Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: Diorama/gablotka/moduł + LEGO
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
(12-04-2017 17:48)pado napisał(a): [ -> ]Teraz pracuje nad nowym modułem dioramą. Będzie to kombinacja pod dwie skale. Na razie opracowuje system połączenia szyn od Nki i od Zki........

Jakie będzie zastosowanie takiej kombinacji? Czyżby Zetka miała pełnić rolę kolejki wąskotorowej? Rolleyes
Obstawiam wąskotorówkę luz
(12-04-2017 22:45)Debox napisał(a): [ -> ]Jakie będzie zastosowanie takiej kombinacji? Czyżby Zetka miała pełnić rolę kolejki wąskotorowej? Rolleyes

(12-04-2017 23:06)Jago napisał(a): [ -> ]Obstawiam wąskotorówkę luz

Nie. Nic z tych rzeczy. Wąskotorówka mnie nie interesuje na dzień dzisiejszy. Mix rozstawów ma umożliwić prezentację modeli w dwu skalach :160 i :220.
Poglądowe fotki o co mi chodzi.
[Obrazek: 1.jpg] [Obrazek: 2.jpg] [Obrazek: 3.jpg] [Obrazek: 4.jpg]

Biorąc jednak pod uwagę że to wąski tor w 1:160, może kiedyś mnie najdzie aby zrobić coś wąskiego w tej skali... ale to teraz nie czas i pora Smile
(13-04-2017 06:33)pado napisał(a): [ -> ]Nie. Nic z tych rzeczy. Wąskotorówka mnie nie interesuje na dzień dzisiejszy. Mix rozstawów ma umożliwić prezentację modeli w dwu skalach :160 i :220.....

Aa.....takie buty Smile Bardzo fajny pomysł best
Chwiliwo stwierdzam że robienie tego obiektu na małej dioramie jest bez sensu. Zrodził sie ostatnio pomysł na moduł/diorama o czym więcej w osobnym wątku Wink
Z uwagi na pewne przemyślenia dotyczące budowy kolejnej dioramy w skali 1:220 stwierdziłem że odpuszczam temat. Nie mam miejsca na to i szkoda mi energii/czasu i pieniędzy. Stwierdziłem że to się nie sprawdzi i nie będzie działać tak jakbym chciał. Zależy mi bowiem na tym abym mógł pokazać w ruchu swoje wypociny z wydruku 3D bo zaczyna coś z tego nawet wychodzić. Budowa normalnego modułu szlakowego w skali Z (na module 500x800mm) to dla mnie póki co też nietrafiony pomysł, z uwagi na ich małą liczbę i na małe możliwości wspólnego spotkania się i pobawienia. Stwierdziłem że trzeba być bardziej samowystarczalnym Wink ale nie samotnym wilkiem stojącym ze swoimi skrzyniami gdzieś z boku w izolacji Wink
Przy okazji ostatnich prac nad makieta makietą w skali 1:87 (system FREMO) na której są takie oto patenty...
[attachment=1449]
stwierdziłem że może połączę skale (które mnie opętały ostatnio) ze sobą.... 1:87 i 1:220 oraz 1:87 i 1:160.
Tak powstał pomysł na budowę modułów-dioram które będą spełniały kilka funkcji:
- umożliwią poprowadzenie szlaku kolejowego H0 w wydzielonym tunelu celem przedłużenia szlaku w skali 1:87, poniżej przykład fotki modułu FREMO z internetu jak to ma +- wyglądać od strony toru H0 (oczywiście bez mostu i tramwaju Smile. Wjazd będzie znormalizowany pod normę FREMO (3 typy profili wjazdowych)
[attachment=1451]
- zabudowany tunel ze sklejki wkoło toru w 1:87 podzieli 50 cm szerokości moduł na dwie części, po ok 21 cm na stronę.
- moduły z racji dwustronności można dowolnie aranżować (szlak/mijanka/przystanek/stacja/stacja techniczna) i pokazywać widzowi w różnej konfiguracji.
- jako połączenie szlaku po obu stronach modułu zrobię dwie pętle nawrotne na skrzynce 500x350 mm. Całość łuku R=195mm być schowana w tunelu. Poniżej szkic jak to ma wyglądać w kilku przekrojach i rzucie z góry. Deski poszły do wycięcia na frezarce. Czekam....gdyż to od tych skrzynek chcę rozpocząć realizacje swojego pomysłu Wink Mając te dwie skrzynki w stanie surowym będzie można gonić tabor Zkowy w kolo...
[attachment=1450]
- zakładam że moduły szlakowe będą o długości 65-100 cm, i wysokości ok 25 cm
- budowa takiego modułu/modułów umożliwi późniejsza nimi zabawę w domu. Wystarczy rozstawić dwie nawrotki i coś w środek i się już bawić na stole/podłodze. Moduły takie można postawić osobno na jakiejś wystawie, moduły takie można także wpiąć w układ makiety H0 (która dominuje na imprezach w Polsce) i przy okazji pokazać widzom skale 1:220 Smile

Z racji szerokości skrzynki jaką mam do dyspozycji (20-21cm) zastanawiam się jaki fragment szlaku postarać się odzwierciedlić, no bo powiedzmy sobie że w tej skali to już można się pokusić o realizację czegoś co występuje w realu, a pociąg w skali 1:220 na długości szlaku ok 3 - 5 metrów będzie wyglądał okazale.
Pomysłów jest kilka, ale założenie najważniejsze to póki co - tło które będzie się szybko zamykało za torami Wink W pierwszej kolejności pomyślałem o Szklarskiej Porębie Górnej, gdzie zaraz za stacją są skały... ale stwierdziłem że na start nie będę się ubierał w stację i szedł w ogromne koszty. Trzeba zrobić coś mniejszego, a równie miłego dla oka. Dzięki podpowiedziom kolegów z klubu, me oczy zwróciły się w kierunku doliny rzeki Poprad. Poniżej przykład jednego z odcinków linii kolejowej na tej trasie przed stacją Wierchomla, wprost idealny na moduł dioramę, aby zaprezentować tabor w ruchu
[attachment=1452]
jak to robią tu

https://www.youtube.com/watch?v=1jSYl2YXoe8

Są tam też bardzo funkcjonalne mijanki/stacje/przystanki , które także można postarac się odzwierciedlić na takiej połówce modułu.
Jak nie chcemy terenów górzystych można pokusić się o realizacje terenów płaskich, z tymże trzeba postarać się o tło. Niestety te oferowane przez producentów nie są wg mnie ciekawe i trzeba zrobić coś samemu tak jak to wykonał @Zdrada69 na swoim module. Pewnie i jak sie do tego pomysłu przypnę, gdyż chciałbym przełożyć swój most kratownicowy na taki oto moduł aby po nim coś jeździło raz na jakiś czas...
[attachment=1453]

a nie tylko stało Wink
Dodam że ta diorama ma szerokość 20 cm, jaka powstanie na moim module, a treści na takiej szerokości można pomieścić aż nadto Wink

Pomysł już się urodził w głowie powstał szybki szkic w skali 1:1 przystanku Żegiestów Zdrój (ok 140 cm długości), który to pokolorowałem wspólnie z dziećmi. Potem postawiłem na tym swój zbudowany tabor aby ocenić proporcje Wink Uważam że jest [attachment=1454]
[attachment=1455]
pójdę ta drogą Wink Tory zamówione, deski na nawrotki też. Mam nadzieję że niebawem cd, ale już z budowy Wink
Arcy ciekawy projekt i super ciekawy pomysł z rysowaniem.
Dzieci miały niezłą frajdę przy kolorowaniu Smile
(28-11-2017 00:05)pado napisał(a): [ -> ].......Pomysł już się urodził w głowie powstał szybki szkic w skali 1:1 przystanku Żegiestów Zdrój (ok 140 cm długości), który to pokolorowałem wspólnie z dziećmi. Potem postawiłem na tym swój zbudowany tabor aby ocenić proporcje Wink ..........

