlepiej broni się stereolitografia, niestety jest wściekle droga i ma pewne ograniczenia.
(31-12-2015 09:10)hugwa napisał(a): [ -> ]Druk jest przereklamowany, sam kiedyś pokładałem w nim nadzieje ale mi przeszło.
Ze wszystkich addytywnych metod najlepiej broni się stereolitografia, niestety jest wściekle droga i ma pewne ograniczenia.

Niestety nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Druk 3d mimo że jest młodą technologią do rąk cywilów trafił stosunkowo niedawno,. a już widać olbrzymi skok technologiczny.
Można już wydrukować ładne i szczegółowe modele dobierając odpowiednie materiały, a założę się że ta technologia będzie szła dalej i dalej Smile
(31-12-2015 10:10)wilczeecho napisał(a): [ -> ]Niestety nie zgadzam się z tym stwierdzeniem.

Udowodnij. Przekonaj kogoś kto korzysta z tej młodej technologii od piętnastu lat. Jedyny "wydruk" jaki wydawał mi się do tej pory akceptowalny w N (to gdzie mu do zetki...), to robiony w Stanach na stereolitografie o rozdzielczości 16 mikronów ($300 za dwuosiowy wagon plus przesyłka, akcyza, cło). No i super super, mogą zjechać nawet do trzech mikronów ale model wielkości ciężarówki kosztuje wtedy ćwierć tysiąca dolarów. Netto.
Nie chodzi mi o istnienie technologii w ogóle, ale o jej osiągalność.
(31-12-2015 09:10)hugwa napisał(a): [ -> ]Tragedia.
Pierdylion razy lepiej wygląda wystrugany z ręki trzy razy mniejszy model Adama:

Zgadzam się Hubert że ta Tatra jest do D... (A Adam - klasa sama w sobie - śledzę jego wątek z dużym zainteresowaniem). Mój post raczej potraktowałem jako przestrogę dla innych - na co zwracać uwagę.

Materiały Ultra Frost i Extreme Frost dają zupełnie inny efekt - moim zdaniem OK. Obecnie robię np. dźwig ręczny (materiał Ultra Frost - 29 mikronów - cena 12 EURO - jak masz cierpliwość - wysyłkę w promocji trafisz za darmo) - sam dźwig jest wydrukiem - tutaj po pomalowaniu podkładem i głównym kolorem:

[Obrazek: IMG_3385.jpg]

https://www.shapeways.com/product/QC8D79...li=ostatus

Potem dodam jeszcze samodzielnie podstawę (taki klocek ceglano-betonowy). Moim zdaniem jakość jest OK. Trzeba pamiętać że fotki w tych zbliżeniach pokazują więcej niż sami widzimy nieuzbrojonym okiem.

Inną kwestią jest też to że realnie druk 3D daje też szanse na tabor "lokalny" nieprodukowany przez dużych producentów - a nadal w sensownej cenie. Tak robią dla Zetki:

Austriacy:
[Obrazek: austria.jpg]
http://www.shapeways.com/product/K3AJGKT...d=58398974

[Obrazek: Austria_2.jpg]
http://www.shapeways.com/product/CLBEZRR...2-in-1-220

czy też Francuzi (model dopasowany do konkretnego gotowego podwozia Marklina):
http://www.shapeways.com/product/ZXGXAZG...locomotive


My też możemy skorzystać z projektów np. Niemców aby zrobić Zetkowe Bohuny:

http://www.shapeways.com/product/X7ZS73L...d=12609719

Ten tańszy materiał (z którego zrobiona jest Tatra) - jak zastosowany do odpowiedniego modelu też moim zdaniem może mieć rację bytu. Trudno mi powiedzieć jak to wyszłoby z kosztem ale model budynku z tynkiem typu "baranek" - od razu miałbym gotową i zadowalającą fakturę ścian.

Jeśli ktoś chce iść ekstremalnie w skalę T (1:450) - to też Shapeways jest pewnym rozwiązaniem:

http://www.shapeways.com/shops/ccetrains
Natrafiłem jeszcze na jeden rodzaj materiału z jakiego może być robiony druk 3D na Shapeways. Nazywa się Full Colour Sandstone.
Przykładowy produkt w Zetce:

http://www.shapeways.com/product/K3J6CUR...d=57845927

Ten materiał nie daje takiej jakości jak Ultra (Extreme) Frost ale cechuje się możliwością druku wielokolorowego. Sama struktura ponoć dość dobrze imituje fakturę muru (tynku). Nie mogę tego powiedzieć bo widziałem ale taką mam informację od człowieka, który projektuje różne modele dla Zetki na Shapeways (i robi to pod rózne materiały).

