Modelarstwo kolejowe wielkości Z -1:220

Pełna wersja: Krok po kroku
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
(03-05-2015 21:40)MisterZ napisał(a): [ -> ]To był żart. Wink Pozwoliłem sobie na niego z racji innego
ujęcia, perspektywy zdjęcia Wink

Ale z basenem ... też pomysł. W jednym z niemieckich sklepów można znaleźć coś takiego (JEDYNE 16,9 euro + wysyłka):

[Obrazek: schwimmbad_ml.jpg]

Do mojej III epoki nie za bardzo pasuje... ale woda chodzi mi po głowie - zastanawiam się nad stawkiem zamiast jednego z domków Huh. No ale i tak trzeba zacząć od odpowiednich eksperymentów o których więcej tutaj.

(03-05-2015 21:46)Gibon2 napisał(a): [ -> ]Masz ci babo placek. Sad Ja nie chciałem. Tak sobie palnąłem,
a tu proszę. Gość wystrugał i to jeszcze jak Rolleyes
Szacun, kolego kibic

Trochę przeskalowane Tongue
- grubość rurek stanowiących konstrukcję zbyt duża - lepsze byłyby pewnie kwadratowe w przekroju - i wtedy byłaby drewniana konstrukcja (tylko takich huśtawek pewnie w latach 50-60tych tylu nie było Undecided) - a wiadomo belki są grubsze - bok pewnie ze 20 cm czyli u nas 1 mm.
- ogólne proporcje też chyba trochę zbyt duże - pewnie bardziej do N-ki. Choć jak patrzę na tego robotnika to nie wygląda aż tak fatalnie Wink. Huśtawka ma 1,3 cm czyli na nasze 285 cm. W realu mają pewnie ze 2 m wysokości.

No i jeszcze do zrobienia zjeżdżalnia pozostała. Pomysł materiałowy już jest więc czekam tylko na ... mobilizację do tego dziełka.
I jak tu nie kochać Zetki ... ???

Przejazd niestrzeżony

[Obrazek: IMG_1197.jpg] [Obrazek: IMG_1196.jpg]


A także strzeżony - choć jeszcze jednostronnie

[Obrazek: IMG_1199.jpg]

A po dalszych pracach - już w pełni gotowy wraz z najbliższym otoczeniem, w tym domkiem dróżnika:

[Obrazek: IMG_1303.jpg] [Obrazek: IMG_1295.jpg]

Trzeba stanąć - będzie jechał pociąg ...

[Obrazek: IMG_1288.jpg] [Obrazek: IMG_1290.jpg]

O już jedzie i przejechał ...


[Obrazek: IMG_1291.jpg] [Obrazek: IMG_1293.jpg] [Obrazek: IMG_1294.jpg]
(03-05-2015 22:25)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]I jak tu nie kochać Zetki ...???

O.....rzesz ty wow ale żeś odwalił. Istne cacy. best
(03-05-2015 22:25)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]I jak tu nie kochać Zetki ...???

Huśtawka hicior ale przejazd jeszcze lepszy sliniak
Jakiej wysokości są słupki?
Zdrada69, na zdjęciu prezentującym skrzyżowanie pięknie ci wyszło
połączenie drogi asfaltowej z kostką. Wygląda jak na moim osiedlu Big Grin
(05-05-2015 10:04)Wektor napisał(a): [ -> ]Huśtawka hicior ale przejazd jeszcze lepszy sliniak
Jakiej wysokości są słupki?

Chłopaki - dzięki za miłe słowa - jak zobaczyłem jak to wyszło - w realu i na fotkach też mi się podobało.

Słupki mają 5 mm. Z założenia miały symulować słupki z ciosanego kamienia - jak te na poniższym zdjęciu:

[Obrazek: 0002_LT3_CLNKTELR3_C116_F4.jpg]

które chyba są chyba jednak niższe niż 110 cm - zastanawiam się czy ich jeszcze trochę nie skrócić Huh Ale pewnie musiałbym mieć okazję aby je zmierzyć w realu.

Bo nie miały być takie jak na tej fotce:

[Obrazek: big.jpg]

bo w III epoce chyba takich jeszcze nie było Tongue
Powoli stawiane są płoty i altany, można parkować auta ...

[Obrazek: IMG_1187.jpg] [Obrazek: IMG_1188.jpg] [Obrazek: IMG_1189.jpg]
Ja jeszcze względem tych słupków. Shy Z czego wykonane, karton, plastik, metal???
Sorki, ja się przypnę do krzyża przy przejeździe. Czy one nie są przeskalowane? Jakieś strasznie dużeee... w stosunku do reszty Huh
(07-05-2015 08:21)Wektor napisał(a): [ -> ]Ja jeszcze względem tych słupków. Shy Z czego wykonane, karton, plastik, metal???

Słupki to pręciki plastikowe - kupiłem zestaw różnorodnych z 10 lat temu - nawet nie pamiętam gdzie (nie wykluczam, że poza Polską) - takie mikro-płaskowniki oraz także te o przekroju kwadratowym - na makiecie wykorzystane są właśnie takie.

(07-05-2015 08:24)Lopan napisał(a): [ -> ]Sorki, ja się przypnę do krzyża przy przejeździe. Czy one nie są przeskalowane? Jakieś strasznie dużeee... w stosunku do reszty Huh

Przypinaj się - nie ma problemu Wink.

To gotowce Marklina z zestawu 8986

[Obrazek: 8986.jpg]

Oczywiście niemieckie krzyże:

[Obrazek: przejazd_niemiecki.jpg]

są trochę inne niż polskie:

[Obrazek: przejazd_polski.jpg]

Mam wrażenie że niemieckie są mniej filigranowe niż nasze ale pewnie masz rację, że te które są u mnie na makiecie grzeszą przeskalowaniem. Szerokość ramienia to trochę powyżej 1 mm czyli po przeliczeniu pewnie ze 25-30 cm. Ile to jest w rzeczywistości ? Nie mam pojęcia bo nie mam niemieckich wymiarów. Jakby ktoś wytrawił blaszkę - pewnie byłoby lepiej Wink

Może są chętni Huh
(07-05-2015 21:05)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Mam wrażenie że niemieckie są mniej filigranowe niż nasze....

Aż do dzisiaj nie widziałem w oryginale niemiaszkowego ustrojstwa.
Łupy ja cholera, ale widać tak ma być Undecided
Pierwsza nieruchomość chyba gotowa:

Od strony wjazdu:
[Obrazek: IMG_1322.jpg]

Z lotu ptaka:
[Obrazek: IMG_1320.jpg]

Od strony przejazdu kolejowego:
[Obrazek: IMG_1318.jpg]

Od strony przystanku kolejowego:
[Obrazek: IMG_1319.jpg]
Bardzo intensywny czarny kolor nasuwa mi pytanie. Czy to jest pole, czy parking asfaltowy?

[Obrazek: IMG_1319.jpg]
(10-05-2015 09:21)Jago napisał(a): [ -> ]Bardzo intensywny czarny kolor nasuwa mi pytanie. Czy to jest pole, czy parking asfaltowy?

To zdecydowanie parking ze świeżo wylanym asfaltem Big Grin.
Chociaż ... mogłoby to być pole świeżo wylanej lawy po wybuchu wulkanu ... wow no ale nie w Niemczech w III epoce.

Historia powstania parkingu była wcześniej opisana w poście numer 44
(10-05-2015 12:49)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Historia powstania parkingu była wcześniej opisana w poście numer 44

Ups.... tak to jest jak się nieuważnie czyta Blush
(09-05-2015 22:53)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Pierwsza nieruchomość chyba gotowa:

Nie chyba, a na pewno. Wink Moim zdaniem jest cacy i na glanc best
Podziwiam kwiatostan na drzewie, wyszło ci rewelacyjnie. Rolleyes
(10-05-2015 23:09)Dred napisał(a): [ -> ]Podziwiam kwiatostan na drzewie, wyszło ci rewelacyjnie. Rolleyes