Wzorcowy przykład jak można się wspólnie bawić z dziećmi i werbować młody narybek do modelarstwa Smile
Gdyby ktoś szukał fajnego motywu na dioramę to myślę, że dwupoziomowa stacja w Kępnie jest ciekawa

[Obrazek: 14872593834_d0d33725be_b.jpg]
Powoli spływają zamówione materiały z okazji czarnego piątku Wink Tym razem flexy o długości 66 cm. Zakładam sobie że moduły będą mieć 65 cm długości. Flexa trzeba będzie uciąć a nie dosztukować na zwykłym szlaku Wink

[attachment=1456]

Jacku twój przykład skrzyżowania w Kępnie fajny... ale dla mnie kompletnie nie do wybudowania na tych powierzchniach jakie mam Wink

Marcinie co do pomysłów to takich mam całą masę w głowie. Niestety ich realizację ogranicza czas :/, ważne że dzieci miały ubaw przy kolorowaniu Wink

Ego.... narybek staram sie werbować cały czas.... tylko i tak musi on dorosnąć do pewnych rzeczy. Teraz z synem zacząłem budować dioramę 20x20 cm z torem i z polem na krowy.
No to powoli jedziemy z koksem. Z racji tej że musiałem opuścić pokój córki, zaadoptowałem piwnice na cele budowlane. Szczęście że trafiła mi się ta większa w bloku Wink
[attachment=1470]
Dzięki temu mam miejsce gdzie mogę zacząć składać swoje zapranowane moduły. Na pierwszy ogień poszły moduły pętli Wink
Deski zostały przycięte przez kolegę zgodnie z moim projektem....
[attachment=1471]
Ja to teraz zaczynam ogarniać i składać w całość.
Jak na razie idzie nieźle Wink
[attachment=1472][attachment=1473]
Dziś udało się posklejać to czego wczoraj nie ogarnąłem.
[attachment=1474]
Obie skrzynki sa na tym samym poziomie zaawansowanie. Zestawione obok dają już obraz tego co chodzi mi po głowie Wink
[attachment=1475]
[attachment=1476]
Musze przyznać że deski wycięte na frezarce po obrobieniu papierem ściernym składają się szybko i nie trzeba do tego nie wiadomo jakich narzędzi Wink
Wygląda ciekawie.
Oby na jakiejś wystawie to wyglądało ciekawie Smile
Moduł nr 1 otrzymał tory N i Z Smile

[Obrazek: 1.jpg] [Obrazek: 2.jpg]

Po odcięciu nadproża testy taborowe się udały.

[Obrazek: 3.jpg] [Obrazek: 4.jpg]

Teraz czas na moduł nr 2.
Dziś ukończyłem lutowanie ostatniej szyny Wink Wszystko pasuje do siebie Wink
Obie skale poruszają się jak trzeba Wink Czekam jeszcze na BR 55 i na kable. Wtedy przeprowadzę testów na wiele kółek i z różną prędkością. Jak wszystko okaże się tip-top to zamykamy pętelki Wink

[Obrazek: 5.jpg] [Obrazek: 6.jpg]

Prace przy diorami powoli idą do przodu. W zasadzie to ukończona jest już magistrala elektryczna (na bananach).

[Obrazek: 7.jpg] [Obrazek: 8.jpg]

Całość finalnie zostanie przyklejona kropelka do deski aby sie nie majtało i zamalowane na czarno, co by w tunelu nie raziło inną barwą Wink
Na foto takie pół na pół Smile

[Obrazek: 9.jpg]

Zanim zabiorę się za zamykanie tunelu, układ torowy przejdzie testy taborem w te i nazad aby wyłapać wszystkie problemy Smile
Niech sie góry pną do góry. Powoli powstaje tunel i zbocze/góra...