Dla przykładu: wieża wodna. Jak widać drobniejsze detale (np. okna, drabiny) są zrobione odrębnie z materiału Ultra Frost ale sam budynek to wydruk - już w kolorze - chyba tylko lekko spatynowany:

[Obrazek: france1.jpg] [Obrazek: france2.jpg] [Obrazek: france3.jpg]

Inny przykład - tutaj okna też odrębnie zrobione z innego materiału:
[Obrazek: france4.jpg]
Gdzieś na wątku o budowie mojej makiety jest o wiadukcie, który był inspiracją do samodzielnej budowy mojego. Te fotki zainspirowały kogoś i powstał wiadukt Zetkowy w 3D. Najfajniejsze są barierki:

[Obrazek: wiadunkt_walt.jpg]

Dla przypomnienia sam autentyczny wiadukt:

[Obrazek: IMG_0654.jpg]
(28-01-2016 18:55)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Gdzieś na wątku o budowie mojej makiety jest o wiadukcie, który był inspiracją do samodzielnej budowy mojego.
Te fotki zainspirowały kogoś i powstał wiadukt Zetkowy w 3D. Najfajniejsze są barierki:

Cudo Smile, ale musi być bardzo kruchy...Undecided
Jak powstaje tabor z wykorzystaniem 3D - przykład:


[Obrazek: 3_D_1.jpg] [Obrazek: 3_D_2.jpg] [Obrazek: 3_D_3.jpg] [Obrazek: 3_D_4.jpg] [Obrazek: 3_D_5.jpg]
Znów mają promocję - przy zakupach powyżej 25$ (~100zł) wysyłka jest darmowa. Trwa do 13 marca.
Link do strony Shapeways ze spotkania modelarzy kolejowych w USA - dla tych co czytają po angielsku ale też trochę fajnych fotek
http://www.shapeways.com/blog/archives/2...3DP-Trains
Oprócz oglądania wspaniałych modeli, można też posłuchać fajnej muzyczki Wink
Przybył mój wąskotorowy mostek, co prawda wielkość TT ale na rozstawie Z Wink
Jak go umyję i prysnę podkładem może będzie lepiej wszystko widać. Rysowanie tych setek nitów trochę mi zajęłoBig Grin Model powstał na podstawie wizji lokalnej w Przasnyszu (identyczny jest też m.in. w Rawie Mazowieckiej).
[Obrazek: 87cNpo.jpg]
[Obrazek: Rhh7Sy.jpg]
Most piękny - po pomalowaniu i lekkiej patynce powinien być super.
(16-05-2016 17:26)Kaczor napisał(a): [ -> ]Przybył mój wąskotorowy mostek, co prawda wielkość TT ale na rozstawie Z Wink.....

Zarąbisty wow Coś pięknego Big Grin
Są też podkłady (jeszcze nie rozcięte):
[Obrazek: aVWklv.jpg]
Kaczor na moją prośbę wyrzeźbił takie ładne płotki. Super robota - można składać, łączyć... zaprojektował też dłuższe odcinki z kilku przęseł.

[Obrazek: IMG_5138.jpg] [Obrazek: IMG_5139.jpg] [Obrazek: IMG_5140.jpg] [Obrazek: IMG_5141.jpg] [Obrazek: IMG_5142.jpg]
Wyszły o wiele lepiej niż myślałem Wink Szkoda jednak że to droga zabawa szczególnie przy bardzo drogim EUR i USD.
Od pomysłu do przemysłu - czyli jak zrobić wagon wykorzystując druk 3D ze Shapeways:

https://picasaweb.google.com/10876664121...b3mtPepQE#
(04-07-2016 21:05)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Kaczor na moją prośbę wyrzeźbił takie ładne płotki. Super robota - można składać, łączyć... zaprojektował też dłuższe odcinki z kilku przęseł.

Jaki koszt płotków?
60zł czyli absurdalnie drogo. Polecam poszukać możliwości wypalenia laserem.
(26-07-2016 21:19)Kaczor napisał(a): [ -> ]60zł czyli absurdalnie drogo. Polecam poszukać możliwości wypalenia laserem.

W połowie sierpnia powinny być dostępne na stałe w ofercie wycinane laserem by Kotebi. Jak tylko się pojawią dam znać.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Przekierowanie