Generalnie dość prosta metoda. Komosa w małym kawałku (u mnie to elementy z pierwszych ćwiczeń w produkcji własnych drzewek) delikatnie potraktowana "punktowo" klejem typu wikol i obtoczenie w startym na kuchennej tarce pumeksie syntetycznym w odpowiednim kolorze. Potem wystarczy dmuchnąć aby tych kwiatów nie było za dużo i już jest Smile
(16-04-2015 21:53)Gibon2 napisał(a): [ -> ]Przy twoich zdolnościach, wcale się nie zdziwię jak jeszcze zmajstrujesz
huśtawki na plac zabaw. Tongue

No to do kompletu zjeżdżalnia:


[Obrazek: IMG_1357.jpg]

[Obrazek: IMG_1361.jpg]
No i nastąpiła drobna modyfikacja "lokalnego planu zagospodarowania terenu". Nie będzie umieszczony jeden z planowanych domków a jego miejsce zajmie powiększone gospodarstwo rolne, na terenie którego będzie mały stawek.
Na razie rozpoczęte zostały prace nad kopaniem stawu.

Faza I - ogólna konstrukcja. Cięcie konturu bardzo nieestetyczne ale to efekt późnej decyzji - dookoła już pewne rzeczy zrobione a trzeba pracować wyrzynarką i nie można jej wszędzie docisnąć do podłoża. Głębokość maksymalna stawu 9mm (grubość głównej płyty makiety ze sklejki) czyli 2 metry w skali - idealnie tyle ile trzeba.

[Obrazek: IMG_1309.jpg]

Faza II

Kształtowanie zarysu dna - kawałeczki sklejki 4 mm po bokach + szpachlówka akrylowa aby uzyskać odpowiedni kontur.

[Obrazek: IMG_1310.jpg]

Faza III

Pierwotne malowanie dna - ciemniejsze na środku gdzie głębiej, jaśniejsze po bokach gdzie bardziej płytko:

[Obrazek: IMG_1316.jpg]

Faza IV

Urządzanie dna i okolicy stawu - ten ciemnobrązowy placek to miejsce gdzie krowy zrobiły błoto i będą dochodzić do stawu

[Obrazek: IMG_1326.jpg] [Obrazek: IMG_1327.jpg] [Obrazek: IMG_1328.jpg]

i wygląd ostateczny na tym etapie pracy - teraz tylko zalewać "wodą"

[Obrazek: IMG_1345.jpg] [Obrazek: IMG_1344.jpg] [Obrazek: IMG_1343.jpg]

Na "wodę" czekam i najpierw i tak będę pewnie eksperymentował na poligonie poza makietą.
(10-05-2015 23:21)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]Na "wodę" czekam i najpierw i tak będę pewnie eksperymentował na poligonie poza makietą.

A kaczki i rybki już masz? Tongue A poważnie, zdecydowałeś z czego wykonasz wodę?
(12-05-2015 08:54)Buła napisał(a): [ -> ]A kaczki i rybki już masz? Tongue A poważnie, zdecydowałeś z czego wykonasz wodę?

Rybek nie będzie Sad
Kaczka - no ciekawy pomysł ... Tan

Były łabędzie w Zetce - zobacz tutaj post 152
oraz
Bociany w 1:700 - zobacz tutaj - post 150

A co do wody - to jeszcze nie ma ostatecznej decyzji - więcej tutaj
(12-05-2015 13:22)Zdrada69 napisał(a): [ -> ]A co do wody - to jeszcze nie ma ostatecznej decyzji - więcej

Coś nowego w temacie? Rolleyes
(30-05-2015 11:32)desperado napisał(a): [ -> ]Coś nowego w temacie? Rolleyes

Ostatnie 3 tygodnie - zastój na budowie...
Była woda ale inna:

[Obrazek: IMG_1398.jpg]

w 13 dni zrobione 840 mil morskich ...

Jak się ogarnę z życiem doczesnym to pewnie będzie dalsza praca nad moim stawkiem - czeka do wypróbowania woda jednoskładnikowa Fallera oraz Vallejo.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Przekierowanie