[Obrazek: 10.jpg]

Wszystko poczerniłem, aby przypadkiem potem coś nie przebijało w tunelu Wink

[Obrazek: 11.jpg] [Obrazek: 12.jpg] [Obrazek: 13.jpg]

Prace budowlane odbywają w chwili gdy ciągle odbywa sie ruch testowy Wink

[Obrazek: 14.jpg] [Obrazek: 15.jpg]

Dzieciaki też się wciągają w budowę Wink

[Obrazek: 16.jpg]
Cały czas się zastanawiam jak ci się udało ułożyć trzy tory, aby obsłużyć dwie skale Huh
(14-01-2018 13:55)Flubber napisał(a): [ -> ]Cały czas się zastanawiam jak ci się udało ułożyć trzy tory, aby obsłużyć dwie skale Huh

Mając do dyspozycji 3 kopytka na rozstaw szyn do skali N i Z, oraz masę wyciętych płytek do lutowania, problemów raczej nie zakładałem.... ale się pojawiły w dwu miejscach, kiedy to 3 szyna Zkowa uciekła mi trochę do środka powodując łapanie taboru w dwu miejscach. Udało się do naprawić. Kopytka się zużyły i się nadają na śmietnik, ale świetnie spełniły swoje zadanie. Pozwoliły mi ograniczyć ilość budowanych modułów o 2. O 2 najbardziej pracochłonne. Zakładam że budowa wewnętrznych modułów szlakowych będzie łatwiejsza i pójdzie szybciej Wink

Jedno jest pewne. Jakbym to robił na łuku o średnicy 220 lub np 350 mm to by to było wszystko dużo łatwiejsze do zrobienia Wink Najważniejsze jest że póki co to działa i tabor z obu skal przechodzi jak należy przez łuki.
Póki co to testuję i obmyślam plan zabudowy kolejnych elementów modułów Wink
[Obrazek: 1.jpg]
Jedziemy dalej z koksem....
najpierw wklejanie odlewów skałek i uzupełnienie ich gipsem.
[attachment=1506]
[attachment=1507]
a następnie modelowanie terenu pod trawkę szpachlą akrylową Dragona.
[attachment=1508]
Z racji tej że jedna strona juz jest gotowa,
[attachment=1522]
środek czyli tunel dla torów H0 też ogarnięty
[attachment=1523]
czas zabrać się za drugą stronę modułu...
[attachment=1524]
Mam nadzieję że tutaj pójdzie mi szybciej jak z poprzednią stronę. Nie ukrywam że chciałbym już dojść do etapu robienia podłoża pod drzewa i trawkę oraz obmyślać plan zagospodarowania modułu szlakowego Wink
Z uwagi na zmianę kształtu profilu czołowego, jakie powstało w oparciu o szkic w skali 1:1 Smile
[attachment=1532]
powstała konieczność oklejenia paru desek aby uzyskać kształt jaki mnie interesuje Wink
Niestety dodatkowe deski mieszały szyki i trzeba było przerabiać całe otoczenie portali tunelowych przy tych już wykonanych :/
[attachment=1534][attachment=1533]
Tak sie zdarza jak nie wszystko wymyślisz przed robotą - a czasem trudno to wymyślić ... No i czasem coś się zapomni...
Szymon - ważne że do przodu. Tak trzymaj.
A no jasne że tak.... ważne że jest opcja aby to poprawić Wink Dziś zagipsowałem teren wkoło istniejących portali tunelowych, ale i przy pozostałych dwu także popchnąłem robotę do przodu. Trzeci portal oprawiłem troszkę na łączeniach, a czwarty został finalnie odlany w formie. Kontrolnie powstaje też 5 portal dla ewentualnej awarii 4 Wink W sumie już chyba ze 2 portale popsułem przy róznego rodzaju cięciach.
15 minut dziennie codziennie, aby pchać coś do przodu Wink

Dziś dokleiłem ostatni portal Wink
[attachment=1537]
[attachment=1538]
Teraz tylko jeszcze ogarnąć teren i wchodzimy w kolejna fazę Wink
Ostro do przodu ... Muszę i ja pokazać, że choć coś zrobiłem...
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie