Jak zauważyłem przydatnych informacji w tym wątku niewiele... Postaram się sukcesywnie tę lukę trochę wypełnić - może przyda się komuś poszukującemu ciekawych elementów na makietę. Zacznę od producenta zdecydowanie niszowego - ale model wielki (rozmiarem).
Japońska firma
DOYUSHA specjalizuje się w samolotach i samochodach ale ma w swojej ofercie model
bawarskiego zamku Neuschwanstein w skali 1/220. Wykorzystanie modelu wymaga (jak na Zetkę) sporo przestrzeni na makiecie - długość ok. 45 cm, szerokość 15 cm, wysokość ok. 25 cm no i ... górskiego (oraz niemieckiego) klimatu.
Mój złożony 10 lat temu - niestety w minimalnym tylko stopniu zwaloryzowany wygląda tak:
Zastanawiam się czy kiedyś zostanie wykorzystany ... (jeśli tak to pewnie będzie trzeba nad nim trochę popracować).
Warto też wrzucić w Googla i obejrzeć grafiki - niektóre wykonania budzą szacunek
Trochę budownictwa ma w swojej ofercie podstawowy producent Zetki czyli
Marklin. Wśród propozycji Marklina jest między innymi tradycyjna parowozownia wachlarzowa, hala do obsługi serwisowej elektrowozów, bloki mieszkalne, duży zakład przemysłowy (koksownia ?), perony z wiatami i duża hala dworcowa (jak we Wrocławiu) na 3 tory.
Ja w swoim wykonaniu mam:
wieżę ciśnień nr 8996 - wysokość ok. 8 cm :
parowozownię z cegły jednostanowiskową nr 8981 - ok. 15 cm długości, 6 cm szerokości i 4,5 cm wysoka:
zasiek węglowy z wieżą wodną nr 8982 - 17 cm długości i ok. 3 cm szerokości. Ten model to chyba pierwsza rzecz jaką "wydłubałem" w Zetce więc nie jest to "mistrzostwo świata". Ponadto dużo tu barierek i łańcuchów które są bardzo mocno przeskalowane. Inną kwestią jest też to, że nie wiem czy tego typu konstrukcje występowały w naszej części świata (raczej dotychczas nie natrafiłem na zdjęcia czegoś podobnego), co więcej wydaje mi się, że zbiornik na wodę i potencjalny sposób napełniania parowozu (rura opuszczana na łańcuchu) raczej pasowałyby w USA ...
Przywołany wcześniej
Faller w swojej ofercie ma kilka różnych dworców i przystanków kolejowych, wiaty i hale peronowe, nastawnię murowaną, parowozownię dwustanowiskową i zabudowę przydatną do wykonania wioski (domki) - umieszczonej raczej w nizinnej okolicy. Faller ma ponadto całą gamę produktów do wykonania mostów i wiaduktów + trochę figurek (krowy, owce, ludzie).
Ja w swoich zasobach mam:
Domki - dość proste do wykonania - cegły i mur pruski są samoprzylepną naklejką jaką nanosi się na ściany - nie wygląda to najgorzej:
Przystanek kolejowy - niestety moim zdaniem trochę przeskalowany
Dwustanowiskową parowozownię z ciekawymi smaczkami - jak powybijane niektóre szyby ale niestety ... jest ona chyba przeskalowana - długość 17 cm, szerokość 9 cm, wysokość 6 cm (co po przeliczenie daje ok 13 metrów w realu).
Bazując na powyższych przykładach warto wyciągnąć taki wniosek, że podanie skali modelarskiej przez producenta to jeszcze nie gwarancja, że ta skala jest dobrze odwzorowana albo że dokonane uproszczenia są akceptowalne, a tym samym że będzie to dobry zakupu, z którego będziemy zadowoleni. Warto czasem przeanalizować (i przeliczyć) wymiary które często są podawane w katalogach lub na pudełku. Potem jest za późno i albo ... coś pozostanie w pudełku albo ... będzie straszyć nadmiernie na makiecie. Gdyby obok tej parowozowni postawić wieżę ciśnień Marklina to wyglądałoby to tak: